Закарпатські угорці. Неможлива автономія

Передвиборний травень на Закарпатті видався значно спокійнішим за інші регіони України. І якби не заява прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про потребу автономій для угорців у суміжних з нею країнах, то область взагалі би не з’явилася в перших рядках інформаційних потоків.

Закарпатські угорці. Неможлива автономія

Для аналітиків заява угорської влади не є несподіванкою. Угорці давно і безуспішно вимагають автономій у Словаччині чи Румунії, але там на це ніяк не реагують, хоча в останній, наприклад, мешкає півтори мільйона угорців. Ба більше, після ухвалення закону про подвійне громадянство в Угорщині, Братислава ухвалила свій контрзакон, за яким той, хто набуває чуже громадянство автоматично, втрачає словацьке. Внаслідок – таких бажаючих виявилося лише кілька сотень із півмільйона словацьких угорців. На угорську автономію в Сербії також нема жодних сподівань, хоча там мешкає до 300 тисяч угорців.
 
Одна Україна з найменшою угорською діаспорою (150 тисяч) реально стала розглядатися Будапештом як можливий успішний проект угорської автономії. В нинішній нашій важкій ситуації це не може вважатися інакше як недружній крок Будапешта. Адже українські угорці мають чи не найкраще задоволення своїх національних прав порівняно з іншими сусідами.
 
Згодом МЗС Угорщини спробувало пом’якшити слова Орбана, мовляв, про автономію не йшлося, це перекладач перекрутив і таке інше. Однак це питання неодноразово порушувалося радикальними угорськими організаціями і неодноразово на нього давалася відповідь, що «угорська автономія» – це порожнє гасло, яке ніякої реальної користі не принесе, окрім напруження національних стосунків у краї. Це видно, хоча б по тому обуренню, яке вже викликала заява Будапешта серед закарпатців.
 
Угорці Закарпаття мешкають вузькою 15-20 кілометровою смугою вздовж кордону з Угорщиною, яка тягнеться через чотири райони області. Тільки в одному з них, у Берегівському, вони мають більшість. Але проблема в тому, що тут мешкає менше половини закарпатських угорців (навіть із Береговом – усього 62 тисячі зі 150). Більша частина їх живе локально в Ужгородському, Виноградівському, Мукачівському, Хустському, Тячівському районах. Угорські громади мешкають навіть у закарпатській Гуцульщині – в Рахові та Ясінях.
 
Таким чином примарна автономія Берегівського району залишає більшість закарпатських угорців поза її територією. (Мовчимо, що в самому місті Берегові угорці вже в меншості – 48%). Якщо ж утворювати автономну одиницю із вузької смуги в 15-20 кілометрів вздовж стокілометрового кордону, то це не має ніякої ні економічної, ні адміністративної доцільності. Тоді треба перекроювати всю карту Закарпаття. Відрізати третину Ужгородщини, четвертину Мукачівщини, четвертину Виноградівщини, що порушує весь усталений і традиційний спосіб життя в краї. Закарпаття на це ніколи не погодиться.
 
До того ж, третина (!) закарпатських угорців живе у змішаних населених пунктах, причому здебільшого – вони там у меншості. Наприклад, в Ужгороді та навколишніх селах, Мукачеві, Чопі, Виноградові, Хусті, Тячеві, Солотвині, Сваляві. Тобто кожен третій угорець мешкає разом з українцями! То про яку національну автономію може тоді вестися мова?
 
Який сенс взагалі говорити про автономію Берегівського району, якщо більшість угорців живе поза ним? До того ж це підриває всю архітектоніку нинішньої України. Чому тоді автономію не можуть мати румуни, молдавани, болгари? Останніх в Одеській області проживає стільки, скільки й угорців на Закарпатті – 150 тисяч. Але чи дасть це хоч якийсь позитив, окрім політичного і національного протистояння? Адже українці вкрай негативно ставлять до цієї затії, а їх у тому ж Берегівському районі – четвертина. Тут чимало сіл із переважно українським населенням.
 
Для Угорщини така автономія – це перший крок з утілення свого невиліковного історичного комплексу «збирання земель». Однак для України – це потенційне вогнище напруги, котре, як бачимо по Криму і Донбасу, ні чого доброго не приносить. В тому числі, й місцевим мешканцям, заради яких ці прожекти буцімто здійснюються.

Радіо "Свобода"

Олександр Гаврош, Закарпаття онлайн.Блоги
17 травня 2014р.

Теги: Орбан, Угорщина, автономія

Коментарі

vovk 2014-06-04 / 19:21:06
Banan jim v sraku,a ne avtonomiju! Chaj za Uralom u Putlera poprosjat trochy terytoriji i tam ,na svojij istorychnij Batjkivscyni robljat avtonomiji,chanstva,carstva, imperii itd! Suky madjarsjki! Vyrishyly pid putlerosjkyj bespredel i sobi urvaty trochy! CHER VAM!!!!

Ужгород 2014-06-04 / 07:30:40
Так, ВоєводинА (а не ВоєводинО) має статус автономії ще з часів Югославії, нині -- цей статус дуже ілюзорний, але це не угорська автономія, про що й зазначає автор статті.

Для Гавроша 2014-05-23 / 05:49:57
У Сербії Воєводино має вже давно статус автономії:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D1%94%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0
Неговорячи про нас українців в Угорщині, ми також отримали "автономію", хоча проживаємо по всій Угорщині, і маємо своє місцеве самоврядування,і не тільки місцеві, але створили і республіканську, тепер вже і дупутата маємо у парламенті Угорщини, і отримуємо мільйони форинтів від угорської держави для розвитку нашаї української культури.

Ужгородець 2014-05-21 / 21:52:36
Про ніяку автономію не може іти навіть мова.

Attila 2014-05-19 / 23:18:09
да, ісе Гаврош буде рішати чи можливо чи нет

vadim 2014-05-17 / 21:52:55
Повідомити про всіх хабарників можна тут http://habaram.net
розповсюджуйте .

Шановні громадяни України!
Скажемо «Стоп Корупції та Несправедливості»
Напишіть та надайте дані про чиновника-корупціонера чи будь - який інший факт порушення прав людини у Вашому рідному селі чи місті, об'єднуйтесь заради досягнення спільної мети-справедливої, прозорої, демократичної країни.
Ти - громадянин України, Ти гідний чесного та демократичного суспільства, яке на даний час знаходиться в жахливому корумпованому стані, лише об'єднавшись суспільство зможе гідно протистояти корумпованим органам влади, які зі своєї сторони повинні сприяти розвитку суспільства, а чиновники - корупціонери діють виключно в своїх власних інтересах.
Якщо, ТИ не байдужий до майбутнього своєї країни і бажаєш захищати свої інтереси та інтереси своїх близьких:
Винеси на загальне обговорення корупційну діяльність свого населеного пункту!
Ссылка www.habaram.net

1234 2014-05-17 / 19:14:21
Pan Gavrosch! Proshu vas, napishity: chomu ukrajinci bojatysja vid autonomiju? V krajinah, de otrimali nacmenshini bilys prava, poki ne bula revoljucija, i ne rozpali, ljugyi zhivuty mirno. Chomu zaraz taka vazhka situacija v Ukrajini? Tomu scho ukrajinci ne rozumijuty i ne hochuty pochuti nacmenshin. Vy hotyitye ukrajinsku Ukrajinu, ale ce mrija.

земляк 2014-05-17 / 17:06:15
План путіноїдів по ослабленню України - в дії!

При цьому, очевидно, що сучасна Росія, міжнародні відносини будує на залякуванні, на військовій сила, на торгових війнах, на економічних шантажах та на банальному підкупі європейських політиків...

Єдиний позитив із кризи в Україні - тільки тепер чітко видно: хто нам ворог а хто - друг!


Олександр Гаврош
Публікації:
/ 2Заповіт професора Белея
/ 6Як вирішити ромську проблему?
/ 20Непомітна мадяризація?
/ 9Україна у час війни та Закарпаття як полігон для ворожих спецслужб
/ 12Польський тероризм на Закарпатті
/ 30Закарпатці в угорському рабстві. Про це мовчить Будапешт
/ 6Угорський рік на Закарпатті: не лише гострі баталії щодо української мови
/ 33Русинський абсурд на закарпатському телебаченні
/ 16Освіта і мова. Чи виконував Будапешт те, що нині вимагає від Києва?
/ 13Як Українська держава фінансує закарпатський сепаратизм
/ 30Чи винна Україна, що закарпатські угорці погано знають українську мову?
/ 59Чому ідеолог закарпатського сепаратизму вільно їздить Україною?
Хто руйнує мир на Закарпатті?
/ 3Події в Мукачеві. Закарпаття під прицілом
Вікно на схід
/ 2«Любі друзі» дитячої літератури
/ 3Хто порятує давній ужгородський цвинтар на Капушанській?
/ 7Сепаратизм і детектив із прапорами
У суботу ужгородці вийдуть на вулиці
/ 26Російський сон Ужгородського національного університету
/ 3У понеділок чистимо від сміття цвинтар на «Білочці»
/ 2Чому брудний Ужгород?
/ 7Літературна премія імені ФСБ на теренах України
/ 2Чи народна влада в Ужгороді?
/ 18Сумний кінець «русского мира» на Закарпатті
» Всі записи