Яка ж ти прекрасна, рідна земле! Нема на світі України, немає другого Дністра… Власне тут, у передгір’ї мевріючих узверхів, на голубих плесах могутньої ріки зовсім по-іншому сприймаєш симоненкове: «Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю!»…
Буковина зустріла розливами жахких й вогнених фарб - в осінній задумі, у передчутті перших морозів і сніговіїв неповторно мальовничий край Черемоша й Прута зігрівав останнім теплом бабиного літа, щедро обдаровував стрічами з тутешніми приязними й гостинними господарями цієї прадавньої української землі, такої схожої на моє рідне Закарпаття.
А ще - непрозірні хащі предковічного карпатського лісу, алмази гірських зірок крізь отвір у даху колиби, крутоспадні хвилі Білого Черемоша, приспані туманами долини та зачаровані казкою полонини, чабанські флояри й молодецькі посвисти рвучких верховинських вітрів - антураж такий розмаїтий, тло таке барвисте, що тільки виймай пензель й диктофон - і слухай, і малюй... Милі серцю буковинські овиди достоту вчаровують, однак у дзвінкому співі сопілки пробую вловити тривожні нотки... Таж ні, намарне підозріло озираюся довкруж, даремно шукаю у почутому й побаченому таємні смисли.
Та це не я, це моя журналістська пам'ять не дає мені забути давні кривди…
У далекому 1993 році після журналістського відрядження до Чернівців я писав для «ЗВУ»: «Відділені морем від інфікованих шовінізмом ердеківців Криму, захищені високим перевалом від подкарпаторусинів Закарпаття, деякі гарячі голови місцевих прорумунськи настроєних сепаратистів на зеленій Буковині й собі пробують кроїти карту України і тулити відрізаний шматок то до Молдови, то до Румунії. Так вже хочеться кудись відділитись, що терпцю не вистачило, то й поспішили вивісити над будинками і навіть над сільрадами прапор чужої держави - Румунії. Щось мені дуже важко уявляється, як би то у гірському українському селі румунської Мараморощини хтось над хатою (про інше й не кажу!) вивісив синьо-жовтий прапор... Та його б розтерзали й кинули в Тису, яка немало бачила крові, пролитої румунською, мадярською, чеською і совєтською окупаціями цього краю...
Вивішення прапорів Бухарест трактував як ностальгію корінного населення за "історичною батьківщиною", бажання буковинців приєднатися до Румунії. Ультрарадикали в Молдові та Румунії захлиналися криком: "Бессарабія і Буковина - дві сльози на обличчі Європи!" (заголовок з газети "Романія Маре")».
В історії українсько-румунських взаємин неважко віднайти сторінки, які свідчать і про антагонізм двох сусідів, і про їх спільну тяжку долю. Воювання Стефана Великого на галицьких землях, спалені села, тисячі українських полонених - і молдовські походи Івана Підкови, Богдана Хмельницького, сплюндровані міста, пограбовані монастирі; віроломний удар Румунії в спину Західно-Української Народної Республіки, жорстока румунізація буковинців, політика денаціоналізації українців у Румунії - і тоталітарний більшовицький режим, що його насаджували в Румунії комуністи, в тому числі й українські. То як, знову за шаблюки? Очевидно, що ні. Мусимо цивілізовано, по-європейськи вирішувати спірні питання, терпеливо шукати компромісу, корок за кроком йти до порозуміння й добросусідства. Україна на увесь світ заявила, що вона ні до кого не має територіальних претензій, але й не визнає жодних претензій до себе (однак ця наша толерантність сприймається радше як слабкість, аніж за вияв європейськості. Може, й нам вже найвищий час галасувати про силоміць відібрані українські землі й поскрибованих українських автохтонів?!).
Чужих земель ми прагнути не вміли
Й чужої крові не лили.
То чим ми в Бога заслужили
Такої чорної біди?!
Це проникливі рядки з вірша юної дівчини - учениці Глибоцької гімназії Ольги Коваль.
Презентаційний тур «Україна очима редактора» для журналістів (22 акул пера і мікрофона) з різних регіонів України організував Український журналістський фонд.
Про те, що буковинці відповідально підійшли до діалогу з журналістами, свідчать промовисті факти: о 8-й ранку зустрів і снідав з нами у ресторані «La multi ani» перший заступник голови Чернівецької облдержадміністрації Михайло Павлюк, вечеряв - голова ОДА Олександр Фещук, обідали у Вижниці і Сокирянах голови тамтешніх райдержадміністрацій Руслан Сенчук і Петро Бескупський, екскурсії проводив голова Сокирянської районної ради Василь Козак.
Триденна програма була украй насиченою, ми виїздили з готелю о п’ятій ранку, а поверталися о 23-й. Такий жорсткий темпоритм був виправданий, оскільки хотіли побачити на власні очі якомога більше, почути з перших уст потрібну цінну інформацію. Організатори підготували насичену програму: огляд найдавнішої (ХV ст.) церкви у Лужанах Кіцманського району, відвідини музеїв-садиб Івана Миколайчука у Чорториї та Назарія Яремчука у Вижниці, оглядини Всесвітнього духовно-історичного центру старообрядництва у Білій Криниці Глибоцького району, участь у фестивалі-конкурсі виконавців української естрадної пісні імені Назарія Яремчука, перегляд вистави «Солодка Даруся» в Чернівецькому обласному музично-драматичному театрі ім. Ольги Кобилянської.
А ще – гуцульські скарби в Художньому музеї Вижницького коледжу прикладного мистецтва, артефакти в державному історико-архітектурному заповіднику «Хотинська фортеця» та навколишніх скельних монастирях. І зовсім несподівано – спілкування з енергетиками славетної Дністровської гідроакумулюючої електростанції у Новодністровську.
Тож уперед, за враженнями!
Три дні творчого відрядження, численні зустрічі, безперервні мандри, запитання й відповіді, споглядання й аналізування – а далі сублімація вражень, добутої й переосмисленої інформації і, нарешті, оптимістичний висновок: МИ НЕ ВТРАТИЛИ БУКОВИНУ! Ще літ 20 тому така загроза була цілком реальною. Нині – ні, навіть у чиїхось лихих маніакальних мареннях.
Я не почув жодного натяку на сепаратний вектор Буковини, навпаки – усі співрозмовники з гордістю розповідали про україноцентризм, толерантність, повагу до інших культур.
Буковина – українська за своєю глибинною суттю. І це попри потужну політичну турбулентність, прорумунські і промосковські впливи, складну історію, тривожне сусідство з вибухосейсмічним Придністров’ям, тариторіяльними претензіями на українську Бессарабію й північну Буковину.
За останні сім століть цей благословенний край, як і Спібна Земля, входив до складу різних держав: 415 років перебував у складі Молдовського князівства, 143 роки — Габсбурзької Австрії та Австро-Угорщини; 25 років — Румунії, майже 50 років - Української РСР, а відтак і СРСР. З 1991 року Чернівецька область — складова незалежної України.
Усе це наклало відбиток на ментальність буковинців, їх обережність у висловлюваннях, терпимість до протилежної думки. Тут не поспішають кричати «Ганьба!» і «Геть!», тут воліють добре подумати, сім разів відміряти…
Не завадить трохи статистики, вона дозволить зрозуміти особливості цього самобутнього краю.
Найменша з-поміж усіх областей, Буковина сяє коштовним смарагдом, розкошує в лоні Карпат і Передкарпаття, зоріє на Покутсько-Бессарабськійї височині. Усього 900 тисяч мешканців - як в одному Львові. Більшість - українці (75%) далі йдуть румуни (12,5%, майже увесь Герцаївський і частина Глибоцького районів), молдовани (7,3%, половина Новоселицького району), росіяни (4,1%), поляки (0,4%), євреї (0,2%) та інші. 11 міст, 11 селищ міського типу, 11 районів, 252 сільські ради.
Вигідне транспортно-географічне розташування зумовило потужну розбудову мережі залізниць і автомобільних доріг, трубопроводів і ліній електропередач. Обласний центр має зручне залізничне сполучення з європейськими столицями - Бухарестом, Софією і Белградом.
Окрасою краю стали Дністер, Прут, Серет, Черемош – могутні карпатські ріки, що впадають в Дунай і Чорне море.
Ботанічний і дендрологічний парк Чернівецького національного університету, Вижницький національний природний парк, Черемоський національний природний парк і Сторожинецький дендропарк увійшли до транснаціональної екологічної мережі Карпат (проект TACIS).
Промисловий потенціал області формують понад 200 підприємств, обсяг виробництва яких становить 0,4% загальнодержавного обсягу.
Безумовно, зелене золото Буковини – її ліси, а деревообробна промисловість - одна з найстаріших галузей. Пиляти тут вміють!
Науковий потенціал краю визначають два заклади - Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича та інститут термоелектрики НАН України, передові досягнення якого оцінила Франція й використовує в оснащенні своїх підводних човнів.
До зведеного Списку історичних населених місць України включено 11 міст і сіл Чернівецької області: це Вижниця, Герца, Глибока, Кельменці, Кіцмань, Лужани, Новоселиця, Путила, Сторожинець, Хотин, Чернівці. Тут і варто мандрівникам побувати у першу чергу!
Основними торговими партнерами буковинців залишаються Німеччина, Італія, Болгарія, Польща, Молдова, Румунія, активізувався товарообіг з Австрією, Бельгією, Грецією, Іспанією, Португалією, Угорщиною, Францією, Швецією, Ізраїлем, Китаєм, Туреччиною, Канадою, США, Казахстаном і Таджикистаном.
Буковина трудиться, торгує, розбудовується!
Тут вражає буквально все: чарівна природа в осінній позолоті, архітектурні пам’ятки, а найбільше – гостинні й щирі люди.
Що запам’яталось найбільше? Звісно, ті місця, де побував уперше (у цьому краї гостював і працював кількадесят разів).
Незабутнє враження полишив Всесвітній духовно-історичний центр старообрядництва у Білій Криниці Глибоцького району. Спочатку був скептично налаштований до цієї інституції, однак після побаченого й почутого дещо скоригував власне сприйняття.
Старообрядництво тривалий час перебувало в опозиції до офіційної Московської православної церкви (ми теж проти неї!). «Розкольники», як їх називали, піддавалися гонінням і переслідуванням (і нас за віру травили енкаведисти й кагебісти). Саме тому усі старовіри й досі живуть подалі від Москви (і наше багатовікове гасло – «Геть від Москви!»).
Никонівська реформа московського православ’я у середині 17-го століття призвела до церковного розколу, були заборонені двоперсні хресні знамення, земні поклони і молитви за старими книгами - усе це трактувалося як розкольництво, можна було потрапити на плаху. Півтора століття тривало гоніння…
У чім феномен старообрядництва? Упродовж усіх поневірянь воно непомильно демонструє питання навіть не віри, а стійкості духу і послідовності переконань попри жорстокі репресії (достоту, як і українці в криївках, у визвольних походах, на Майданах і на фронтах нинішньої російсько-української війни).
І найголовніше – Москва й нині не полишає спроб потолочити «розкольників» на наших теренах. Не може змиритися, що Всесвітній духовно-історичний центр старообрядництва – в Україні, робить все, щоб переманити його до білокам’яної під пильне око й гострі кігті Гундяєва. Ще один сусід теж не відстає – після зруйнуванння комуністичною владою наприкінці 40-х років покровського монастиря резиденцію митрополита Білокриницького перенесено до Браїли (Румунія).
Як на мене, варто українізувати це давнє християнське крило православ’я, «делегувати» туди молодих й освічених юнаків і дівчат (тут у чудовому храмі Успіння Пресвятої Богородиці й новозбудованому комфортному монастирі – лише одна матушка-монахиня, старообрядство вимирає…). До речі, у Білій Криниці – єдиний у світі музей старообрядництва. Та Москва зубами вчепилася в таку унікальність, вона марить винятковістю, а Київ й донині не навчився швидко реагувати на новітні виклики, конкурувати з нахабним й безпардонним сусідом!
Кремль, не червоніючи, привласнює собі чужу історію, скарби, землі, акваторії, записує до свого літопису героїку українців, грузинів, вірмен, видатних митців, мислителів, а ми чомусь відштовхуємо від себе те, що було колись наше, і те , що може творити новітню славу Руси-України.
Чи навчимось колись?..
Друге найсильніше враження - Дністровська гідроакумулююча електростанція, одна з найбільших у світі. Нині тут гудять-крутяться 3 насоси-турбіни (на їх будівництво витрачено понад 8 мільярдів гривень!), а заплановано збудувати ще чотири, тобто загалом 7! У генеруючому режимі буде вироблятися 2 268 МВт, у насосному — 2 947 МВт. Дністровська вода економить мільйони тонн вугілля й мільярди кубометрів газу. Плюс чисте повітря, екологія…
Автівками через широкий, висотою в 10 метрів тунель ми в’їхали в гору й оглянули будівництво четвертого блоку. Вражаюче видовище! Подібної масштабної будови давно не бачив!
Це найпотужніший оборотний гідроагрегат Європи, спроектований, виготовлений, змонтований і запущений виключно українськими виробниками. Дністровська ГАЕС згодом стане найбільшою гідроакумулюючою станцією Європи і 6-м за масштабами проектом ГАЕС у світі.
Тут розумієш, що попри усі проблеми Україна – потужна держава, володіє високим науковим потенціалом, здатна впроваджувати найновіші технології й інновації.
От тільки чому росте ціна за електроенергію для пересічного українця? Куди йдуть мільярди, зароблені Дністром? У чиї кишені?
Директор ГАЕС Василь Субота і головний інженер Анатолій Жук (до речі, непозірно інтелігенті, що невластиво виробничникам, глибоко ерудовані, справжні фахівці своєї справи) наче вибачалися: ми, мовляв, виробляєм електроенергію, а продають її в Києві…
І третя фішка Буковини – сади. Таких налитих соком яблук і груш, такого добірного винограду не знайдеш ніде! Саджанці з Франції, іноземні фахівці, крапельний полив, накриті спеціальною плівкою 10 гектарів (уявляєте? 10 га під «дахом»!) плодових дерев – усе це ми бачили у Сокирянському районі. Буковина готова забезпечити чи не всю Україну своєю духмяною продукцією, здоровою, поживною, без ГМО. Великі супермаркети не беруть. Сумнівної якості польські яблука чомусь легко пробилися під неон вітрин…
У Румунії гарячі голови зопалу просторікують про безправність румунів на Буковині, брак національних шкіл, преси, видавництв. Один з румунських політиків, Лаурентіу Ребега, навіть порівняв Україну з «Ісламською державою».
Члени Парламентської асамблеї Ради Європи, серед яких пробують лідирувати представники Румунії, під час дебатів у ПАРЄ жорстко розкритикували освітній закон.
"Я займаюся румунською меншиною 25 років, але те, що відбувається зараз, безпрецедентно", - заявив, зокрема, румунський депутат Віорел Річард Бадя. Він спробував переконати депутатів у тому, що потреба переходу на українську є надуманою. "Багато років тому тодішній румунський президент зустрівся з Кучмою. І тоді український президент не говорив українською, бо не знав її... То про що ми говоримо?", - пояснив він.
«В Україні відбувається дикий печерний націоналізм, ПАРЄ має вимагати в України скасування закону про освіту", - підлив оливи у ватру молдавський депутат Влад Батрінча.
Що ж маємо насправді?
Румунів в Україні маже 150 тисяч – працюють 47 румунських дитячих садків, три українсько-румунські дитячі садки, 92 школи та коледжі з румунською мовою викладання на 20 058 студентів, шість румунських художніх шкіл, 13 шкіл з частковим викладанням румунською (на 2 746 учнів). Однак наріжною проблемою стало те, що лише дві години на тиждень вивчалася українська мова - як результат, учні румунських (і угорських на Закарпатті теж) шкіл не могли скласти іспити із ЗНО.
Українців у Румунії - 100 тис. (а було 800!), взагалі немає україномовних дитячих садків, шкіл та мистецьких закладів. На немалу країну - всього один український ліцей в Сиготі (і той надшвидкими темпами румунізується).
ЖОДНОЇ української школи! В українських селах Південної Буковини (Сучавський повіт) діє пряма заборона проводити для українців-автохтонів (зокрема гуцулів) богослужіння рідною мовою – тільки румунською.
Висновок, який не хочуть й чути в Бухаресті та Будапешті: українці в Румунії й Угорщині не мають можливості задовольняти свої етнічні потреби так, як румуни чи угорці в Україні.
З 425 шкіл Чернівецької області 86 - румунські (20,2 відсотка, що близько до частки цього населення в краї, однак 70 відсотків випускників не можуть скласти тести з української мови), для переходу на латинську графіку підготовлено дві тисячі педагогів у Молдові та Румунії; у центрі Чернівців відкрито румунську школу - СШ № 29, в Новоселицькому районі - школу-гімназію, у Глибоцькому - фізико-математичний, у Герцаївському - гуманітарно-математичний ліцеї. Державний університет у Чернівцях готує вчителів з румунською мовою викладання практично з усіх шкільних предметів.
Надумані проблеми з інформаційним забезпеченням національної меншини: працюють румунські редакції обласного та республіканського радіо, редакція телепрограм румунською мовою. Газета "Зориле Буковиней" отримує дотації, у чотирьох районах дублюються місцеві газети.
То про що ви, панове з Бухареста і Будапешта? Роззуйте очі, як кажуть в Одесі!
Буковина дала світові чимало видатних персоналій – є серед них і палкі патріоти України, а є є перекинчики. Україна пишається тими буковинцями, які вірно служили і служать національній ідеї.
Серед них вирізняються своїми многотрудними діяннями
Юрій Федькович - український поет, прозаїк, драматург, перекладач, культурний та освітній діяч, класик української літератури, Сидір Воробкевич - видатний український письменник, композитор, музично-культурний діяч, видатний актор і режисер Іван Миколайчук, видатний композитор Володимир Івасюк, естрадний співак Назарій Яремчук, знаменитий оперний та концертний співак (баритон) і режисер, народний артист України і СРСР, Герой України Дмитро Гнатюк, народна артистка України і СРСР, Герой України Софія Ротару, перший український космонавт Леонід Каденюк, екс-премєр міністр Арсеній Яценюк, відома письменниця, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка Марія Матіос, українська естрадна співачка, народна артистка України Лілія Сандулеса та багато інших.
З Буковиною пов’язані імені знаних у світі видатних політичних, наукових і культурних діячів. Екс-генерал-губернатор Канади, відомий політик Рамон Джон Гнатишин народився у родині емігрантів з України. Його батько, колишній канадський сенатор Джон Гнатишин, був вихідцем з Вашківців на Вижниччині.
Американський дипломат і політик, екс-помічник державного секретаря США у справах Євразії та Європи Вікторія Нуланд має буковинське коріння. Піонер комп’ютерних технологій, конструктор і автор одного з перших персональних комп’ютерів у світі Стів (Степан) Возняк теж з буковинців.
Міхай Емінеску — великий румунський поет, публіцист, громадсько-культурний діяч, навчався у Чернівцях.
Тут народилися Моше Шнітцер - президент найбільшої у світі Ізраїльської діамантової біржі, Юлій Едельштейн - колишній радянський дисидент і ізраїльський міністр, вдруге переобраний на пост спікера кнесету, Ервін Чаргафф - видатний науковець , першим у Колумбійському університеті почав досліджувати денатурацію ДНК, Роза Ауслендер - класик німецькой літератури, Чипріан Порумбеску - видатний буковинський композитор, один з основоположників румунської музики, Йосип Бург - знанний єврейський письменник сучасності, Міла Куніс - відома зірка голівудських стрічок.
Є, на жаль, й антигерої – бандит з т. зв. ДНР Ігор Плотницький, головний московський піп в Україні Онуфрій (Орест Березовський), акордеоніст Ян Табачник, співачка Ані Лорак, нардеп Михайло Папієв та інші перекинчики. Трагічну історію переповіли мені про батьків Плотницького – їх за кілька годин після окупації Донецька вивезли з Буковини і перекинули в Росію, там через рік …отруїлися грибами. Небезпідставна версія: не витримали сорому, добровільно пішли з життя, усвідомивши усі злочини колись улюбленого сина…
З пошаною на Буковині мовлять про вихідців з Галичини, які вросли тут корінням, пов’язали свою долю з чарівним краєм Черемоша й Прута.. Відомий чернівецький журналіст, редактор «Молодого буковинця» і видавець Богдан Загайський родом з Пісочного Миколаївського району. А в Сокирянах першим заступником райдержадміністрації трудиться молодий і перспективний політик Андрій Маркевич – уродженець Старосамбірщини. Мій земляк Василь Гейніш – відомий на Глибоччині редактор, журналіст і публіцист.
Під’юджуваним із-за кордону любителям розкладати політичні пасьянси, підтасовувати та робити ставку на "буковинську карту" вже час збагнути: схаменіться, бо горе вам буде, не віддамо ми ані сантиметра української землі, а замах на територіальну цілісність України карається законом, ніхто не дозволить перекроювати повоєнні кордони, захистити їх наша держава ВЖЕ спроможна – маємо загартовану у війні нову українську боєздатну армію! Українці на своїй землі хочуть жити з усіма сусідами в мирі й злагоді, вимагатимемо від усіх подібної пошани і до себе.
У Кишиневі та Бухаресті особливо гарячі голови з-поміж крайніх радикалів дозволяють собі агресивні випади проти нашої держави, особливо "пече" їм Буковина. Та агресивність передається місцевим вожденятам-лузерам, які прагнуть розхитати човна, бавляться у велику політику і балансують на грані порушення чинних законів.
Роздирають конфлікти місцеве православ'я, яке могло б прислужитися справі єднання буковинців, проте московські попи й далі баламутять народ, вороже сприймаючи УПЦ КП і УАПЦ. Є сили, що не зреклися ідеї створення Чернівецького єпископату Румунської православної церкви. Служба Божа ведеться в основному церковнослов'янською або румунською мовами, правда, священики у проповідях вже бояться повторювати зухвале: "Тут буде Румунія!".
Осібно варто мовити про експансію московського патріархату – на Буковині діє 400 парафій цієї явно не проукраїнської церкви. Безумовно, тримається вона на прислужництві Кремлю владики Онуфрія (він же - Орест Березовський), який не приховує своєї духовної єдності з біснуватим Кірілом – Гундяєвим. Влада не знає, як діяти, позирає на Київ... Інтелігенція мовчить, політики бояться Москви. Батько загиблого на Донбасі воїна йде до місцевої церкви й цілує руку попу – феесбешнику в сутані, – який сам або через злочинний клір благословляв убивць його сина. Професорка університету ходить до московських попів й на зауваги стенає плечима: мені сюди близенько, я звикла… Нема кому очолити рух за перехід до Київського патріархату… А той своєю чергою створив тут дві єпархії, які взялися конкурувати між собою за впливи…
Перенасичення московського за духом кліру – ось головна загроза сепаратного перевороту на Буковині, підривати стабільність у краї будуть не «зелені чоловічки», а феесбешники і геерушники в рясах! Варто ретельно перевірити тамтешні численні монастирі УПЦ МП, особливо паспорти послушників…
Отака вона, Буковина, молода й прекрасна, у міру проблемна, лікує задавнені болячки, долає грізні виклики третього тисячоліття, позбавляється рудиментів минулого й впевнено прозирає у європейське майбутнє України.
Володимир 2017-11-09 / 23:17:50
Автор глибоко і професійно проаналізував історичний матеріал про минуле і сьогодення Буковини... Єдність, мир, злагода, повага до себе - впевнений шлях до європейського майбутнього ...
Viki 2017-11-06 / 12:00:03
Влучно автор наголосив на тому, що Росія все і всіх приписує собі, а ми стоїмо в сторону, ніби то нас і не стосується
Ольга 2017-11-06 / 11:34:15
Сьогоднішнє суспільство усьому знає ціну, а от цінувати не вміє. Люди повинні перестати бути маргіналами, і нарешті, взятися за голову, об'єднатися заради спільної мети - майбутнього...
Лемко 2017-11-05 / 19:55:20
на Закарпатті ситуація з сіпаратизмом така сама