Від природи він був надзвичайно працьовитим і талановитим, безкомпромісним і непідкупним, вимогливим і мужнім, одержимим і дещо амбітним. Григорій Таркович народився 8 листопада 1754 року в селі Пасіка на Свалявщині у родині сільського дяка. Після закінчення Ужгородської гімназії (1774 р.) філософію студіював у Великому Варадині (1774—1775 рр.), а теологію — у Віденській семінарії св. Варвари. Після її закінчення 21-річного Тарковича призначають священиком у Мукачівський монастир, де він вивчає історію церкви, філософію. Його полонила філософія Григорія Сковороди, зокрема його біблійні трактати, в яких відсутнє протиставляння біблійної мудрості світській, швидше навпаки: «Свецкія книги безспірно всякої пользы и красы суть преисполненные». Можна стверджувати, що наш земляк першим на теренах краю вивчав, тлумачив і проповідував філософію Г.Сковороди.
У 1787—1792 роках Григорій Таркович працює ректором Ужгородської богословської семінарії, а наступні п’ять років — парох церкви в Ужгороді. Досконале володіння багатьма іноземними мовами, освіченість, організаційні здібності посприяли його призначенню в 1803-му цензором руських книг при університетській друкарні у м.Буда. На цій посаді Г.Таркович дуже скрупульозно і вимогливо ставився до наукових аргументацій рукописів, їх історичної достовірності. Як фахівець не схвалив переклад і тлумачення літургії І.Базиловича. Натомість дав дозвіл опублікувати «Короткий нарис фундації Федора Корятовича» — першу працю з історії Закарпаття; схвалив проповіді й граматику Михайла Лучкая і розпорядився купити по одному примірнику для кожної єпархії.
У 1814 році Г.Тарковича призначено Кошицьким вікарієм, а за збігом обставин його також обирають головним Мукачівським капітульним вікарієм. Ці посади він успішно поєднував до 1816-го, який став для нього знаковим — його іменовано єпископом новоутвореної Пряшівської єпархії, якою до 1822 року управляв без секретаря. Того ж року ним став священик зі Сваляви Василь Попович, який у 1837 році був іменований Мукачівським єпископом.
Про особу Григорія Тарковича можна судити з його присяги на посаду Пряшівського єпископа: «Я, Григорій Таркович, присягаю живим Богом, всіма святими і цим святим Євангелієм, якого торкаюся своїми руками, що буду вірним і послушним без усякої пристрасті підкупу, я буду неупереджено приймати правильне і справедливе рішення, маючи перед собою єдиного Бога для вирішення справи, не буду приймати жодного подарунка, не буду робити якоїсь обіцянки жодній стороні, я не відступлю від канонічного права святого престолу. Буду намагатися оберігати, захищати, зміцнювати і звеличувати нашу церкву. Нехай мені у цій відповідальній і водночас потрібній справі для народу допомагають Бог і це його святе Євангеліє…».
Єпископ відомий і як літератор, його творчість формувалася під впливом російського класицизму, писав оди. Іван Франко неоднозначно відгукувався про його літературну спадщину.
Помер Григорій Таркович 16 січня 1841 року у Пряшеві, похований у крипті місцевого кафедрального собору. У своїй похоронній проповіді єпископ Мукачівської єпархії Василь Попович виголосив: «Його єпископські циркуляри мають характер апостольських послань, пронизаних турботою про нашу церкву, як і про освіту народу». Для свого часу Григорій Таркович був високоосвіченою особистістю й свої знання, талант і здібності поклав на вівтар розвою просвітництва і духовності, а своєю невтомною працею, духовними якостями, моральністю, ерудицією і нині викликає до себе повагу й довіру.
Федір Куля, Михайло Попович