Закарпаття: Що і за скільки нині на ринку нерухомості?

Квартирне питання, здається, так і залишиться найактуальнішою проблемою усіх часів і народів. Декому його допомогла вирішити криза, яка зупинила неконтрольований ріст цін на нерухомість. У той же час для переважної більшості краян власна домівка все ще залишається за межею досяжності.

Закарпаття: Що і за скільки нині на ринку нерухомості?
Відтак "НЗ" вирішили дізнатися – на що можуть розраховувати ті, кого надії на купівлю квартир таки не полишають. Про це і не тільки – в розмові з головою Закарпатського регіонального відділення Асоціації фахівців із нерухомості України Тетяною РІЧІНОЮ.
 
Тетяно Тиборівно, скажіть, будь ласка, яким нині є попит на квартири? Чи змінився він, скажімо, порівняно з минулим роком?
 
— Якщо говорити про минулий кризовий рік, то навіть тоді ситуація на ринку купівлі-продажу була стабільною. Попит, можливо, не був надто високим, але дешевим, недорогим житлом люди продовжували цікавитися. Що ж до 2010-го, то влітку ми спостерігали деякий спад. Але це абсолютно нормальна ситуація, яка щоразу повторюється. Бо ж саме в липні-серпні люди зазвичай від'їжджають на відпочинок і всі серйозні рішення відкладають на вересень.
 
Ви кажете, що є стабільний попит. Але чи означає це, що він достатній?
 
— Досвідчені ріелтори пам'ятають часи до кризи, коли попит був просто шалений. Тому порівняно з тим періодом і здається, що роботи мало. Але вона є. Люди продовжують звертатися, шукати прийнятні варіанти. Бо життя триває – хтось одружується, хтось розлучається, наші діти виростають. Тому квартирне питання хвилює постійно.
 
Крім того, деякі будівельні фірми призупинили свою роботу. Відтак квартир не вистачає. В той же час кредитів не дають, грошей у людей небагато, але ж жити десь потрібно. Тому нині попит саме на дешеве житло. Єдине, що допомагає, так це зниження цінового рівня.
 
А наскільки впали ціни?
 
— Якщо до кризи ми шукали однокімнатну квартиру в хорошому стані десь за 45—50 тисяч доларів, то сьогодні таку ж квартиру можна придбати і за 30 тисяч. Загалом же зараз вартість одного квадратного метра одно- та двокімнатної квартири коливається в межах 750—800 доларів. Трикімнатні — трошки дешевші. Я кажу про ціни на вторинному ринку.
 
Первинний же ринок дешевший (за 1 кв. м – 500—550 доларів), бо включає в себе інвестиційні ризики. До того ж відіграє значну роль у ціноутворенні й той факт, що на таку квартиру треба чекати хоча б півроку. А потім вона вимагає ще й оздоблення, а це – додаткові витрати.
 
З оздобленням зрозуміло. Але ж чому, зважаючи на нижчу вартість квадратного метра, квартири на первинному ринку все одно виходять дорожчими?
 
— Через площу. Тепер уже не будують маленькі квартири на кшталт хрущовок. Вже нема кухонь по 5 кв.м, нема санвузлів по 2 кв.м. Тепер люди хочуть жити в помешканні нового рівня. А якщо площа більша, то, безумовно, і загальна вартість виходить більша. Але нині краяни більше цікавляться квартирами на первинному ринку. Якщо вони вибирають – півроку почекати і купити нове житло або придбати тепер і зразу, але хрущовку, — частіше зупиняються на першому варіанті.
 
І немає у них перестороги, що житла можуть і не дочекатися?
 
— Страх, звичайно, є. Але нас рятує те, що ми — маленьке місто. І тут не так багато чужих забудівельників. Ті декілька товариств, які продовжують будувати, — місцеві. Вони, можливо трохи затягують строки, але будівництва не припиняють. І той факт, що люди бачать їхню роботу, якраз і сприяє відновленню довіри.
 
Які сьогодні вимоги у покупців до квартир?
 
— У першу чергу, це мають бути квартири нового планування, бажано на 2—3 поверсі. Та основне – якомога менша ціна. Клієнти готові робити під себе ремонт, аби тільки на початковому етапі зекономити. Кажуть, спочатку купимо житло, а потім поступово вкладатимемо в нього гроші.
 
Середньостатистичний покупець – це не та людина, яка приходить в одну агенцію і чекає, поки йому щось підберуть. Натомість він обійде все місто, всі будинки в пошуках найприйнятнішого варіанта.
 
Традиційно так складається, що одно- та двокімнатні квартири викликають більший інтерес у покупців. Чи актуально це сьогодні?
 
— Такі квартири користувалися попитом, користуються і будуть користуватися. Якщо ми говоримо про однокімнатні, то їхня популярність пояснюється тим, що це — найдешевший сегмент ринку. Люди купують те, що є доступне сьогодні, з надією, що в майбутньому зароблять і на щось краще. Тут ще й наш менталітет спрацьовує. Бо якщо на Заході цілком нормально жити в орендованій квартирі, то українці хочуть мати бодай щось маленьке, але своє.
 
При цьому, певно, серед нас є ті, хто на квартирах не економить. Яка на Закарпатті нині ситуація з елітним житлом? Пентхаузи ще купують?
 
— Елітне житло? Я навіть не можу з впевненістю сказати, чи таке є в Ужгороді. Ну, можливо, за винятком одного-двох будинків. Бо що таке пентхаузи? Це ж не квартира на 9 поверсі, а будиночок на даху багатоповерхівки – з терасами і гарним краєвидом. У нас є такий жарт – "продаю пентхауз на дев'ятому поверсі малосімейки". Бо ж якось свій товар треба презентувати.
 
Тому елітного житла у нас не так багато. Таким можна назвати квартири в старих будинках на набережні Незалежності, район Рафанди. На них завжди стабільна ціна (1000—1500 доларів за кв. м.) і вплив ринку не дуже відчутний. Увесь час знаходяться покупці, які шукають саме таке житло. Їх небагато. Втім, багато їх не було і до кризи.
Чи відіграє велику роль для покупців місце розташування квартири? Можливо, певні райони Ужгорода популярніші за решту?
 
— Ви знаєте, це все дуже суб'єктивно. Я вже досить давно працюю на цьому ринку і завжди спостерігаю таку картину – хто виріс на правому боці Ужа, має тут друзів, родичів — більше тяжіє до цієї частини. Ті ж, чиє дитинство минуло в новому районі, прагнуть знайти квартиру саме тут. А взагалі-то завжди найпопулярнішими є локації недалеко від центру, від шкіл, садочків, магазинів, роботи, місць прогулянок. В промислових же районах охочих жити не надто багато.
 
Тетяно Тиборівно, попри те, що ціни на житло впали, вони все одно не є посильними для значної кількості люду. І в такій ситуації один із виходів – оренда квартир. Яка з цим сьогодні?
 
— Якщо в серпні ринок продажу принишк, то оренди, навпаки — підскочив. Сталося це завдяки студентам, які саме тоді почали шукати житло. До того ж попит на оренду повністю нині ще не задоволений. Але за місяць, гадаю, ситуація вирівняється.
 
Безумовно, що підскочили і ціни. Так, якщо до студентського буму однокімнатну квартиру можна було винайняти за 1000 гривень, то нині мова вже йде про 1300—1600. Двокімнатні ж із 1500 піднялися до 1600—2000 гривень.
 

Людмила Олійник

18 жовтня 2010р.

Теги: нерухомість, житло, ріелтор

Коментарі

Паша 2010-10-20 / 16:37:00
зачем делать из людей лохов?

Дешева продажна джинса! 2010-10-20 / 11:31:00
.

анонім 2010-10-20 / 00:25:00
стаття на замовлення

Продавець 2010-10-18 / 19:32:00
Ну і на фіга таке писати?
Я квартиру півроку продати не можу, бо ринок справді стоїть.

Покупець 2010-10-18 / 17:31:00
Або стаття замовна рієлторами джинса, або автор взагалі не розуміється в темі!
Ніякого зниження цін на нерухомість не відбувається! Навпаки ціни на матераіли і оплату праці будівельників зростають, то від чого би падала ціна???.. Всі хто вимушений був терміново продавати свої квартири за любу ціну аби покрити банківські кредити давно це зробили, а інші за дарма продавати не будуть.
Ціни на нерухомість вже рік як завмерли, кількість продаж впала до нуля, ніхто дорого не купляє але ніхто дешево і не продає!
Ринок впав у кому....

Григорій Сковорода вийшов у словацькому перетлумаченні пряшівця Івана Яцканина
Втрачені церкви Закарпаття повернуться на культурну мапу
/ 6Найбільша в Україні приватна альпійська гірка розташована в Кам’яниці
/ 2Справжня історія воловецького трампліна
/ 3Заради спорудження Теребле-Ріцької ГЕС затопили кілька сіл, але вільшанці до останнього не вірили в її запуск
/ 5Оксана Ганич була ровесницею епохи Карпатської України й першою жінкою – доктором наук на Закарпатті
Цінова гойдалка на закарпатському ринку квітів і ярини
/ 1Мешканець Тячівщини вже роками виготовляє соляні лампи та створює соляні кімнати
/ 1У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
На Закарпатті розкидуватимуть "вакцинаційні" брикети від сказу
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
/ 1Закарпатська спортсменка стала володаркою Кубка Європи із фристайлу-слоупстайлу
В Іршаві відкрили експозицію "Прикордонник Василь Попик – захисник Карпатської України"
"Шлях Пинті" врочисто відкриють наприкінці травня на Виноградівщині
Кращих легкоатлетів-2018 відзначили на Закарпатті
Василь Горват побачив "Зірки впритул"
Закарпатець Василь Сочка робить пластичну скульптуру... із космосу
Мозковий інсульт: Більше ризикують чоловіки й люди похилого віку
Кам'яні дрозди та інші птахи Олексія Лугового
Ужгород у 2022 році претендуватиме на проведення міжнародних дитячих ігор
Закарпатські письменники знову представлені у черговому номері "словацько-українського" журналу "Дукля"
Головні державні свята в Ужгороді відзначатимуть із квітковим велетенським тризубом і ходою зі 100-метровим прапором
Через терни – до волі. Про свою долю політв’язень оповів у книжці
/ 2На Закарпатті зареєстровано 5,2 тисячі безробітних у пошуку роботи
» Всі записи