Наступність поколінь, або про людей, небайдужих до історії рідного краю

У цьому році українська громадськість краю відзначає 90-річчя заснування на Закарпатті першої громадської організації українського спрямування крайового товариства «Просвіта»

Наступність поколінь, або про людей, небайдужих  до історії рідного краю

Сьогодні, з відстані історії, можна об'єктивно оцінити діяльність товариства "Просвіта" в національно-культурному відродженні Закарпаття. А роль і значення цього історичного товариства у розвитку культури, поширенні освіти знань, науковому дослідженні краю, вихованні національної свідомості і національної гідності є без перебільшення визначною. Нині ми можемо також з упевненістю стверджувати, що діяльність на закарпато-українських землях товариства "Просвіта" підготувала благодатний грунт для створення Карпатоукраїнської держави - Карпатської України.

Доля, чи випадок, але сталося так, що перше відділення А-Банку почало свою діяльність в приміщенні, яке пов'язане з зародженням освітянського руху часів А. Волошина, Підкарпатської Русі.

Працівники фінансової установи виявились людьми, небайдужими до історії рідного краю. Вони з ентузіазмом підтримали заходи з відзначення ювілею "Просвіти". Так у банківському приміщенні на пл. Театральній днями відкрилася виставка, присвячена 90-річчю заснування на Закарпатті товариства "Просвіта".
 
На порівняно невеликій площі вдалося розмістити цінні матеріали тих вікопомних подій: фото керівників "Просвіти": братів Юлія та Михайла Бращайків, Президента Карпатської України о. Августина Волошина, прем'єра Юліана Ревая, копію протоколу першого засідання Головного Виділу, матеріали про Всепросвітянський з'їзд в Ужгороді 1937 р. та фото підростаючого покоління просвітян-пластунів. Деякі представленні матеріали є унікальними.
 
Виставку у відділенні А-Банку відкрили голова крайової "Просвіти" Павло Федака та депутат Верховної Ради ІІ скликання, голова товариства політв'язнів та репресованих Іван Кошинський. Не обійшлось без несподіванок: на одній з фотографій Іван Юрійович пізнав свою рідну сестру.
 
На відкритті були також присутні головний редактор першого україномовного часопису США Петро Часто та голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин, заслужений художник України Степан Шолтес.
 
Просвітяни зазначили, що така цікавість фінансистів до діяльності "Просвіти" досить символічна, адже до створення першого на Закарпатті власного банку, який мав назву Підкарпатський  банк (знаходився на теперішній пл. Петефі, фотоательє)  мав пряме відношення А. Волошин. Більше того, працівники цього банку щосуботи і неділі їздили на велосипедах по селах і поєднували діяльність по залученню на обслуговування нових клієнтів з культурно-освітньою діяльністю "Просвіти". Банк користувався популярністю у місцевого населення, і навіть більше, селяни його називали "наш банк".
 
Отож  просвітянам було приємно відзначити прагнення сучасних банкірів зробити  внесок у відродження українських національних традицій та духовний розвиток підростаючого покоління і готовність надалі співпрацювати на цій ниві.

09 жовтня 2010р.

Теги: Просвіта, банк

Коментування вимкнено автором публікації.


Інна Конар
Публікації:
/ 5Лумшорська містерія на Івана Купала
/ 5У пошуках «землі обітованої»
/ 22Полювання на «щастя»
/ 9Теорія змови, або безперспективні бої з вітряками
/ 19Чи знімуть фільм про українського Джеймса Бонда?
/ 52Експерти радять не поспішати з покупкою нерухомості
/ 4Інна Конар: «Тільки той, хто чогось прагне у цьому житті, ладен перетворити сірі будні на яскраві свята»
/ 4Скарбничка літніх вражень
/ 5Прийшов Спас - пішло літо від нас
/ 36Присяговідступники...
/ 9Каламутні води української феміди
/ 124Міліціонери – не "олов’яні солдатики"
/ 4Про життя
/ 25Про щастя
/ 4ДВА ТИЖНІ В РАЮ (IIIчастина -"Паломництво в святилище Афродіти")
/ 13ДВА ТИЖНІ В РАЮ (IIчастина)
/ 17ДВА ТИЖНІ В РАЮ (I)
/ 37Візит журналіста викликав переполох у Закарпатській обласній прокуратурі
/ 4Заплету віночок на щастя, на долю, на чорнії брови…
/ 10На Івана, на Купала…
/ 2ПРОФЕСОР
Інна Конар: Криза навчила людей не витрачати усе, що заробляють
/ 25Українська калина, чи японська сакура
/ 11Візерунки дитинства
/ 5Про популярність, марнославство, дуалізм та гумор
» Всі записи