1993 рік
Ця емоційна рефлексія двадцятирічної давності сьогодні викликає поcмішку. Чи далеко вона відбігала від реального стану речей у тому часі? Не думаю. Забагато ілюзій живило наші щирі поривання, а під ту пору вони починали інтенсивно розвіюватися. Відбувалися суспільні перегрупування, зародження й відмирання, переродження... Одним словом у нинішній термінології - перезавантаження.
Перечитую нотатники й багато чого сприймаю з подивом. Бачу, що суттєві деталі, факти, думки давно забулися. А за логікою - не мали б. Таке життя.
Отже, з нотатника:
"08.01.2004.
Майже півроку нічого не писано.
Читач позбавлений інформації про дуже важливі речі. Особливо ж: як і коли зародилася "Ґражда", що вона собі думає робити, з чого жити.
А сталося це так.
Моя діяльність в царині Х. повільно посувалася вперед, то ліпше, то гірше, а може - й ніяк. Наша пісня з Х. вийшла на два голоси, і то так, що мого й не чути зовсім. Не буду звинувачувати його в упередженому ставленні до мене, бо схоже більше на те, що в пана до мене й нема ніякого ставлення. В останні місяці я робив кілька спроб щось з'ясувати, власне - змінити. Нічого.
Тоді й надумав я сісти й подумати. Сів і думаю. Очевидно, думаю собі, [...] - то є приватний бізнес, а отже - така їхня воля. Що тут робити?
Маючи в кишені пару дуралів, підготував я папери і зареєстрував свою приватну справу - "Ґражду". Підготував перших три книжечки і здав у друкарню..."
Перше видання "Ґражди"
Мишанич Олекса Васильович
Політичне русинство і що за ним: Науково-публіцистичні праці /Художнє оформлення серії Володимира Ребрика. – Перша книжкова публікація МПП «Ґражда». – Ужгород: Ґражда, 1993. – 48 с.
ISBN 5-7705-5416-8
До книжки відомого вченого-карпатознавця, лауреата Державної премії України ім.Т.Г.Шевченка, доктора філологічних наук О.Мишанича увійшли три його праці — доповідь на Світовому конгресі Світової федерації лемків (Львів, 8-10 жовтня 1993 p.), розмова з кореспондентом газети українців у Польщі «Наше слово» та доповідь на Міжнародній науковій конференції «О.Духнович і слов’янський світ» (Ужгород, 23-24 квітня 1993 p.). Всі матеріали спрямовані проти ідеології політичного русинства, на захист державних і культурно-національних прав українців-русинів Карпатського регіону в умовах становлення й розбудови української державності.
Десь так приблизно воно й було. Не був я сам. Мав спільників - дружину і двох братів, теща розумілася на бухгалтерії (старій), друзів, знайомих і т.д. Повертаюся до нотеса:
"...Мав я ділові зустрічі з хлопцями-пряшівчанами [маються на увазі Янко Тільняк та Йосип Годарський з фірми EXСO (Пряшів); ми довго співпрацювали й про них ще буде мова в пізніших роках], попередньо домовилися про комп'ютери і т. д. На сьогодні маю, крім того, згоду єп. Марґітича на роботу з його технікою (найближчим часом мають завезти до мене в Ужгород). Отже, матеріально-технічна база обіцяє бути належною..."
Так воно й сталося. Під офіс "Ґражди" було відведено "велику" кімнату нашої квартири. Тут довгими ночами молоді банківські працівники Саша Федак (внук Василя Федака, про якого вже йшлося у попередній публікації), Сергій Поп та Саша Руденко інсталювали комп'ютерні програми й проводили "тренінги" з їх практичного використання.
Владика Марґітич передав нам у користування комплекс: комп'ютер, сканер і принтер, що на той час дуже багато для нас важило. Від пряшівчан ми закуповували витратні матеріали: катриджі, тонер, плівку, папір... переймали досвід і технології. Справа зрушила. Робота більш-менш налагодилася у жовтні, і ще до кінця року ми випустили у світ три книжечки:
Маркусь Василь
Політична і державно-правна еволюція українського Закарпаття /Передмова Олекси Мишанича. – 2-га книга видавництва. – Ужгород: Ґражда, 1993. – 48 с.
ISBN 5-7707-54I7-6
Автор простежує і коментує на основі багатої джерельної бази політичну і державно-правову еволюцію українців Закарпаття від народу-племені через автономістські прагнення до державності й соборності.
Лука Мишуга
Підкарпатська Україна. Сучасний стан.
Ортоскоп
Державні змагання Прикарпатської України /Передмова Олекси Мишанича; підготовка тексту Івана Ребрика. – 3-тя книга видавництва. – Ужгород: Ґражда, 1993. – 112 с.
ISBN 5-7707-5418-4
Пропоновані праці вийшли друком на початку 20-х років у Відні. До Закарпаття вони свого часу не дійшли і залишилися майже невідомими історикам і бібліографам.
Текст публікується за виданнями: Др. Лука Мишуга. Підкарпатська Русь. Сучасний стан. — Відень: Накладом «Українського Прапору», 1921. – 23 с.; Ортоскоп. Державні змагання Прикарпатської України. — Відень: Видавництво «Нова Громада», 1924. – 39 с.
З партнерами-поліграфістами налагодилися нормальні стосунки. Друкарню "Закарпаття" очолював Іван Михайлович Рогач, і ми знайшли "спільне" коріння в Карпатській Україні. Директором "Патенту" був Олексій Шестаков, давній приятель історика й організатора закарпатського спорту Василя Федака. Приватну друкарню з периферією мали наші пряшівські друзі...
Окремо мушу згадати Олексу Васильовича Мишанича, який дуже прихильно поставився до наших намірів, всіляко підтримував і співпереживав. Петро Часто зацікавлено спостерігав за нашими першими кроками з Америки й почав клопотатися про можливість моєї поїздки в Штати... Вже появилися у моїй біографії Вікентій Шандор, Степан Сабол-Зореслав, Михайло Шпонтак, Маргарета Бабота, Микола Мушинка, Іван Яцканин, Юліян Тамаш, Михайло Ковач, Микола Цап, Микола Шанта...
Ми мали й ворогів, але друзів було незрівнянно більше...
Слов'янин 2013-05-03 / 14:25:37
Вітаю «Гражду» з круглою датою. Бажаю процвітання та здоров»я усім її працівникам, котрі щиро дбають про Україну, сімейного благополуччя та мудрості.
Ліда, Петро 2013-05-03 / 14:05:56
Вітаємо "Гражду" з ювілеєм! Бажаємо успіхів на ниві красного письменства й надалі. А ще - здоров'я, адже робота зі словом - не з легких, хороших авторів.
Ребрик 2013-05-03 / 12:32:34
Воно саме так і сталося. Я ж кажу, що сьогодні ті всі емоції викликають посмішку. Але дуже важливо і дуже добре, що вони були...
До речі 2013-05-03 / 09:01:18
Але все, що не відбулося, сталося на краще. То може й образу варто відкинути - назавжди? Тим більше сьогодні день ТАКИЙ. Просто сьогодні це зробити. І щодо всіх!
Хай все буде у вас гарно!
Ребрик 2013-05-03 / 07:14:12
Це засвідчення краху ілюзій. Це - неприховуване почуття образи. Це - амбіція, яку не слід відкидати. Простіше - це прощання з концерном "СЗ".
Питання 2013-05-02 / 19:06:58
А чому така фраза
...ніде й ніколи не почувався я настільки приниженим...?
Про що вона?
Бокораш 2013-05-02 / 18:03:46
Дякуємо, Іванку, за сумлінну працю на захист Срібної Землі. Боляче бачити, як місцева еліта витрачає свою енергію на міжусобиці, а не бере з Вас і Вашого оточення прикладу любові до нашого краю.