За словами начальника управління з питань європейської інтеграції та туризму і курортів ОДА Олександра Марченка, вже за тиждень до Нового року були заброньовані понад 95 відсотків вільних місць на закарпатських турбазах і в санаторіях. Причому, якщо раніше найактивніше розкуповували стандартні номери, то цього року — тури VIP-класу.
"В минулі роки Закарпаття найбільше приваблювало білорусів, росіян та власне українців, — каже Олександр Марченко. — Тепер же з'явилися деякі нові тенденції в закарпатському туризмі. Так, до прикладу, на 25 відсотків зріс попит на відпочинок у Карпатах серед угорців та на 5 відсотків — серед словаків. Хоча в розрізі держави навпаки – на 17 відсотків зменшилася частка виїзного туризму. А це не може не тішити, бо означає, що ми не тільки вивозимо гроші за кордон, а й акумулюємо їх на вітчизняному ринку туріндустрії".
Якщо ж уважно придивитися до регіональних особливостей, то найбільше туристи облюбували сьогодні Рахівщину, Міжгірщину, Тячівщину, Хустщину, Великоберезнянщину. Тобто практично ті райони, де функціонують гірськолижні витяги. І це попри те, що снігу в останні роки в Карпатах бракує.
"Цю проблему взялися вирішувати вже самі приватні підприємці, — каже Олександр Марченко. – Так, зараз в області діють кілька гірськолижних курортів, які працюють на штучному снігу. Якщо ще кілька років тому гармати зі снігом здавалися нам надто дорогим задоволенням, то нині їх уже використовують на Великоберезнянщині, Перечинщині, Міжгірщині. Що стосується славнозвісного Драгобрату, то там наразі лежить природний шар снігу. А якщо вірити метеорологам, то на новорічно-різдвяні свята сніг випаде практично на всій території області".
Втім, якщо навіть снігу й не буде, сумувати туристам не доведеться. Адже в регіоні в останні рік-два з'явилися чимало інших туристичних принад, які до смаку всім, хто приїздить до нас.
"Це й гастрономічний, медовий, винний шляхи, — каже О. Марченко. – На Перечинщині, до прикладу, активно розвивається так званий "чанний" туризм. Чимало відпочивальників сьогодні намагаються потрапити туди, щоб прийняти ванну з мінеральної води, підігрітої на відкритому вогнищі".
Серед проблем цьогорічного зимового турсезону, за словами Олександра Марченка, переважає транспортна.
"Навіть незважаючи на те, що "Укрзалізниця" направила до Карпат додаткові п'ять потягів, це все одно не вирішило проблему, — зауважує начальник управління. – Адже досі у нас нема сполучення з таким промисловим регіоном, як Донбасс. Додало клопоту, на мій погляд, і те, що кілька місяців тому "Укрзалізниця" відмінила внесення у квиток прізвища подорожуючого. Це спричинило значні спекуляції із квитками у передсвяткові дні. Виходить так, що задовго до сезону їх скуповують спекулянти. А відтак за значно завищеними цінами спродують бажаючим поїхати в гори взимку. Чимало людей через це змушені відмовлятися від відпочинку.
В цілому, за словами Олександра Марченка, на Закарпатті діють 356 туристичних об'єктів, які готові прийняти до 20 тисяч відпочивальників. Крім цього, активно розвивається й зелений туризм — наразі в області працюють 400 сільських садиб.
Сніжана Русин