У МОГО ВУЙКА БУВ КІНЬ СУР’Я

Був у мене вуйко Николай Дьóлоґу (Микола Дьолоґ). Ще той балагур і дотепник. Як почне, бува, про щось розповідати, забуваєш про все на світі, тільки його й слухаєш. Колись відомий на всю округу вівчар. Як спіймали були «безпекаші» того колочавського розбишаку Миколу Штаєра, то й вуйка викликали аж з самого Широкого Лугу до Ужгорода свідчити, що власне він, Штаєр з братвою, збиткувалися над ними, вівчарями тоді-то й тоді, там-то й там...

Сур’я на колісниці
Сур’я на колісниці

Одне літо, школярем, я провів вакації у вуйка на виселках у Копаниці, подалі від села. Скотарив... І чого тільки не наслухався від його, історії-баєчки від царя Гороха до наших днів. В одній з своїх кощун я навіть вивів художній образ вуйка Дьолоґа. Він на те заслуговує.

Так ось... Був у вуйка кінь, звичайний собі коник-гуцулик, і звали його Сур'я. На моє запитання, чому так звуть коня, вуйко-філо(з)оф мені, малому, не зміг дати точну відповідь. Лише безсило махнув рукою: "Сур'я – бо Сур'я". Тоді й засмутило мене, що вуйко, який знає геть усе на світі, не може, здавалося б, на таке просте запитання відповісти.

Минули роки... Навчаючись в універі, під час студій історії світової літератури, потрапила мені до рук "Риґведа" з перфектною післямовою перекладачки з санскриту Тетяни Єлізаренкової (звичайно, російською мовою). Тут я ошелешено й прорік: "Вуйку, так ось, що означає слово "сур'я".
Виявляється, що там, у санскриті, й бережуть нашу правічність такі, здавалося б, незвичні нам, сущим, слова. Так, мало-помалу, й прилучився я до вивчення історії походження "Риґведи", зокрема, прилучився до праць, як українських, так зарубіжних науковців і тлумачів. Через що й зневірився відтак у так би мовити християнських цінностях (з їхніми облудними обструкціями). Захопився щиро правдивим минулим рідного краю. Раджу і вам!..

P.S. Сур'я з санскриту перекладається як "сонце". Бог Сонця в індуїзмі. В "Ріґведі" йому присвячено десять славнів (гімнів). Його вшановували як носія світла, знахура, а також як всевидюще око богів і небесного стража. Його властивості – колісниця, запряжена сімома кіньми, які уособлюють соняшні промені.

30 вересня 2011р.

Теги:

Коментарі

п. Тамара 2011-10-04 / 22:35:00
Розвели дискусію. А може Сурья- це цурья?

Словянин 2011-10-04 / 19:38:00
Ярослав Орос написав гарне ємке ностальгічне оповідання- згадку про мудрих земляків-предків, які, попри багатовікові чужинські впливи, залишилися самими собою і пам’ятають багато того, що не змогли викорінити – назвемо їх так – погані хлопці. Не зрозуміло, навіщо окремі коментатори чіпляються за другорядні деталі та терміни і заводять суть невеличкого оросівського твору у глухий кут та провокують конфлікти.

Микола 2011-10-04 / 14:26:00

Флуд і тролінг. Коментар видалено. Адмін

Василь 2011-10-04 / 10:41:00
Ой! І скільки тут злості у коментах!
А матеріал добрий і цікавий.

ярослав орос 2011-10-03 / 20:50:00
мені дуже прикро, що щирі мадяри так легко лягають під мадяронів і русинів, і геть не бачать своєї любої мадярщини без сього непотрібу...

ярослав орос 2011-10-03 / 20:37:00
...та, ні, E.Z., наступного разу поговоримо про чому кйорьоші...

E. Z. 2011-10-03 / 20:34:00
А vīra тоже герой (может связан с Именем Вира?:) (он верит, что он герой:), mudrā это печатка (значит у кого печатка была, бул мудрым человеком:), hastin это слон. если кто-то устроил го(а)стину, угощал слонным мясом, или другой вариант: в го(а)стину шли на слонах:)
А sūrya солнце действительно, потому что коня звали в Карпатах Сюръа!

И так до утра..............................

ярослав орос 2011-10-03 / 20:30:00
E.Z... даруйте, попередній допис мій...

2011-10-03 / 20:25:00
E. Z... 03.10.2011:17

...а ще з сифілітиком і пацієнтом дурки -- мойшею фон лібом, чи то пак з міхаєм мункачі...

E. Z. 2011-10-03 / 20:22:00
Между прочем!
Санскритское слово: śūra по-русски: герой!

E. Z. 2011-10-03 / 20:17:00
Автор видимо – как это у него часто бывает – сегодня в Киеве пообщался с родным "боркутом". С сорокоградусным, без бульбышек:)

ярослав орос 2011-10-03 / 19:56:00
мені так цікаво читати коменти анонімів з філологічною освітою й без щодо арійства, що аж плакати хочеться...

спеіцально для русинів, мадярьонів і примітивних мадярів годую фаховий матеріал...

з нетерпінням чекайте...

філологи... драні...

щиро вашш...

Hungi 2011-10-03 / 17:24:00
Хоть я и лингвист по образованию, но не хочу так умно, как многие здесь "спецы", судить о происхождении слова "Сур'я". Однако должен заметить, что очень-(при-очень) многие слова ( у жителей нашего края ) имеют венгерские корни ( как, например, фамилия владельца этого коня ( Дьолог - венгр. Gyalog ( пешком-пеший ( тот, кто ходит пешком ) и пиреров можно привести море... Так, что "сюрке" ( серый ), на мой взгляд, более реально звучит, чем "солнце" в санскрите. Но кто знает ...

Словянин 2011-10-02 / 21:54:00
Вочевидь від сур"ї походить назва священного напою слов"ян - суриця, яка виготовлялася з молока, меду і трав. Суриця, окрім іншого, згадується у Велесовій книзі.

Ember Zoltán 2011-10-02 / 20:16:00
Кстати: слово серый по-венгерски звучит сюрке (szürke).

Может корни слова Сюръя надо искать по ближе: у венгров а не у санскритов? (так можем дойто и до того, что слово короченный вариант француского слова сюрреализм:))

П. С.: не работаю в этойк сфере, но в одном из моих дипломов как раз записан: филолог.

Rusyn val 2011-10-02 / 18:26:00
Хе-хе,поздравления принимаю ...
Кстати .а Лев давечa у Динамо Москва выиграл,а сегодня с Амуром играет ... Приглашаю.

местный 2011-10-02 / 18:22:00
2Rusyn Val ("Циган".Именно так - через И.Здесь тоже связь с санскритом?@)
нет, со здравым смыслом. Вы вообще не поняли, что я писал о звуке "ять". т.е. совсем. но тем не менее проталкиваете свою теорию, согласно которой мы - не арийцы, а быдломасса семито-хамитских вождей...

("Да что я вам ,"бисер сыплю".... мешаю теории арийского происхождения мало.... тьфу оговорился ... украинцев развивать")
Вы ШО, расстроились, что я Вас с Рош-га-Шаной не поздравил? так просто не хотел флудить, а форум как-то поиздох... не где... Успокойтесь, поздравляю :)

("Тоже мне,нордическая раса млять")
Не, ну я ж не виноват, что глядясь в зеркало Вы видите лицо совсем другой, явно не нордической, расы. Ну не смотритесь в зеркало :)

Rusyn Val 2011-10-02 / 18:15:00
А я Местный охреневаю от того, как некоторые варошские,которые коня видят в кино или цирке,развивают целую теорию.Смешно.
Местный - серому коню в Тячевском районе часто дают кличку "Сюря",скомолено - "серый".И вообще - клички лошадей в тячевских горах идут чаще всего от окраса.Вот мой брат держит черного "гуцула"(для детей) - кличка "Циган".Именно так - через И.Здесь тоже связь с санскритом?Ну если принимать во внимание то что цыгане пришли из Индии то естественно.:-)))

Да что я вам ,"бисер сыплю".... мешаю теории арийского происхождения мало.... тьфу оговорился ... украинцев развивать.Тоже мне,нордическая раса млять

местный 2011-10-02 / 16:28:00
оуеть от аргументации Rusyn Valя и Ember Zoltánа...
чтоб в одну кучу свалить Ciрко и Сур'я...
ребята, у наших (не ваших :) предков был такой звук, который впоследствии записывали буковкой "ять" (вторая в моём нике). затем у разных племенных объединений/народов славян этот звук развился в звук "е" у русских, " i" у русов-украинцев, у сербов и хорватов получилось 3 возможных комбинации: "е", "йе", " i", у болгар в зависимости от позиции "е" или "я". Но звука "у" нет ни у кого... ваши "догадки" - чушь...
О "Часто бывают удивителные совпадения (на звук!) в разных языках". да-да. но самые старые слова (огонь, вода и др) звучат практически также, как в санскрите, так и у всех славянских, германских, прибалтийских народов... причём таких параллелей - сотни...
з.ы. кстати, сурья - это еще и "огненный" (опять Солнце) медовый напиток на севере Руси...

сорри 2011-10-02 / 14:20:00
Арсенал аргументів мучеників мадярської історії завжди обмежується примітивними фразами на кшталт "Сам дурак!"("крыша поехала!:), у відповідь на що від іншого мученика лунає підтримка типу"100% !!!"

Філолухи угрофінські, блін... :))))