Навздогін 1994 рокові мушу згадати неординарну подію - презентацію Мідянкових "Фараметликів" в Івано-Франківську. Це була наша перша "масштабна" видавнича акція. Як ми туди добиралися - фантастика. Це був час, коли майже нічого нікуди не їздило, а тим більне - на Франківськ. Були якісь автобуси - від зупинки до зупинки, була поштова машина і ми на мішках у будці, трохи пройшлися пішки, але врятувало таксі, яких тоді ще не так багато було у Делятині, та трапився якраз наш земляк-закарпатчик. Він і доправив нас десь о шостій годині вечора під двері обласної організації СП України саме в той момент, коли завершилася офіційна частина акції (Мідянка приїхав напередодні) й місцева літературна громада з сумом в очах та розумінням ситуації збиралася розходитися. І тоді почалася власне презентація.
Ілюстрації Ольги Погрібної-Кох до "Фараметликів" Петра Мідянки
Робочий момент зустрічі. С. Процюк, І. Ребрик, П. Мідянка, Ю. Андрухович
Ми декларували себе як загальноукраїнське видавництво, а ця поїздка з Мідянкою на прапорі мала декларацію підтвердити. До речі, на той час видавництво СП у Києві за сприяння Миколи Рябчука випустило у світ Петрів "Осередок" (на жаль, досить скромно, без ілюстрацій), який я підготував ще у видавництві "Карпати".
1994 рік знаменний для видавництва ще однією надто важливою подією. Світлої пам'яті Михайло Потушняк у розмові згадав молодого, але надзвичайно перспективного історика-археолога Йосипа Кобаля, з яким конче треба познайомитися...
1995 рік.
Цей рік найщедріший на щоденникові записи. "Американські" враження тут переважають, але суть досить конкретно передано у наведеному повище фрагменті. Вікентій Шандор і Оксана Січинська, Зореслав, Зірка Ґренджа-Донська, Петро Часто і Любов Дмитришин, Михайло Шпонтак, Василь Маркусь, Марія Химинець, Іван Пуйо, Марія Балтарович, Михайло Пап, Микола Кушніренко, Іван Кедрин (похорон), Микола Галів, Лев Мартюк, наш Михайло Горинь, зустрічі в НТШ, в Карпатському Союзі, у відділеннях ОЧСУ, відвідання українського пантеону в Бавнд Бруці... Це тривало з 5 лютого до 15 березня.
А тоді - знову до справ земних. Ми налагодили співпрацю з пряшівською фірмою EXCO (Я. Тільняк та Й. Годарський), й частково почали дукувати наші видання на їхній поліграфічній базі. Це мало відповідний ефект, бо навіть у нашому рідному міністерстві (в один час - комітеті) у Києві окремі наші книги ставили за взірець.
А були це, зокрема:
Волошин Авґустин
Твори / Упорядкування, передмова, підготовка текстів та примітки Олекси Мишанича і Павла Чучки. – Ужгород: Ґражда, 1995. – 456 с: іл.
ISBN 5-7707-8846-1
До книги увійшли твори видатного закарпато-українського громадсько-політичного, культурно-національного діяча і педагога, Президента Карпатської України Авґустина Волошина (1874-1945): спогади, інтерв’ю, політичні виступи, праці про культурно-національне відродження, статті й дослідження з педагогіки, мовознавства та літературознавства, п’єси.
Твори А.Волошина в Україні не видавалися. Тут вони зібрані вперше й видані за малодоступними нині першодруками.
Розрахована на масового читача.
Карпатська Україна і Авґустин Волошин: Матеріали міжнародної наукової конференції «Карпатська Україна – пролоґ відродження Української держави» (Ужгород, 11-12 березня 1994 року) / Відповідальний редактор – проф. П.П.Чучка. – Ужгород: МПП «Ґражда», 1995. – 352 с.
ISBN 5-7707-8845-3
До збірника увійшли доповіді та повідомлення, виголошені на міжнародній конференції.
Видання здійснено на замовлення Закарпатського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, Ужгородського державного університету, Міжнародної асоціації україністів, Наукового товариства ім. Тараса Шевченка, Комісії зв’язку й інформації закарпатських українців, Української Народної Ради Закарпаття. Збірник видано завдяки щедрій допомозі Комісії зв’язку закарпатських українців в діаспорі (КоЗІ, Чикаґо) та Руху допомоги Україні в Чикаго, США.
Легоцький Тиводар/ Lehoczky Tivadar
Березький комітат/ Bereg vármegye: Вибрані твори /Упорядкування, передмова та післямова Йосипа Кобаля. Видання здійснено на замовлення Міністерства культури та освіти Угорської Республіки. Відповідальний за видання Шандор Фодо; відповідальний редактор Янош Пердук. – Мова угорська та українська. – Ужгород: МПП «Ґражда» – ТУЗК, 1995. – 300 с.: іл.
ISBN5-7707-8847-Х
Історична спадщита Тиводара Легоцького величезна. Це – 7 монографій і близько 150 статей та заміток, які висвітлюють широкий спектр проблем історії нашого краю із найдавніших часів до кінця ХІХ ст.
Марко Василь (Василь Маркусь)
Спомин: Літературні спроби – публікації 40-х років («Літературна неділя»)/Передмова Олекси Мишанича. – Ужгород: Ґражда, 1995. – 104 с.: іл.
ISBN 5-7707-8293-5
Із збіркою «Спомин» в українську літературу Закарпаття повертається ще один поет – Василь Марко. Серед майже трьох десятків літературних Імен другої половини 40-х років на Закарпатті йому належить не останнє місце. Повертається український поет, для якого поезія була не лише формою творчого самовираження, а й засобом національного самоутвердження. В жорстоких умовах угорсько-фашистської окупації і переслідування українського слова він знаходив способи заявити про себе як українця і брати участь у розвитку української літератури за Карпатами.
Павло Михайлович Федака: Бібліографічний покажчик: До 50-річчя від дня народження /Укладання Павла Федаки; післямова Миколи Веґеша та Миколи Олашина. – Ужгород: Ґражда – Закарпатське крайове товариство «Просвіта», 1995. – 52 с.
Не все із зробленого ювілянтом зібрано і увійшло у цей бібліографічний покажчик. Та немає сумніву в тому, що він дасть читачеві повну уяву про напрямки наукової, громадсько-культурної і політичної праці Павла Федаки і стане в пригоді вченим, викладачам вищих і середніх спеціальних закладів, студентам, учителям шкіл, краєзнавцям, бібліотечним працівникам, громадським діячам, усім, хто цікавиться історією і культурою рідної землі.
Пачовський Василь
Щедрівка «Просвіті»: Першим загальним зборам «Просвіти» в м. Ужгороді 29 квітня 1920 р. – Репринтне видання до 75-річчя заснування на Закарпатті товариства «Просвіта». – Ужгород: Ґражда – Закарпатське крайове товариство «Просвіта», 1995. – 8 с.
Дмитришнн Л. Ю.
Українська мати: Художньо-документальна повість. – Ужгород: МПП «Ґражда», 1995. – 210 с: іл.
ISBN 5-7707-8294-3
Цю книжку присвячую своїй найдорожчій мамі Парасці Дмитришин, своїм коханим трьом доням – Еріці, Ларисі й Любі, а також усім українським матерям, кожна з яких по-своєму страждала за своїх дітей у важких умовах совєтського режиму, прагнучи зберегти їхнє життя, їхнє здоров’я, дати їм радість дитинства, прищепити любов до рідного краю, навчити рідної мови, закласти в їхніх душах почуття справедливості!, відповідальности за збереження традицій, наблизити до релігії всупереч усім тим перешкодам, які антихристиянська і антиукраїнська влада чинила, намагаючись підірвати силу українського духу. Кожна українська мати усі ці роки творила подвиг в ім’я життя, не задумуючись над значенням своїх вчинків.
Процюк Степан
Апологетика на світанку: Поезії /Художнє оформлення та ілюстрації Володимира Ребрика. – Бібліотека науково-мистецького часопису «Екзиль». – Ужгород: Ґражда, 1995. – 112 с.: іл.
ISBN 5-7707-9070-9
У новій поетичній збірці «Апологетика на світанку» відомий український поет Степан Процюк продовжує драматичні, часом надривно-рефлексуючі пошуки свого героя – рафінованого естета, зануреного у глибини психологічного. Цікаво, що у цій книжці, попри непідробний пафос трагедійного, пробивається надія на справжність людини. В «Апологетиці на світанку» ця надія нероздільна із романтичним прагненням до Ґрааля та опоетизованим авторським християнством.
Отож, запрошуємо до духовної співпраці з автором!
Потушняк Федір Михайлович
Короткий нарис філософії Підкарпаття / Підготовка тексту, передмова та вірш Івана Ребрика. – Ужгород: Ґражда, 1995. – 58 с.
Праця публікувалася упродовж 5-ти номерів ІІІ-го річника ужгородського часопису «Літературна неділя» (1943; редактор Іван Гарайда), тобто, числах 2-6 (15 січня, 1 і 15 лютого, 1 і 15 березня) (С. 17-20, 32-34, 43-47, 54-56, 68-70). Публікація підписана криптонімом Ф. П.
Антон Ковач: Буклет. – Ужгород: Ґражда, 1995. – 4 с.: іл. [репродукції семи робіт]
Антон Ковач народився 1962 р. в с. Чумалево Тячівського району Закарпатської області. У 1977-1981 рр. навчався в Ужгородському училищі прикладного мистецтва. У 1986 р. завершив навчання у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва. З 1992 р. – початок виставочної діяльності: учасник Імпрези’93 (Івано-Франківськ), міжнародного пленеру «Осінь’93» (Хуст), міжнародного пленеру по скульптурі в Дебрецені (Угорщина). У 1994 р. – персональна виставка в Ужгороді, виставки в містах Слупськ, Кошалін, Білий Бір, Лемборк (Польща). В 1995 р. – учасник республіканської виставки «Мальовнича Україна» (Ужгород). Роботи Антона Ковача знаходяться у приватних збірках України, Польщі, Німеччини, Великобританії, Румунії, Угорщини, Словаччини.
Бджілка: Педагогічний часопис для вчителів, дітей та юнацтва / Головний редактор Наталія Ребрик; художнє оформлення та ілюстрації Лесі Корж. – Ч. 1. – Ужгород: Ґражда, 1995. – 16 с.: іл.
Зареєстровано Державним комітетом у справах видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження 10 жовтня 1994 року Свідоцтво про реєстрацію Серія КВ № 990.
У цьому числі: Слово до читачів; о. Іван Марґітич «Боже благословення нехай буде з тобою!»; о. Августин Волошин «Любіть науку»; Андрій Ребрик «Нова зустріч з Матієм Куколкою»; Василь Ґренджа-Донський «Ірині Невицькій»; Жеклін Гельд «Якщо діти…»; Сергій Федака «Українські визвольні змагання на Закарпатті 1918-1919 років»; Наталія Ребрик «Будьмо знайомі…»; Вальдемар Бонзельс «Бджілка Майя»; Наталія Ребрик «Бог і Україна. Зореслав»; Зореслав «Цить»; Тетяна Кіндюх «З історії чисел і знаків»; «Привіт тобі, мій приятелю юний! Життя в Пласті».
Бджілка: Педагогічний часопис для вчителів, дітей та юнацтва / Головний редактор Наталія Ребрик; художнє оформлення Іванки Дідик. – Ч. 2. – Ужгород: Ґражда, 1995. – 20 с.: іл.
У цьому числі: Василь Росул «Скажи, що правда оживе...»; Іван Хрипта «Українська гімназія в Ужгороді»; Володимир Бирчак «Молитва»; Наталія Вигодованець «Суб’єктивні нотатки...»; Іван Чендей «Істинна і вічна мудрість буття»; Ігор Калинець «України (із кн.: «Міф про козака Мамая»)»; Наталія Ребрик «У вінок Миколі Лелекачу»; Вальдемар Бонзельс «Бджілка Майя (продовження)»; Наталія Гриценко «Даруйте дітям радість навчання»; Вікентій Шандор «До школи в Ужгороді (фрагмент із книги)»; Шкільна енциклопедія краєзнавства (веде Йосип Кобаль); Школа творчости. Урок перший (веде Петро Скунць); Життя в Пласті; Гумор та сатира; Домашнє завдання.
Бджілка: Педагогічний часопис для вчителів, дітей та юнацтва / Головний редактор Наталія Ребрик; художнє оформлення Лесі Корж. – Ч. 3. – Ужгород: Ґражда, 1995. – 20 с.: іл.
У цьому числі: Іван Рекіта «Школа в Добрянському»; Василь Ґренджа-Донський «Червона Скала»; Людмила Под’яворінська «Медовий глечик» (переклад Петра Скунця); Петро Скунць «Школа творчости. Урок другий. Чи важко писати і творити взагалі?»; Любов Пильник «Подорож до таємниць слова»; Клара Рінгер «Уроки української мови в угорській школі»; Максим Чирибан «Розмова Числівника та Іменника» (Казка); Петро Кіндюх «Франція: національний характер, мова, історія, символи»; Тетяна Мельниченко «Астрономія»; Микола Лакиза «УжДУ – 50»; Вальдемар Бонзельс «Бджілка Майя (продовження)»; Йосип Кобаль «Шкільна енциклопедія краєзнавства. Закарпаття»; Тиводар Легоцький «Ілошва – Іршава»; Юрій Жаткович «Весілля»; Календар «Бджілки»; Короткий нарис історії Пласту (початок); Левко Довгович «Ми – пластуни – майбуття народу»; Юридична консультація (Веде Михайло Ребрик); Бібліографія (Веде Ганна Попович); Домашнє завдання; Гумор; Володимир Бірчак «Виступаю!!!»
На завершення року подаю ще пару фрагментів із моїх американських вражень:
14.02. Після вечері затрималися на довший час за бесідою.Нарешті я розібрався трохи в українських центрах на еміграції. Почув мало приємні речі. Дуже невтішні. Єдина моя втіха, що все те є списане у працях Шандора і саме так, як я почув. Отже, щось із того я сприйняв, але буде нагода вивчити цю справу в часі підготовки до друку дальших томів. А що найважливіше - це стане набутком нашої сумної історії...
15.02.Так гадаю, що цілком можливим є те, що справа не така вже й не небезпечна. Проф. Шандор має дуже сильну опозицію як в Америці, так і в Україні. Тут не йдеться про особисті амбіції, але про щось значно серйозніше... Працюємо в певному ритмі. Двічі на день маємо довші бесіди... Спати лягаємо з необхідності...
16.02. Дочитав другий том. Думаю над тим, що треба справу поставити так, аби всі три томи побачили світ із щонайменшим інтервалом. Так бачу, що це монолітна праця, побудована в одному добре продуманому ключі. Вона має колосальну фабулу, яку не можна дробити, розтягувати в часі. Ефект буде настільки сильніший, наскільки вчасно з'явиться праця друком. Це дуже важливо. Видання становить державний інтерес і не є лише приватною справою. А де та держава?..
Виписка з книги Дмитра Донцова "За яку революцію" (Торонто, 1957. - 78 с.):
...Київська держава, що вийде з революції, мусить з одного боку звузити обсяг ділання держави, позбавити її тоталітарного характеру, характеру всесильної бюрократії, всесильного опікуна безправної одиниці, а з другої сторони - привернути авторитет держави в її властивих завданнях: хоронити націю назовні і охороняти повагу права в середині, караючи суворо злочин і зраду, і не допускаючи паношення в середині нації - "держави в державі", - тайних мафій, тих чи інших, які вірність мафії ставлять понад вірність нації і державі і які замість цілей патріотичних переслідують свої тайні цілі, роблячи з себе невидимих безвідповідальних диктаторів національної політики внутрішньої і зовнішньої, слуг ворожих нації інтернаціональних сил...
12.03. Боже, що то є за благодать - мати справу з добрими і мудрими людьми. Я маю з тої Америки стільки, що аж розпинає. Шандори і Зореслав - чи міг би я собі побажати щось більшого...
15.03.(в небі над океаном) ...чи міг я думати, що наші стосунки матимуть такий характер!? Але з іншого боку я ані в гадці не мав, що зустріну таку зловіщу бездну навколо них (Шандора і Зореслава). Прикро, гірко, а трохи й страшно перед цією чорнотою... Я волів би того не знати. Але я забагато забаг. То є життя, і від цього нікуди не дінешся...