Фахівці-тренери, маючи широкі контакти, самі вирішують долю власних вихованців, не даючи останнім навіть права вибору, переконуючи батьків у тому, що в тій чи іншій команді їхнім чадам буде краще, аніж у рідному клубі. А кошти втрачаються саме з бюджету області, а не з конкретного клубу. Ось про такий "патріотизм" та інше — у розмові з генеральним директором ФК "Закарпаття" Іваном ШІЦОМ.
Іване Тіберійовичу, на вашу думку, що таке патріотизм у футболі?
— Це поняття розумію так: якщо гравець виховується в нас, його талант очевидний, то в першу чергу він мав би вийти на газон у складі головної команди регіону. В цьому нам повинні допомагати всі – тренерський склад дитячо-юнацької школи, обласна федерація футболу і навіть влада. Але чомусь це не "клеїться". Ми нічого не чуємо про наших здібних молодих гравців, аж раптом прізвища юних закарпатців випливають в інших командах – "Карпатах", донецькому "Металурзі", "Динамо" чи "Шахтарі". Тому нині й маємо те, що власних вихованців у нашій команді одиниці. Дивує й інше, коли колишні наші футболісти зі шпальт газет та телебачення починають поливати брудом і говорити неправду про колись рідну команду, в якій вони власне й стали професійними гравцями.
Хотів би навести приклад патріотизму в футболі в особі Нестора Івановича Шуфрича, який давно працює за межами нашої області і при цьому залишається патріотом Срібної Землі — за власні кошти утримує єдину професійну команду на Закарпатті. Чомусь інші грошовиті закарпатці не особливо хочуть витрачатися на спорт.
Чи можна виправити цю ситуацію, відродити забуте відчуття любові до рідної землі?
— Керівництво ФК "Закарпаття" зацікавлене в тому, щоб кістяк команди складався з вихованців закарпатських тренерів. Для цього бажання одного клубу замало, за цим стоїть титанічна праця – підготовка кадрового резерву. А для цього вкрай потрібна ще одна професійна команда у другій лізі, де б молоді футболісти мали можливість зростати і набиратися досвіду, бо обласна першість далека від професійного рівня.
Питання інфраструктури досить важливе для професійної команди. Як складається співпраця з новим керівництвом стадіону "Авангард"?
— У нас нормальні ділові стосунки. Потрібно, щоб вони мали взаємовигідний характер. Маю на увазі і цінову політику колишнього керівництва стадіону на квитки домашніх поєдинків "Закарпаття". До нас надходить багато нарікань і звернень уболівальників щодо високої ціни на квитки, але клуб не має можливості впливати на цей процес. Хоча, згідно з регламентом ФІФА, УЄФА, вітчизняних прем'єр-ліги та ПФЛ, реалізацію квитків покладено на клуб. Більше того, клубна прес-служба займалася анонсуванням майбутніх матчів як в обласному центрі, так і в інших містах краю, натомість адміністрація стадіону від цієї справи самоусунулась. Щодо озвученої у ЗМІ заступником директора стадіону суми заборгованості ФК перед КП "Авангард", то цифри зовсім інші – це питання ми в найближчий час узгодимо.
Тепер повернімося безпосередньо до футболу. На носі — зимова підготовка до другої половини сезону. Як проходитиме тривале міжсезоння нашої команди?
— Команда розпочинає підготовку 20 січня в обласному центрі. Стандартно, упродовж перших трьох днів гравці пройдуть медогляд та матимуть легкі тренування з поступовим збільшенням навантаження. Вже 24 січня запланований перший контрольний спаринг із збірною області. До складу останньої увійдуть гравці, віковий ценз яких обмежено до 24 років. Це зроблено для того, щоб оглянути можливих потенційних новачків "Закарпаття" 29 числа цього місяця зіграємо зі срібним призером чемпіонату Закарпатської області ФК "Середнє". 3 лютого нашим спаринг-партнером стане багаторазовий чемпіон Угорщини ФК "Гонвед" з Будапешта (команда минулого сезону посіла 9 місце в угорському чемпіонаті), а через три дні зіграємо з чинним чемпіоном Угорщини ФК "Дебрецен". Наступні етапи підготовки команди розділені на три цикли і пройдуть в Угорщині, Туреччині та Криму.
Роман СЕНИШИН