84-річний закарпатський бджоляр вірить у кращі часи

Невисокий на зріст, худорлявої статури житель села Горбки, що на закарпатській Виноградівщині, Іван Петрович Джуга своєю поведінкою та щирістю одразу викликає симпатію – весельчак, повний енергії. Хоча народився 84 роки тому. Та й пережив чимало.

84-річний закарпатський бджоляр вірить у кращі часи

 

З дитинства довелося працювати, а коли трошки підріс, пішов на будівництво залізничного мосту через Тису у Веряці. Тут хлопця спіткала біда – впав з мосту і сильно ушкодив ногу. Кілька тижнів пролежав у ліжку, а біль не вщухав. З палицею в руках подався до лікарів у Берегово, потім в Ужгород, але травма була важка, і лікарі нічим не могли допомогти. У той час хлопцеві не було й 17. Через 5 років призначили пенсію — 25 рублів. Але не така вдача в Івана Петровича, щоб сидіти на місці. Пішов у Виноградів, де вивчився на столяра. Там і працював. Згодом запросили його у Веряцьку артіль «Зоря», а після її ліквідації теслював на щебеневому заводі.

Одружився з трудівницею місцевого колгоспу Ганною Агій. Разом зростили сімох дітей – Марію, Івана, Михайла, Павла, Петра, Ганну та Ірину.

Попри інвалідність Іван Петрович пішов працювати у місцевий колгосп, де до пенсії ремонтував вози та виконував іншу роботу – треба ж утримувати таку велику сім’ю. «Нагадувала» про себе і травмована нога, хоча любив і потанцювати, і поспівати.

Якось, ще у 50-х роках, зустрів знайомого лісника. Той, завваживши болячки, порадив задля здоров’я завести пасіку. Добре, що дружина до цього поставилася з розумінням. Та перша спроба виявилася невдалою – придбана бджолина сім’я загинула. Бракувало досвіду та відповідних знань. Та Іван Джуга не опустив рук. Придбав пасічний довідник, читав, учився. Знов купив бджолосім’ю, з якої через рік мав уже чотири. Згодом пасіка розрослася до 40 сімей! Всі вулики та рамки виготовив сам. А ще ж є город, корова, інша живність – усьому треба дати раду. Лісник мав рацію: нога хоча і не виліковувалася, але хвороба не прогресувала. Ще за часів радгоспу прохав у керівництва направлення на навчання бджолярській справі для сина Петра, проте відмовили. Сказали, що бджільництво невигідне! А хто ж тоді, запилюючи рослини, допомагав отримувати такі рясні врожаї садів та виноградників?! Адже найбільшу користь бджілка дає, не приносячи мед, а запилюючи сільськогосподарські рослини, підвищуючи врожайність на 30—40%.

Оглядаючи пасіку, Іван Петрович підсумував, що цьогоріч будемо без меду. Акація і ожина – основні медоноси, відцвіли у дощах і вітряну погоду, а потім вдарила спека, засуха. Медоноси майже не висіваються. От у 2010 році крилаті трудівниці спрацювали добре. І себе забезпечили, і господарям по відру меду з вулика дали.

Згадав бувалий пасічник і про появу горезвісного кліща, який навіть у Європі знищив 90% бджіл. А пасіка Джуги – вижила. Спеціалісти обласної бджолоконтори дивувалися, яким чином це сталося. Іван Петрович щиро поділився секретом.

А ще був випадок років 30 тому, коли у ройову пору він потер халат мелісою. То рій так і привився на вдягнений хазяїном одяг – прямо на груди.

Шкодує, що лише один син Петро пасічникує. А ще є 17 внуків та 10 правнуків. Переймається Іван Петрович і тим, що не висівають на полях медоносів, не запроваджують у школах уроки пасічникування та й держава не дуже переймається проблемами галузі. Ніде збути і цілющі продукти бджільництва. Та все ж сподівається найстаріший член Спілки бджолярів Виноградівщини, що настануть кращі часи і для бджоли, і для країни, і для людей.

                         Володимир Тупиця, голова Спілки бджолярів Виноградівщини

05 вересня 2012р.

Теги: бджоляр, пасіка

Коментарі

Слов"янин 2012-09-06 / 00:33:05
(Спеціально для попереднього матеріалу щодо Мар»яни Шутко!!!)
Народжена в с. Нанково Хустського району Мар»яна Шутко (це – наша людина) має безперечний талант… Нехай вона і надалі працюватиме за покликом душі й не забуває риму, канву, красу, благородство – і не ведеться на модні деструктивні понти від постмодернистів. І головне – нехай завжди пам»ятає Рідний край, який завжди наспіває авторці мелодійну риму і надихне на нові красиві висоти.
(прохання до Адміна: попри закритість та скромність порядної авторки – передайте їй даний привіт від Слов»янина).

Остап 2012-09-05 / 21:41:47
Молодець дідо!

Григорій Сковорода вийшов у словацькому перетлумаченні пряшівця Івана Яцканина
Втрачені церкви Закарпаття повернуться на культурну мапу
/ 5Найбільша в Україні приватна альпійська гірка розташована в Кам’яниці
/ 2Справжня історія воловецького трампліна
/ 3Заради спорудження Теребле-Ріцької ГЕС затопили кілька сіл, але вільшанці до останнього не вірили в її запуск
/ 5Оксана Ганич була ровесницею епохи Карпатської України й першою жінкою – доктором наук на Закарпатті
Цінова гойдалка на закарпатському ринку квітів і ярини
/ 1Мешканець Тячівщини вже роками виготовляє соляні лампи та створює соляні кімнати
/ 1У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
На Закарпатті розкидуватимуть "вакцинаційні" брикети від сказу
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
/ 1Закарпатська спортсменка стала володаркою Кубка Європи із фристайлу-слоупстайлу
В Іршаві відкрили експозицію "Прикордонник Василь Попик – захисник Карпатської України"
"Шлях Пинті" врочисто відкриють наприкінці травня на Виноградівщині
Кращих легкоатлетів-2018 відзначили на Закарпатті
Василь Горват побачив "Зірки впритул"
Закарпатець Василь Сочка робить пластичну скульптуру... із космосу
Мозковий інсульт: Більше ризикують чоловіки й люди похилого віку
Кам'яні дрозди та інші птахи Олексія Лугового
Ужгород у 2022 році претендуватиме на проведення міжнародних дитячих ігор
Закарпатські письменники знову представлені у черговому номері "словацько-українського" журналу "Дукля"
Головні державні свята в Ужгороді відзначатимуть із квітковим велетенським тризубом і ходою зі 100-метровим прапором
Через терни – до волі. Про свою долю політв’язень оповів у книжці
/ 2На Закарпатті зареєстровано 5,2 тисячі безробітних у пошуку роботи
» Всі записи