Чи винна Україна, що закарпатські угорці погано знають українську мову?

Так-так, саме Україну частеньку звинувачують закарпатські угорці у своєму незнанні державної мови. Як у тій приказці: «Хто винен? Невістка!». «Не так вчать, не створені належні умови, для угорців це заважка мова, не вистачає вчителів…» Яких тільки не почуєш відмовок, аби не володіти мовою країни, в якій живеш. Непоодинокі випадки, коли угорськомовні студенти коледжів чи університету приходять на іспити на другому чи третьому році навчання і роблять вигляд, начебто прибули з іншої планети, не володіючи навіть кількома фразами по-українськи. Цікаво, як вони потрапили до вишів? Зрештою, як їздять по Ужгороду, спілкуються в магазинах, у гуртожитках? Невже на мигах?

Чи винна Україна, що закарпатські угорці погано знають українську мову?

Опубліковані результати цьогорічних ЗНО шокують: Закарпаття знову останнє. Третій рік поспіль. І великою мірою завдяки школам нацменшин. У Берегівському районі, де угорці складають 75% населення, ЗНО з української мови не склали 63% випускників. Майже один до одного. Є села, де 100% учнів провалили тестування. «Трапляються випадки, коли абітурієнти не можуть самостійно заповнити навіть заявку на ЗНО, розповідає Святослав Бабіля, координатор громадського спостереження за ЗНО в Закарпатській області ГМ «Опора».

Тож більшість угорськомовних школярів Берегівщини, які вчили українську мову стільки років, не змогли показати рівень навіть на найменшу «трієчку». То що ж вони тоді робили весь цей час? За що Українська держава платила зарплати вчителям?

І хто винен, що мадяри не знають української? Авжеж, ми з вами! Бо «не забезпечили», «не зацікавили» і так далі. Чомусь ніхто не звинувачує державу, що не «зацікавила» вчити геометрію чи фізику. А от мовою найбільшої держави в Європі, мовою сорока мільйонного народу, серед якого живуть ці 0,3% угорськомовних громадян, ще треба когось «зацікавлювати».

Зрештою, влада взялася наводити порядок у викривленій ситуації і запропонувала один із європейських варіантів підтримки шкільництва національних меншин. Замість «мовного гетто», яке собі хтось успішно розбудовує, пропонується змішана система: дитсадок і початкова школа мовою меншини, а далі перевага надаватиметься державній мові. При цьому мова та література меншини, а при бажанні ще кілька предметів, викладатимуться рідної мовою школярів.

Наприклад, саме така система існує в єдиній у Словаччині українській гімназії імені Тараса Шевченка, де українською викладається кілька предметів, все решта – словацькою. І це нікого не обурює: адже жити її випускникам у словацькій державі, серед словаків, яких у Словаччині такий же відсоток, як українців в Україні. (До слова, так само виглядає ситуація і в єдиній словацькій школі в Ужгороді: кілька предметів словацькою, все решта – українською).

Але цей компромісний варіант (бо існував значно жорсткіший варіант – без дитсадків та початкових шкіл з мовами викладання національних меншин) також не сподобався угорцям, які бажають вчити українську лише як «іноземну». Як її вони вчать, видно із результатів ЗНО.

Дбаймо про власні інтереси, а не сусідські

Будь-яка держава мусить на таку вкрай негативну ситуацію реагувати. Між іншим, якщо 150 тисяч закарпатських угорців мають близько 150 навчальних закладів (на тисячу осіб припадає приблизно один навчальний заклад), то на п’ять тисяч українців в Угорщині нема жодного навіть класу. Це такий міждержавний паритет!

Із Росією ще цікавіше: у нас тисячі навчальних закладів із російською мовою, а там на кілька мільйонів українців – жодного! Бо ж Путін – не дурень, аби виховувати у себе вдома свідомих українців, та ще й за російські бюджетні кошти. Була одна українська бібліотека, та й там бідолашну директорку після тривалого тримання за ґратами засудили до 4 років позбавлення волі умовно.

У Румунії також в українських селах – навчальні заклади з румунською мовою навчання, а не українською. На 51 тисячу тамтешніх українців один україномовний заклад – ліцей імені Шевченка у місті Сигіт-Мармацієй. (В Україні на 150 тисяч румунів працювало майже 150 румуномовних навчальних закладів).

Тим дивніше чути критику нового Закону про освіту з боку цих країн.

У ситуації, яка склалася на Закарпатті, винна сама угорська національна меншина, що всіляко ізолюється від загальноукраїнської інтеграції. Результати плачевні. За даними ЗНО, майже 75% цьогорічних абітурієнтів Берегівщини не склали іспити з математики, а 71% – із англійської мови. Причому ці предмети вони вчили угорською і ЗНО складали також нею. Для прикладу, у гірському Міжгірському районі, значно біднішому і куди менш перспективному, ці гіркі показники удвічі менші. Як це пояснити? Невже знову винна «невістка», себто, Україна?

Вочевидь, рівень шкільництва в угорськомовних селах бажає кращого. Недарма, Будапешт доплачує вчителям, які там працюють. Мобільніші повиїжджали, тепер прагнуть піти і ті, що залишилися. За часткою зменшення учнів у школах Берегівський район на першому місці на Закарпатті. Угорська меншина поступово емігрує. Зауважте, ще до ухвалення «українізаторських» законів. І одна з причин – відсутність перспектив в українському суспільстві. (І в тому числі через незнання державної мови).

Що в такій ситуації повинна робити держава? Певна річ, змінювати ситуацію. Бо ми ж маємо дбати не про виховання кадрів для Угорської держави, куди переходить більшість освіченої угорськомовної молоді із Закарпаття. Нам про своє слід дбати. У кожної держави свої інтереси. І розумний завжди свої інтереси захищатиме, навіть попри небажання сусіда.

Радіо Свобода

Олександр Гаврош, Закарпаття онлайн.Блоги
16 вересня 2017р.

Теги: освіта, мова, Угорщина, нацменшини

Коментарі

ugorec 2018-01-18 / 09:40:19
Шановнію Як можуть угорці вівчити державну мовуб якщо в угорськиш школах не має українських філологів.Необхідно організуваті таборів відпочінкуб де разом з українськими дітьми відпочилі і угорці. Так само краще вівчається мова, пісні, вірші іт.п. За вікладене в статті віноваті і керівники угорських організацій.району та освіти.

цензор 2017-09-28 / 21:18:21
Держава на території якої проживають наценшини зобовязана створити всі умови для вивчення державної мови. Давайте відверто відповімо на запитання чи все ми зробили , щоб вимагати , щоб принижувати і критикувати? Вони не винні в тому що завдяки Сталіну і комунякам живуть в Україні, не вони проводили кордони . Досить брехати про перспективи , їх нема, навіть для українських дітей з україномовної Перечинщини або Березнянщини. Інтегруватися з якою метою - носити хабарі чиновникам? Не обманюйте себе. Більшість присутніх при кожній нагоді крие останніми словами і уряд і президента і всіх чиновників, українці не вірять нікому, тепер ми хочемо щоб уряд критикували з угорським акцентом?Ви хочете змусити угорців вірити тому самому брехливому уряду і президенту? Ну не повезло їм. Дайте їм нормальні умови життя, в яке варто інтегруватися і нормальні умови для вивчення мови і проблема відпаде сама собою.

юрій 2017-09-27 / 16:28:57
Може розпочати вивчення української мови з перевірки знань її під час здачі іспитів на право керування автотранспортом? Люди не знають ні одної букви (питання в білетах на українській мові) а посвідчення водія отримують...Держава випускає вбивць на дороги і робить здивований вид.Незнаєш української мови-попробуй отримати посвідчення водія в Угорщині.

Україномовна 2017-09-26 / 21:21:40
Цілком погоджуюся із автором статті.Державну мову треба знати! Хай і мадяри, ірумуни відкривають аналогічні школи для українців.А то розшумілися. нема про що говорити.Хай вчать державну, українську мову!

Cтаніслав Матвієнко. 2017-09-24 / 10:49:31
Погоджуюсь і підтримую автора статті. Національні меншини мають знати державну українську мову, як "Отче наш"!!! Особливо у закладах освіти за бюджетні гроші!

magyar 2017-09-23 / 20:33:01
В то, що частина Закарпатських угорців не знають державну мову вінна і Україна і керівники угорських організацій, які вже 25 років не хочуть зробити таку програму, за якою угорці вивчили-би державну мову у наколах. Краще критикувати всіх, бо Вонв знають державну, а якщо всі б знали. то їм подростає конкуренція.Я згідний тем, що державну мову треба знати.

Зірковому 15:59:02 2017-09-23 / 11:57:28
тепленьке-рідненьке-добреньке... А ще, якщо ковбаска буде по 2,10 - ото вже заживеемооо!!!

МѢСТНЫЙ 2017-09-20 / 16:51:27
Долго не ввязывался в языковой срач по простой причине: считаю, что европейским народам нужно как можно меньше сраться друг с другом, осознавая последствия этого. Только вместе европейцы могут противостоять наглому натиску чужаков "из другого мира".
Ну а по сути всё просто: два с половиной десятилетия Украина как страна позволяла творить у себя абсолютно всё, что заблагорассудится что россиянам, что венграм, что румынам, что евреям, что крым.татарам. Сфера образования не была каким-то исключением. Итог печален. Ситуацию нужно исправлять, т.е. на самом деле приводить к европейской норме. Можно перенять опыт ЕС, той же Венгрии или Румынии: образование на гос.языке, язык нацменьшинств – в меньшем объеме (и то ограниченно: язык-литература-история родного края), но достаточном для овладения языком на уровне носителя. И всё. И не надо тут срать на головы друг друга. Хотите как в Европе – ну так давайте жить, как в Европе, а не как в гетто. Двуязычие – ОК. Дорога с двусторонним движением и со взаимным уважением.

Адмін 2017-09-20 / 06:55:01


http://zakarpattya.net.ua/News/174247-Henkonsul-Slovachchyny-v-Uzhhorodi-Myroslav-Moizhita-pidtrymav-rozshyrennia-prav-derzhavnoi-movy-v-novomu-zakoni-pro-osvitu


Вуву 2017-09-19 / 21:01:17
І смакувати канапками із осетровою ікрою і баликом ... І все задаром.

verecke 2017-09-19 / 19:09:29
Vidpovidj: tak!

**** 2017-09-19 / 15:59:02
Діти будуть любити Україну,коли у 1-х класах будуть пити ,тепленьке,рідненьке молочко! А студенти їсти рідненьку сметанку!,і пити добрий шиповниково-яблучний чайок!Тістечка смакувати-ужгороські!,або Закарпатські!

мадяр 2017-09-19 / 09:39:25
україна винна бо давно треба брати приклад із Угорщини яка по справжньому дбає про державну мову

Вуву 2017-09-18 / 05:22:28
Парламент (очевидно нового скликання) ... Бо цей корумпований на 90% і навіть не здатний зняти деп. недоторканість.
Повинен розглянути пропозицію про зміну назви Украйінська Народна Республіка ... на Украйіна Кийівська-русь .
На цьому буде покладена жирна крапка на сепаратизмі русинів а заодно покінчено з путінським маніпулюванням і перекручуванням історійі ... відновлена наша прадавня історична назва . І я глибоко переконаний що тільки так ... (І не інакше) повинно бути.

Вуву 2017-09-18 / 05:12:49
Нічого не зарано ... А якраз в самий раз ... По тому часу довгого застою ... Народ хоче змін ... Довгоочікуваних змін ... Кардинальних змін .
Перанентні "напів реформи" ... Говорілки ... Хотєлки і кричалки ...це все вчорашнє ... Прийшов час активних дій ... Які будуть робити молоді і пробивні ... А такі як маскаль ... баба гані ... І решта "старі нелюстровані" ...на відпочинок на пенсію .

форестер 2017-09-18 / 02:43:51
Наразі зарано говорити про еру великої України-Русі. Поки що маємо еру Хазарського каганату. Святослава Завойовника ще нема.

Ужгород 2017-09-18 / 02:26:43
Абсолютно нормальний закон. В Україні всі повинні говорити українською, можуть бути діалекти, але мова одна. Хто не хоче, хай їде жити в іншу державу. Ми повинні захистити себе, тільки тоді будемо жити добре, коли діти з першого класу будуть вірити, що ми великі і могутні. Віра - шлях до перемоги. Щодо всіх інших хто живе у нашій державі, вони повинні асимілювати, бо прошу нам па'ятати: без асиміляції - це окупація, ми українці-русичі цього не допустимо. Настала наша ера. Ера великої України-Русі.

До. вв 2017-09-18 / 00:24:16
Завдячуючи нелюстрованому комуністу і злодійу крав'чуку в нас багато чого було ... НЕ так ... тому і пожинаєм 26 років такі плоди ... Але це так вічно не буде .
І з парламентом народ теж розбереться ... Чому пропускають (без поважних причин) засідання ... Чому вживають російську мову (мову нашого ворога) ... Чому незняли депутатську недоторканість ...яка конституційно ставить йіх понад всіма законами (кримінального кодексу) ... Чого до цього часу не прийнятий закон про імпічмент президента ....ітд...
Але час іде в перед і зміни однозначно мусять бути ...і освітня реформа це одна із них.

Tibor 2017-09-17 / 21:14:49


Нам буде подобатися, коли ви нарешті збагнете, що будь-які апеляції до Адміністрації видаляються автоматично. Коментар видалено. Адмін


Tibor 2017-09-17 / 20:48:08


Видаляються будь-які апеляції до Адміністрації сайту. Обговорюйте тему, а не апелюйте повсякчас до Адмінів. І не переходьте межі дозволеного. Коментар видалено. АдмінОлександр Гаврош
Публікації:
/ 1Рік без Дмитра Кременя
/ 23Духнович був соборником
/ 4Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
/ 16Угорський шантаж
Операція "Ліквідація"
/ 5Вбивство Ярослава Галана: знайомий почерк?
/ 4Чернігівщина очима закарпатця
/ 20Україна і жест Земана
/ 8Парадокси виборів на Закарпатті
/ 2Чи матимуть закарпатські угорці свого депутата?
Діаспора жива і мертва
/ 18Закарпаття. Що вдалося і не вдалося зробити Геннадію Москалю?
/ 44Виборча дуля в закарпатській кишені
/ 5Уроки Карпатської України
/ 9Крах закарпатського москвофільства
Підсумки 2018 року на Закарпатті
/ 32Про фашизм на Закарпатті
/ 3Одеса вибрала Україну
Люди без страху
/ 8"Гауляйтер" для Закарпаття
/ 8Футбол як провокація
/ 2Заповіт професора Белея
/ 6Як вирішити ромську проблему?
/ 20Непомітна мадяризація?
/ 9Україна у час війни та Закарпаття як полігон для ворожих спецслужб
» Всі записи