Чому Будапешт замовчує "свій" Голокост на Закарпатті?

Під час Другої світової війни угорською владою було винищено до 90% закарпатських євреїв. За різними оцінками, ця цифра сягає від 85 до 105 тисяч чоловік. І це тільки євреї! А винищувалися ще українці, роми, словаки…

Чому Будапешт замовчує "свій" Голокост на Закарпатті?

Головний пропагандист Віктора Орбана Жолт Баєр нещодавно порівняв українську владу з гітлерівською через те, що в Україні розпочався процес витіснення російської колоніальної спадщини. Щоправда, Жолт Баєр не згадав, як поводяться російські загарбники на окупованих теренах: як знищують українські книжки в бібліотеках та українські пам’ятки культури та історії, русифікують школи та назви.

Це угорським друзям Путіна, мабуть, «не цікаво». Їм важливо кинути чергову тінь на Україну.

Так само не згадує угорська влада і про те, що відбувалося, наприклад, на теренах сучасного Закарпаття у часи Другої світової війни, коли Угорщина була союзницею гітлерівської Німеччини.

(Використано світлини з приватного архіву П. Худіша та публікації Ґеттоїзація та Голокост на Закарпатті у свідченнях жертв і очевидців)

Вивезення закарпатських євреїв до нацистських концтаборів. Друга світова війна

Винищувалися євреї, роми, словаки і українці

У 2006 році в ужгородському видавництві «Карпати» вийшла книжка «Між життям і смертю: невільницькі спогади», присвячена споминам людей, що пережили угорські репресії на Закарпатті в 1939-1944 роках.

Доктор історичних наук Омелян Довганич, який ґрунтовно вивчав цей період, твердить, що під час Другої світової війни було винищено до 90% закарпатських євреїв.

За різними оцінками, ця цифра складає від 85 до 105 тисяч чоловік. І це тільки євреї! А винищувалися ще українці, роми, словаки…

Загалом із шістсот тисяч населення краю загинув кожен шостий, а репресіям підлягав кожен четвертий – близько 180 тисяч чоловік. (Серед них і мій дід Юрій Пеца із села Дубрівка на Ужгородщині, який пройшов через угорський трудовий табір для неблагонадійних).

Омелян Довганич пише:

«Одними з головних винуватців депортації євреїв були державні секретарі Угорщини Ласло Ендре і Ласло Бакі, котрі розробили інструкцію про відправлення єврейського населення в гетто, а потім – у концентраційні табори.

Спочатку вийшов наказ про те, щоб євреї нашивали на лацкан жовту зірку Давида, згодом про обмеження їх пересування. Далі під державний контроль бралося майно єврейських родин, незабаром розпочалося виселення в гетто.

Безпосередньо виселенням єврейського населення займалися жандарми. Худобу і птицю звозили в одне місце і потім передавали угорським військовим частинам. Інше майно розпродавалося. У дванадцять гетто було виселено все єврейське населення».

Ужгородець Герман Зоммер згадує, як відбувалося виселення:

«Уранці ми прокинулися від грюкоту у двері. Увійшли два угорські жандарми із списками в руках.

Прочитали прізвища батька, матері, перелічили дітей і наказали за десять хвилин усім зібратися. Взяти із собою дозволили одну валізу з найнеобхіднішими речами. Знявся дитячий лемент і плач.

Нас випхали з квартири і погнали в колону, що формувалася з євреїв, які мешкали на нашій вулиці. Усі колона рухалася до цегельного заводу по вулиці Минайській. В кожну секцію тунельної печі вселяли по 4-5 сімей».

Ще один ужгородець Леопольд Лебович розповів про життя в гетто:

«Цегельний завод в ту пору не діяв, а довжелезні сушарки, призначені для просушки сирої цегли, тепер послужили нам, в’язням, тимчасовим житлом. Нас, сотні жінок, дітей, немічних стариків, «просушували» в цьому проклятому місці холодними вітрами та голодом.

На очах один в одного перетворювалися в скелети, обтягнуті сухою шкірою та сяким-таким лахміттям. А в кінці квітня 1944 року прощалися з рідним краєм. І дорога була одна – в концентраційні табори, на підземні фабрики, заводи, цехи, шахти».

Іван Мошкович був ще хлопчиком, коли трапилися ці жахіття:

«Мені, одинадцятирічному хлопчикові, важко було збагнути дитячим розумом, чому членам єврейських родин треба носити жовті шестикутні зірки, чому нас виселили з рідних домівок і загнали, як худобу, в бараки на цегельному заводі, чому маємо жити в отому «гетто», огородженому парканом з колючим дротом? А ще чому наших батьків-матерів лають, б’ють і охороняють озброєні поліцаї з собаками-вівчарками?»

А ось як згадує геноцид закарпатець Степан Нейман:

«28 травня 1938 року за номером XIV був виданий перший антиєврейський закон, за яким в Угорщині євреям заборонялося працювати в торгівлі і в промисловості. А в наступні роки гортистсько-фашистський режим (до травня 1944 року) видав 40 указів і законів, принизливих, дискримінаційних, антисемітських, що засвідчували про геноцид євреїв. Фашист Горті вислужувався перед оберфашистом – фюрером Адольфом Гітлером.

Розпорядження гортистської влади про використання працездатних євреїв на примусових роботах «переселило» мене з Ужгорода в табір поблизу словацького міста Кошіце, де під охороною довелося працювати на перебудові синагоги під склад для награбованого у єврейських родинах домашнього скарбу. Табір «Шатор-Табор» запам’ятався жахливим голодом, і щоденними поліцейськими дубинками, які дуже часто опускалися на плечі невільників. Після перебудови синагоги нас, близько 400 молодих людей, перевели до Кошицького гетто».

А ось спомини мукачівця Ернеста Галперта:

«Віч-на-віч моя родина зустрілася з фашистською потворою в Мукачеві в березні 1944 року. Мадярські жандарми почали заганяти в гетто єврейські сім’ї. Так і моя родина — батько, мати, дві сестри і я, 21-річний юнак, -- опинилися в створеному на цегельному заводі таборі-гетто. А через кілька тижнів в битком набитих «телячих» вагонах «помандрували» в супроводі жандармів в Мадярщину, в містечко Дітро.

Я потрапив у трудовий табір, в якому перебували лише молоді чоловіки, здатні працювати в каменоломні – найважчій роботі в кар’єрі... Із кількох тисяч нас вижило кілька десятків. Усі рідні і близькі мені люди з Мукачева загинули в крематоріях Освенціму. Я залишився круглим сиротою».

Угорський жандарм при вході до Мукачівського гетто. 1944 рік (фото Яд Вашем)

​Без жодного слова покаяння

Біля колишньої ужгородської синагоги, а нині обласної філармонії з ініціативи Будапешта в 2016 році встановлено пам’ятний знак про винищених євреїв. Лаконічний напис повідомляє: «У пам'ять про жертв Голокосту, які були вивезені із Закарпаття. Встановлено урядом Угорщини за сприяння м. Ужгорода».

Навіть натяком не зазначено, хто ж був співорганізатором цього геноциду. Нема жодного слова покаяння за страшні злочини.

Неймовірна цифра в сто тисяч загиблих замовчується. У непосвяченої в деталі людини складається враження, що угорська влада проявила милосердя до євреїв.

Угорці дуже люблять виставляти себе в ролі жертви. Як послухати їхніх пропагандистів, то більшого народу-страждальця в Європі нема.

Однак чомусь Будапешт виявився абсолютно глухим до страждань інших.

Тож чи доречно порівнювати своїх сусідів із гітлерівцями, коли твої попередники безпосередньо причетні до найкривавішого геноциду в історії людства?

Прибуття потягу із закарпатськими євреями до нацистського концтабору Аушвіц. 1944 рік (фото Яд Вашем)

Радіо Свобода

Олександр Гаврош, Закарпаття онлайн.Блоги
24 червня 2022р.

Теги: голокост, геноцид, євреї, гетто

Коментарі

СТОС 2024-04-24 / 01:20:34
МАДЯРИ ВІД НАРОДЖЕННЯ ПІДОРАСИ ТАКІ ЯК ОРКИ...

Конструктор 2023-07-14 / 22:25:40
Як на мене, то орбанівській владі в Будапешті не дають спати лаври Ференца Салаші. Мріють про чергову угорську НЕДОІМПЕРІЮ. Ну типу путіноїди на угорський лад. Бо бачу в них аналогічні замашки...

правка 2022-08-12 / 13:48:57
...були інші кРиваві злочини Модьорорсагу...

"Богдану" 2022-08-12 / 13:37:02
Мадярщина Орбана допомагає не Закарпаттю, а практично виключно закарпатським мадярам. Бо а) вони потрібні орбану на виборах б) орбан мав надію за допомоги путіна захопити або, як мінімум, заселені етнічнними угорцями (а насправді змадяризованими русинами-українцями) території Закарпаття, або, за "сприятливого" збігу обставин, - і все Закарпаття.
Тобто, не допомагайте тими копійками. Ніхто вас про це не просив. Бо шкодите ви, прикриваючись тими копійчаними подачками, значно і значно більших масштабах - блокуючи вступ України в НАТО, транзит життєво необхідної у війні з Мордором зброї, нафтогазове ембарго і т.д. Ми вас захищаємо від орди, яка знову готова заїхати в Будапешт на танках, а ви не просто паскудите у відповідь, а всаджуєте ніж у спину.
І в випадку України йдеться не про "официальную политику столицы Украины". Йдеться протистояння всього цивілізованого світу московській мавпі, яка надто вже захопилася розмахуванням гранатою. У тому числі і ядерною. А ви з орбаном тулитеся до цієї мавпи. Через це від вас вже відвернувся цілий світ. І навіть ті, хто був вам друзями і соратниками. Наприклад, ті ж поляки.
І не треба говорити про всіх угорців. Бо у цьому випадку йдеться виключно про орбана і Ко. А вони - не Угорщина. І угорці ще змінять свою думку щодо цієї паскудотної банди, яка під патріотичними гаслами узурпувала владу в країні і поклала собі цю країну в кишеню.

І взагалі стаття тут не про це. А про ваш злочин, який ви сором'язливо замовчуєте - вбивство сотень тисяч закарпатських євреїв. А ще ж були інші киваві злочини Модьорорсагу- Східний фронт і вбивство понад 6 тисяч українців села Корюківка, різанина в Карпатській Україні і т.д.
За все колись доведеться відповідати.
І, судячи з дій орбана, розплачуватись Угорщині доведеться вже скоро. Трибунал за злочини Третьої світової війни очікує не тільки на путіна і на росію

Богдан 2022-08-12 / 06:26:40
Когда Венгрия помогает Закарпатью, тут всё хорошо, мы друзья навеки. Как будто они обязаны. Лишь только что против официальной политики столицы Украины - всё, венгры враги. Давайте весь окружающий мир запишем с поляками и румынами...

Хто 2022-08-11 / 08:08:56
Хто виконавець терору євреїв і інших в Ужгороді, ці злочини були в Закарпатті, конкретні люди такі як Степан Фенцик робили ці злочини , а їхніх родичів таких як Рудольф Фенцик, мадяри хочуть пристроїти десь покерувати...

земляк 2022-08-06 / 19:43:11
Мадяри, ще з Першої світової засмучені, через втрату "Великої Угорщини". Саме це привело їх у стан Третього Рейху, коли гітлерівці, дійсно - "допомогли" хортистам повернути собі частину тодішньої Підкарпатської Русі, у складі Чехословаччини та, захопити увесь край у березні 1939 року.

Гітлеру треба було віддячити, що й робили, в тому числі й з євреями в тодішньому Королівстві Угорщини та про що й читаємо у матеріалі О. Гавроша.

Сьогодні ж мадяри, своїм відношенням до України та подібними заявами - "платять" кремляді за дешевий газ та нафту! Ганьба...

Стопвойна 2022-08-03 / 20:10:33


З русофільством - на інші ресурси, якщо є ще такі, де таке толеруєтьсмя. Коментар видалено. Адмін


Історик 2022-07-21 / 16:19:24
В 1848 році російська імператорська армія жорстоко придушила угорське повстання. Командувачем російської армії був чистокровний українець полтавчанин генерал-фельдмаршал Паскевич- найкращий за всю історію Росії полководець, який не мав жодної поразки.

Ibn 2022-07-17 / 21:17:30
Мається на увазі за його президенства.
Ще декілька років і потрібно буде серйозно думати над обороною Закарпаття. Угорці в більшості пропитані пропагандою. Але нажаль багато моїх колег зі Словаччини кажуть про схожі настрої. Російсько-Американська війна ітд. Єдиний вихід-боротьба з корупцією в Україні і побудова можерної країни. Типу як Хорвати і свій час

Ibn 2022-07-17 / 21:12:44
Теперішній угорський уряд схожий на уряд медвєдєва. Ще не зовсім кінець здоровому глузду, але вже близько

Нижньому 2022-07-16 / 23:10:19
Но, шо було, то було:на протязи столить лише Украина свята- никого не вбивать.

гершковіц 2022-07-16 / 22:04:39
Салаші був клоуном. До 45 років жив з мамою. Яке нацистське чмо.

гершковіц 2022-07-16 / 22:00:57
Хороша стаття. Бажання угорців повернути втрачені землі призвело до невимовних звірств, скоєних в ім'я «Великої Угорської Держави». Справа в тому, що з розповідей наших батьків і дідів ми знаємо, що українці, євреї, мадяри, словаки, румуни, роми тощо до Другої світової війни жили на Закарпатті відносно мирно. У Виноградові моя бабуся почувалася безпечно. У Чумальовому дід почувався безпечно. Вони були земляками. Коли пропаганда Салаші Ференц, Хорті Міклош та Гітлера разом із солдатами досягла Закарпаття, все змінилося. Угорці змінювали та допомагали у жорстоких розправах над євреями, українцями, ромами тощо (вибачте за помилки, українська мова не моя рідна)

паша 2022-07-16 / 19:53:05
путін-це хуйло(по-угорськи-фосфей), а орбан його сисун (по угорськи-фоссопов).ну приблизно так,ащо вони дуже хочуть війну,то після 3-ї світової їх обріжуть подебреценську область,так приблизно...вони люблять мати програні війни (по угорськи-букотт габурут)

паша 2022-07-16 / 19:48:52

Історик 2022-07-11 / 21:01:40
Тібіке, ти б краще культурно уточнив, що "нилашисти"- це прихильники Салаші, який був керівником партії "Перехрещених стріл" -Нілашкерестеш.

Історик 2022-07-09 / 21:54:33
Чому би, Вам, пане Олександре, не написати статтю про варварське вбивство більше 6 тисяч українців у містечку Корюковка Чернігівської області військовими
угорської 105 легкопіхотної дивізії під командуванням угорського генерала Алдя -Папа?

Тібіке 2022-07-02 / 16:33:15
Бот тут зовсім "зарапортувався":
якийсь вигаданий Ньілоші-прем'єр?! Ньілоші Тібор був видатний футболішта! І то у нас час.
А той шеф мадярських нациків саме й був Салаші Ференц.
Так тут і запишемо: куратор, ужгародцу-боту рашіцкіх тугріков урезать! Работать-пісать не умеет

Іван 2022-07-01 / 13:46:24
Степан Фенцик,мадяр, організатор цього злочину в Ужгороді


Олександр Гаврош
Публікації:
/ 2Брати Рамачі і сербські руснаки
/ 1Загадковий Іриней
/ 3Що показав перепис у Румунії?
/ 1Загублені у коханні
/ 4Рік Августина Волошина
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
/ 2Як закарпатські москвофіли відстоювали єдність українців
/ 2Кошиці, Пряшів і Михайлівці
/ 3Підсумки 2023 року на Закарпатті
/ 2Перо і скальпель. До сороковин Івана Коршинського
/ 5Сергій Федака пише багатотомну "Історію України"
Ювілейний рік заслуженої артистки України Наталії Засухіної
/ 1Закарпатський вимір Сергія Архипчука
/ 8Закарпатський силач Фірцак-Кротон був засновником "Українського спортивного клубу" у Білках
Ужгородський "Міст з паперу"
/ 1Сенсація від Анатолія Кралицького
/ 29Три церковні календарі на одне мале Закарпаття
/ 3Феномен Дмитра Креміня
/ 8Що показав перепис у Словаччині?
/ 2Невгамовний Саркісьянц
/ 11Розчарування року
Трохи підсумків року
/ 36Звірства московської армії є її постійною ознакою
/ 4Ювілеї в час війни
/ 11Чому Будапешт забув про 1956 рік?
» Всі записи