1999 рік
Мотто: "...безгрошів'я добиває. Боргів, як вошей. Єдина віра тримає і рухає. Уже не знаю, що це за віра і в що, але якщо рухаємось, то мала б бути..."
Тривав "дуалістичний" період мого видавничого буття. "Карпати" і "Ґражда" поволі наближалися до логічного "розлучення". Принайменше один календарний місяць цього року я провів в очікуванні прийомів у владних кабінетах. Прийоми відбувалися, бесіди різної амплітуди емоційної напруги бесідувалися... Офіційні рішення й обіцянки, однак, провисали...
До прикладу. З "достовірних" джерел мені стало відомо про "Romajor" (офсетний друкарський станок), який колись встановили в "білому домі", але який не використовувався, оскільки на самому початку пошкодили систему розкатних валиків, встромивши між них шпатель... А на той момент у владних кабінетах вже було достатньо сучасної копіювальної техніки... Також я з'ясував, що станок дійсно перебуває на балансі облдерадміністрації, має відповідну вартість. Від імені державного видавництва я підготував клопотання на ім'я Віктора Балоги з проханням передати станок на баланс "Карпат" з тією умовою, що натомість нами буде безоплатно видано книгу поезії лауреата національної премії ім. Тараса Шевченка (1997) Петра Скунця "Один" (яка вже третій рік ніяк не могла дочекатися виходу у світ і кошторисна вартість якої у чотири рази перевищувала вартість "Romajor-а"). З Віктором Івановичем це питання було вирішене в межах п'яти хвилин. Клопотання з чіткою резолюцією пішло у мандри... "Карпати" не дочекалися своєї поліграфії, хоча очевидним є факт, що був шанс радикального прориву.
В інших питаннях те саме. Якщо з головою облдержадміністрації вони вирішувалися оперативно (стиль), то поза його кабінетом здебільшого щезали назавжди. Однією із структур "заземлення" стосунків держвидавництва і держадміністрації служила Спілка письменників з Василем Степановичем Попом на чолі. Робилося все, аби відвести фінансові можливості (не такі значні) обласного бюджету від "Карпат". Скажімо, видавничу програму для фінансування в області готувала СП, а в ті списки не потрапила жодна позиція державного видавництва. Таким чином, книгу класика українсько-руської літератури в Югославії (тодішній) Михайла Ковача було видано вчасно (до 90-річного ювілею автора) коштом "Ґражди" (від голови Товариства "Україна" Олександра Шокала ми мали запевнення, що витрати будуть відшкодовані і слова він дотримав). А презентація книги "Тихі води" 17 грудня за участі автора у супроводі отця Романа Мизя (про всяк випадок) та адвоката Семена Сакача (про всяк випадок) засвідчила... багато чого. Проте – ми з ними добре повеселилися на "Ґражді".
У січні 1999 року "Ґражда" спромоглася на власну множильну техніку. Цим завдячуємо світлої пам'яті Андрію Буторіну, його дружині Людмилі й узагалі – фірмі "Офіс-Сервіс", яка неодноразово нас підтримувала, часто – рятувала. Гадаю, зайве пояснювати, яким чином книги видавництва "Карпати" виходили у світ (тут подаємо лише ті, в яких зазначено, що це спільне видання).
Як би там не було, але для нас в Україні 1999 рік був незрівнянно кращим, ніж для Югославії та сущій в ній найдавнішій українській діаспорі...
Екзиль: Спеціальний випуск. – Ужгород: Ґражда-Карпати, 1999. – Ч. 1. – 32 с.: іл.
Відповідно до норм міжнародного права учасниками міжнародних відносин (суб'єктами міжнародного права) є держави і нації, що перебувають у стані державного становлення. При цьому сам факт незалежного існування і суверенітету держави робить її основним і універсальним суб’єктом міжнародного права. Жодна міждержавна організація (НАТО, ООН і т. д.) не може бути наділена такою правосуб’єктністю, як держава. Вона (правосуб’єктність) визначається і змінюється саме волею держави. Міжнародна організація може користуватися лише тими правами, які закріплені її статутом.
З цих позицій очевидним є висновок, що вирішення міжнародного конфлікту в Югославії силами НАТО виходить за межі міжнародного права. Військовий блок по відношенню до суверенної держави не має жодних делегованих нею повноважень, як і повноважень, наданих ООН, членами якої є конфліктуючі держави. (…) І останнє. Відносини Югославії і НАТО, як це не парадоксально, стали мірилом дієвості Конституції України. Стаття 12 Основного Закону проголошує: «Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави». З часу військового конфлікту не зроблено жодного кроку відповідних державних інституцій до реалізації цієї норми Конституції – норми прямої дії. Невже українці (русини) у Новому Саді, Руському Керестурі, Коцурі і т. д. не потребують, щоб про них подбала така велика і така незалежна Україна. (Михайло Ребрик. «…Але хто сплатить рахунки?...». – С. 2-3).
Від редакції: Наше видання представляє важливі складники життя найдавнішої української діаспори у Європі, що недавно відзначила чвертьтисячолітній ювілей свого переселення із Горниці (гірських місцевостей сучасного Закарпаття і Пряшівщини) у низинне придунайське роздолля Воєводини в Югославії. Вона зберегла своє руське ім’я, прибране з часів Руси-України, плекає свою руську мову, виробивши на зламі XIX-XX століть її літературний варіант, на якому твориться розвинена сучасна художня література з поезією, прозою, драматургією, літературною критикою і літературознавством, ведуться радіо- і телепередачі та шкільництво – від початкових і середніх шкіл до вищої у Новосадському університеті, виходять газети та журнали, книги. Отець Роман Мизь, відомий історик релігії і громадський діяч, знайомить читача в Україні з особливостями релігійного життя першопоселенців та сучасних поколінь своїх краян («Штрихи до історичного та сучасного релігійного портрета русинів у Югославії»), увиразнює ознаки трьох основних конфесій християнства, обстоюючи не лише потребу дружніх стосунків між ними, але і єдності християнської Церкви («Наша церква між Сходом і Заходом: історія, доктрина, організація»). Старійшина русинських письменників – поет, прозаїк, публіцист – Михайло Ковач із властивою йому розважливістю й аргументованістю розглядає сепаратистські намагання частини української діаспори повернути стару назву – русини, а головне – нагнітати політичні спекуляції навколо неї, й обстоює українське коріння своїх краян, усіх, що вважають себе русинами («Нове пробуджування русинів»). Наталія Стаценко (ІМФЕ НАН України) розглядає етнічні процеси та культуру русинів-українців Югославії («Там, коло Дунаю...»). Про деякі особливості мови краян йдеться у дослідженні аспірантки Оксани Тимко. Мовою оригіналу подано також зразки сучасної прози (Юліан Надь) та поезії (Микола Шанта).
У випуску: Михайло РЕБРИК «...Але хто сплатить рахунки?». о. Роман МИЗЬ «Штрихи до історичного та сучасного релігійного портрета русинів у Югославії». Михайло КОВАЧ «Нове пробуджування русинів». Наталія СТАЦЕНКО «Там, коло Дунаю...». о. Роман МИЗЬ «Наша церква між Сходом і Заходом: історія, доктрина, організація». Оксана ТИМКО «Екзотичні рослини і тварини у Бачванських руснаків». Петро МІДЯНКА «Принц руської новели». Юліян НАДЬ «Наш нови теметов». Микола ШАНТА «Дзе Бог»
Майже весь тираж "Екзилю" ми передали Роману Лубківському для потреб дипломатичного корпусу України (як інформація про наш державний інтерес в "гарячому" регіоні) та нашої діаспори в Югославії. Маємо у своєму розпорядженні лише кілька не дуже якісних ксерокопій із не дуже якісних ксерокопій "Екзилю" за 1999 рік.
Ковач Михайло
Тихі води: Оповідання, новели / Передмова Юліяна Тамаша; пепереклад Чендея І. М. та Чендея М. І. – Ужгород: Карпати-Ґражда, 1999. – 185 с
ISBN 966-7112-15-2
«Тихі води» – збірник оповідань та новел сучасного югославського письменника Михайла Ковача. Написані мовою русинів-українців в оригіналі, твори вчаровують глибиною великого таланту, неабиякою мудрістю та дотепністю, знанням життя.
Видання здійснено за участю Товариства зв'язків з українцями за межами України (Товариство «Україна-Світ»), Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР) та Фонду Культури України.
Мідянка Петро
Зелений фирес: Поезії / Художнє оформлення Володимира Ребрика. – Ужгород: Ґражда-Карпати, 1999. – 144 с.
ISBN 966-7112-13-6
Петро Мідянка – один з найяскравіших представників українського постмодернізму. Художній метод Мідянки базований на артистичному поєднанні трьох стильових компонентів: закарпатських діалектизмів та архаїзмів, філософсько відстороненій інтонації вічного спостережника і синонімічних рядах, що вражають необмеженою та примхливою різноманітністю («Мала українська енциклопедія актуальної літератури»).
Ребрик Іван
Злам: ілюстрація на тему /Художнє оформлення Володимира Ребрика. – Ужгород: Ґражда-Карпати, 1999. – 54 с.
ISBN 966-7112-25-Х
У чотири стіни втиснути світ...
У чотири стіни, одна з яких – вселюдське око, невблаганне і невідворотне, а три інших – то, навіть, не стіни, хай і саманні, цегляні, панельні чи ще які, – то три шляхи, звідки приходити і куди йти.
Лише на отих квадратних метрах виміряти долю людську...
Чи можливо?..
(Драматична містерія "Злам" написана 1985 р., кінцева редакція – 1987 р.)
Тимофеєва Ольга
На відстані руки: Поезії / Передм. П. Скунця. – Ужгород: Карпати-Ґражда, 1999. – 100 с.
ISBN 5-7757-0757-5
Ольга Тимофеева іде до читача з першою збіркою поезії, яка виношувалася не рік, не два і якою авторка підводить своєрідний підсумок не лише творчих устремлінь та шукань, але й чималого відтинку свого життя.
Голомб Лідія Григорівна
Василь Пачовський. Закарпатські сторінки життя і творчості поета. – Шкільна серія. Випуск 6. – Ґражда, 1999. – 146 с.
ISBN 5-7757-0791-5
Видання присвячене відомому українському поету, авторові популярної збірки любовної лірики «Розсипані перли», учаснику львівської літературної групи «Молода муза», ученому-історику, культурологу, політичному мислителю Василеві Пачовському.
Орієнтоване насамперед на допомогу вчителеві-словеснику, воно містить багатий матеріал для ознайомлення учнів із головними прикметами явища українського модернізму, формування в них уявлення про особистість В. Пачовського, основні віхи життєвого шляху поета та його доробок як талановитого майстра слова.
Чимало уваги присвячено «закарпатським» сторінкам життя і творчості В. Пачовського (1920-1929); проаналізовано твори поета, навіяні історичними переказами та легендами краю, розкрито їх патріотичний і державницький зміст і ключову для них ідею єдності української національної душі.
Баглай Йосип
У вирі національного пробудження / До 115-ої річниці від дня народження видатного актора, диригента і педагога в Карпатському краї Івана Трухлого. – Ужгород: Ґражда, 1999. – 24 с.
ISBN 966-7112-22-5
У науково-популярному художньо-документальному нарисі заступника голови Закарпатського крайового товариства «Просвіта» Йосипа Баглая «У вирі українського національного пробудження» розповідається про акторську, диригентську і педагогічну діяльність видатного громадсько-культурного діяча в Карпатському краї Івана Трухлого.
Довганич О. Д., Хланта О. В.
У жорнах сталінських репресій: З історії ліквідації греко-католицької церкви та її возз’єднання з руською православною церквою, переслідування інших релігійних громад у 40-50-х роках XX століття / Передмова Бедя В. В.: – Ужгород: Карпати-Ґражда, 1999. – 126 с. іл.
ISBN 5-7757-0794-Х
У новому дослідженні відображено політику радянської держави та її органів щодо релігійних конфесій. Аналізуються репресії проти греко-католицької церкви, інших релігійних громад та їх священиків. Тут вперше широко використано архівні документи, найголовніші з яких друкуються як додаток. Книга розрахована на викладачів і студентів, учителів, широке коло читачів.
Закарпаття під Угорщиною. 1938-1944 / Упорядкування і передмова Василя Маркуся та Василя Худанича – Ужгород: Карпати-Ґражда, 1999. – 232 с.
ISBN 966-7112-23-3
Пропонована праця є спробою викладу українського бачення проблеми дослідження періоду перебування Закарпаття під угорською окупацією 1938-44 pp., не порушуючи об’єктивного стану речей. Автори прагнули дати повну картину розвитку політичних, культурних, економічних та ідеологічних процесів краю, незалежно від того, як вони сприяли чи гальмували природне прагнення закарпатських українців до самовизначення.
Карпатська Україна і Карпатська Січ: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 60-річчю Карпатської України і Карпатської Січі / Передмова проф. Василя Худанича. – Ужгород: Карпати-Ґражда, 1999. – 130 с.
ISBN 5-7757-0787-7
Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції «Карпатська Україна і Карпатська Січ», яка відбулася 14 березня 1999 року в м. Хусті Закарпатської області з нагоди 60-річчя проголошення Карпатської України.
Видання здійснене при сприянні Закарпатської обласної державної адміністрації.
Гуманітарна освіта: Досвід і проблеми / Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Трансформація гуманітарної освіти» (Ужгород, 25-27 травня 1998 року); Редколегія; відповідальний редактор Блецкан М. І. – Ужгород: Ґражда, 1999. – 612 с.
ISBN 966-7112-16-0
До збірника увійшли доповіді та повідомлення, виголошені на Всеукраїнській науково-практичній конференції про філософсько-методологічні, психолого-педаго-гічні історико-етнологічні, соціолого-політологічні та еколого-економічні основи трансформації гуманітарної освіти у навчальних закладах України.
Ребрик Михайло, Ребрик Іван
Корозія влади: Публіцистичий нарис. – Ужгород, Ґражда, 1999. – 16 с.
ISBN 966-7112-24-1
Публікація присвячена злободенним питанням суспільно-політичної ситуації в Україні напередодні виборів Президента 31 жовтня 1999 року.
Кобаль Йосип, Попович Іван, Потушняк Михайло
Зброя стародавніх часів. – Ужгород: Карпати-Ґражда, 1999. – 20 с.: іл.
ISBN 5-7757-0782-6
Кобаль Йосип Васильович
Історія Ужгородського замку: Буклет. – Ужгород: Карпати-Гражда, 1999. – 12 с.: іл.
Ужгородськии замок – найдавніша та найімпозантніша будова сучасного Ужгорода. Фортеця розташована на пагорбі вулканічного походження у дуже зручному місці: на стику гір і низовини.
З найдавніших, історичних часів і до кінця Першої світової війни замок та місто мали назву Унґ, Унґвар. Остання складається з двох частин: «Унґ» – слово тюркського походження, що означає «річка», «вода», та «вар», що у перекладі з угорської означає «укріплене місце, замок, кріпость».
Василь Керечанин
Відлуння пережитих років. – Ґражда-Карпати, 1999. – 122 с.
ISBN 966-7112-24-1
Найістотніше, найцікавіше, найвагоміше з пережитого, зробленого, здобутого... Такий зміст книги спогадів учасника бойових дій Великої Вітчизняної війни, ветерана праці, кандидата історичних наук В. М. Керечанина, понад п’ятдесят трудових років якого були присвячені культурно-освітній та ідеологічній роботі на Закарпатті.
Михайло Кенийз
На стежках життя / Іл. І. Іваниш. - Карпати-Ґражда, 1999. – 59 с.
ISBN 5-7757-0788-5
Видання склали нариси-спогади автора про трагічні події в житті нашого краю часів Другої світової війни, зокрема – переслідування, депортація та фізичне знищення євреїв Закарпаття; не менш драматичні сторінки післявоєнного періоду – колективізація, репресії, переслідування тощо. Видання розраховане на широке коло читачів, шанувальників мемуарного жанру.
Календар українців Угорщини на 1999 рік / Товариство Української інтелігенції Угорщини. – Ужгород: Ґражда, 1999.
ISBN 966-7112-14-4
Інформаційне видання покликане висвітлити особливості національно-культурного та громадського життя українців в Угорщині. Чимало місця відведено сторінкам історії, визначним датам і постаттям.
Василь Сухомлинський
Школа під голубим небом: Оповідання та казки (угорською мовою). / Іл. І. Іваниш. – Ужгород: Ґражда-Карпати, 1999. – 52 с.
Видання склали оповідання та казки видатного педагога, письменника Василя Сухомлинського, який вважав, що «школа під голубим небом» є ідеальним місцем пізнання чарівності природи й утвердження прекрасного в собі.
Переклад текстів угорською мовою відтворює багатогранність виховних засобів оригіналу.
Видання здійснене на замовлення управління освіти та науки Закарпатської облдержадміністрації (начальник управління Олег Оладарович Гаваші) і Закарпатського інституту методики навчання й виховання, підвищення кваліфікації педагогічних кадрів (директор Михайло Іванович Талапканич). Розраховане на вчителів і вихователів, дітей дошкільного й молодшого шкільного віку.
Гриценко Н., Пильник Л.
Математичні зернятка: Серія «Горішок». – Ужгород: Ґражда, 1999
Пропоноване навчально-методичне видання для учнів початкової школи містить розділи: «Найпростіші геометричні фігури», «Кут. Види кутів», «Ігри із сірниками», «Периметр і площа», «Будь дослідником», «Дроблені числа», «Маленькі “таємниці” деяких задач», «Хочеш навчитися мислити?», «Множини на уроці математики», «Що таке комбінаторика», «Спільно працюємо», «Пливемо, їдемо, літаємо».
Віра Захарченко
Тематичний облік знань з природознавства. – Ужгород: Карпати-Ґражда, 1999. – 32 с.
Запропоновані контрольні роботи охоплюють весь курс природознавста 2 і 3 класів.
ISBN 5-7757-0779-6
__________________________
Цього року ми вибирали Президента. Зустрічалися особисто з Марчуком (він був ніби наш кандидат), на Поштовій слухали Кучму. Вчергове профукали Україну.
12 листопада під "дуалістичним" началом "Карпат" і "Ґражди" ми провели поетичну акцію "Сервус, Мідянко" (зустріч навколо "Зеленого фиреса"). Був сам Петро, Наталія Вигодованець, Ліда Повх, Михайло Приймич, Славко Сливка, Антон Ковач, Ольга Ковач (дружина Павла Ковача), Сашко Гаврош, Юрій Керекеш, Наталка Юрків, Наталка Яремчук, Леонід Годований, інші видавничі працівники, дві студентки з УжДУ і т.д. Звично повелися В.С. Поп, Н.С. Ференц, П.П. Чучка, яких було запрошено і прошено повідомити на філфаці про нашу акцію. Вони собі промовчали.
7 грудня спільними зусиллями видавництв "Карпати" та "Ґражда" проведено поетичну акцію на відзначення 90-річчя видатного сина Карпатської України отця Севастіяна-Степана Сабола-Зореслава, ЧСВВ "Не кажи, що не варто боротись з життям...". Зібралося нас багатенько. Долучилися Омелян та Наталка Коляджини, Петро Ходанич, Іван Михайлович та Марта Степанівна Шадори, Богдана Баглай, Олена (Іца) Кобаль, студентки Коледжу мистецтв Оля Рущак та Іванка Іваниш, пластуни Василь Карабин та Мишко Дворак. Ювілейний вечір спільними зусиллями відбувся і в Коледжі мистецтв ім. Адальберта Ерделі за участю камерного хору "Кантус" та гурту "Цімборове".
"Не кажи, що не варто боротись з життям..."
568 2013-06-09 / 19:05:03
Стає все більш зрозумілим, як ото "Ґражда" змогла дожитися до свого 20-ліття. Велике хотіння і залюбленість у видавничий процес. Постійний пошук та відбір власної автури.