Степан Зомбор: «У голубівників завжди сильна сім’я»

З давнини голуб закохав у себе людину. У слов’янських народів цей птах завжди був символом сімейного благополуччя, достатку та духовного єднання з Богом. І дорослі, і діти ніколи не були байдужими, милуючись красою лету або декоративною статурою голубів. Втім, голуби насправді не такі вже й мирні. Дикі й навіть деякі домашні види цих птахів доволі агресивні. Вони можуть встрявати у бойові поєдинки, які за азартом і пристрастю поступаються, мабуть, лише півнячим боям. А ще голубів завжди використовували як поштарів, швидких і надійних постачальників інформації. З ними пов’язано чимало палацових інтриг і навіть врятованих життів у часи воєн/

Степан Зомбор: «У голубівників завжди сильна сім’я»
Історія голубівництва в Україні налічує не одну сотню років. За останнє століття було виведено понад 800 порід цих птахів. Різноманіття мастей, відтінків, будови тіла, поведінки, стилю польоту вражає уяву. Про особливості голубівництва на Закарпатті ми поспілкувалися з головою обласної громадської організація "Закарпатський клуб любителів голубів" Степаном Зомбором.
 
Степане Івановичу, як захопилися розведенням голубів?
 
— Це захоплення у мене з дитинства. Голубів тримали й друзі, які жили по сусідству, старші люди, які розповідали й радили нам, що і як треба робити. Так і мені передалася любов до пернатих. Тримав їх до 1986 року. Потім була невелика перерва. Тепер знову поринув у цю справу: вийшов на пенсію — і з'явилося більше вільного часу. Тож уже третій рік знову розводжу голубів.
 
Багато їх маєте...
— Тримаю чотири породи. Маю і спортивних, і високольотних птахів (будапештські та бакинські), а також наших закарпатських вертунів. Нині вже назбиралося понад 60 особин.
 
Дороге це задоволення — тримати голубів?
 
— Досить дороге, якщо займатися справою серйозно. Окрім придбання самих птахів, треба купувати зерно, спеціальні корми, добавки до них. Оскільки нині поширені різноманітні хвороби, птахам також треба давати ліки, робити щеплення. А ціни у нас самі знаєте які... Хоча, чесно вам скажу, ніколи видатків на голубів я не рахував. Для чого? Якщо порахую гроші, то, може, передумаю тримати голубів (сміється). Якщо ж серйозно, то кожен голубівник витрачає стільки, скільки може. Якщо займатися системно і помірковано, то можна вкластися й у досить скромну суму. Хоча є люди, які тримають й по 500 птахів.
 
 
Ваше хобі приносить прибутки чи голубівництво лише для душі?
 
— Мені грошей не приносить, я займаюся розведенням голубів для особистого задоволення. Хтось папуг тримає, котів, собак, збирає марки чи сірникові коробки. А я займаюся голубами (сміється). Це справа для душі. Деколи вимотаєшся, нерви потріпають, увечері зайдеш у голубник – одразу отримуєш заспокоєння і задоволення, особливо навесні, влітку. А коли займаєшся селекцією, це особливий процес, бо намагаєшся отримати від кожної пари бажаний результат. Інколи не виходить, тоді починаєш заново перепаровувати. Кожна порода має свій стандарт, тож треба виростити таких птахів, які відповідатимуть йому.
 
Чув думку, що у країнах Сходу розведення голубів – прерогатива багатих людей. На Заході, навпаки, розведенням їх переважно займаються люди з середнім достатком. Серед закарпатських голубівників переважають перші чи другі?
 
— Різні є. І дуже заможні, і зовсім незаможні, які звикли тримати голубів з дитинства, тобто мають це захоплення, як то кажуть, у крові, жити без нього не можуть. Такі люди триматимуть голубів за будь-яких умов, як би тяжко не було. Буває, що в сім'ї жінка свариться, мовляв, гроші на вітер викидаєш, а чоловік все одно тримає птахів, бо любить їх.
 
В Ужгороді знаними поціновувачами голубів є Едуард Біндас, Юрій Маргіта, Йосип Белас. У Виноградові – Іван Нюл тощо.
 
Знаю, що чимало відомих українських політиків також є голубівниками...
 
— Так. Серед них – Президент Віктор Янукович, народний депутат Сергій Ківалов. Почесним президентом Асоціації голубівників України є екс-голова СБУ Леонід Деркач. На Закарпатті, знаю, декоративних птахів можна побачити й на ранчо, яке належить родині голови ОДА Олександра Ледиди...
 
Ви очолюєте громадську організацію, яка об'єднує голубівників Закарпаття. Скільки членів вона налічує і чим займається?
 
— Закарпатський клуб любителів голубів утворено трохи більше року тому. Нині маємо 36 членів, об'єднаних у чотири осередки: Великоберезнянсько-Перечинський, Ужгородський міський та районний і Виноградівський. Розводять члени клубу переважно декоративних птахів, є й м'ясні породи та льотні голуби. Найближчим часом, гадаю, організація збільшиться, бо вже виявив бажання приєднатися Мукачівський осередок та інших районів. Участь в організації дає її членам об'єднання сил і коштів для організації виставок, льотів голубів, обміну досвідом.
 
Саме зараз організували обласну виставку голубів та інших декоративних птахів. Вона відбулася 22-23 січня (субота—неділя) в Ужгороді у приміщенні спортзалу ЗОШ №2. Своїх птахів на виставці представили члени нашого клубу, а Ужгородський осередок спортивних голубів показав своїх чемпіонів. Також були представлені породи інших декоративних птахів. Загалом близько 50 порід голубів. Своїх пернатих привезли показати й голубівники з Львівщини, Франківщини, Чернівеччини, Тернопільської і Харківської областей.
 
Самі також берете участь у виставках в інших областях?
 
— Звичайно. Минулої неділі члени нашого клубу повернулися з Одеси. А перед цим представляли своїх птахів на виставках у Тернополі, Івано-Франківську. Торік ми були присутні й на загальноукраїнській виставці у Києві, звідки, до речі, привезли й перший кубок "За розвиток голубівництва".
 
 
Яка порода голубів найпопулярніша серед закарпатців?
 
— Якоїсь однієї немає. Кожен голубівник має свою породу, в яку закоханий. Я, наприклад, тримаю і розводжу закарпатських вертунів. Це наша порода, яку пам'ятаю з дитинства. Дуже гарний птах, а коли високо літає – замилуєшся. Ще кілька десятків років тому вертунів у нас було дуже багато з різноманітним окрасом, та нині популяція настільки зменшилася, що є майже вимираючою. Голубівників, які в області тримають вертунів, можна перерахувати на пальцях. Річ у тім, що останнім часом більшість голубівників захопилися декоративними породами або ж спортивними чи м'ясними. Також активно почали завозити російських високольотних птахів.
 
Якщо захочете когось заохотити зайнятися голубівництвом, що скажете такій людині?
 
— У голубівників завжди сильна сім'я. Захоплення цими птахами виховує любов, додає злагоди й єднання. Не дарма голуб вважається символом миру, його демонструють при одруженні, урочистостях з нагоди початку чи закінчення навчання, народженні дітей тощо. Днями ми відсвяткували Водохреща. Знаємо, що саме у вигляді голуба цього дня з неба на Христа зійшов Святий Дух. Тому рекомендую усім, перш за все молодим людям, звернути увагу на захоплення голубівництвом. Більшість з тих, хто спробує, гадаю, не полишить цієї справи.
 
Розмову вів Петро Поліха
25 січня 2011р.

Теги: голуб, голубівник, Степан Зомбор

Григорій Сковорода вийшов у словацькому перетлумаченні пряшівця Івана Яцканина
Втрачені церкви Закарпаття повернуться на культурну мапу
/ 6Найбільша в Україні приватна альпійська гірка розташована в Кам’яниці
/ 2Справжня історія воловецького трампліна
/ 3Заради спорудження Теребле-Ріцької ГЕС затопили кілька сіл, але вільшанці до останнього не вірили в її запуск
/ 5Оксана Ганич була ровесницею епохи Карпатської України й першою жінкою – доктором наук на Закарпатті
Цінова гойдалка на закарпатському ринку квітів і ярини
/ 1Мешканець Тячівщини вже роками виготовляє соляні лампи та створює соляні кімнати
/ 1У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
На Закарпатті розкидуватимуть "вакцинаційні" брикети від сказу
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
/ 1Закарпатська спортсменка стала володаркою Кубка Європи із фристайлу-слоупстайлу
В Іршаві відкрили експозицію "Прикордонник Василь Попик – захисник Карпатської України"
"Шлях Пинті" врочисто відкриють наприкінці травня на Виноградівщині
Кращих легкоатлетів-2018 відзначили на Закарпатті
Василь Горват побачив "Зірки впритул"
Закарпатець Василь Сочка робить пластичну скульптуру... із космосу
Мозковий інсульт: Більше ризикують чоловіки й люди похилого віку
Кам'яні дрозди та інші птахи Олексія Лугового
Ужгород у 2022 році претендуватиме на проведення міжнародних дитячих ігор
Закарпатські письменники знову представлені у черговому номері "словацько-українського" журналу "Дукля"
Головні державні свята в Ужгороді відзначатимуть із квітковим велетенським тризубом і ходою зі 100-метровим прапором
Через терни – до волі. Про свою долю політв’язень оповів у книжці
/ 2На Закарпатті зареєстровано 5,2 тисячі безробітних у пошуку роботи
» Всі записи