"Для душі вишиваю..." А ще Марія Шаляка в’яже, пряде та тче на кроснах

Річка – село невеличке. Зате яке мальовниче – пейзажний вид місцевості, що тулиться до шовкових полонин, майже неперевершений за своєрідною красою на Міжгірщині! Осідок з казковою природою має чимало і ваб, які пропахли старожитністю.

"Для душі вишиваю..." А ще Марія Шаляка в’яже, пряде та тче на кроснах

Скажімо, тут можна ще побачити валило – нехитромудрий прапрадідівський пральний агрегат, розташований безпосередньо на сріблястому гірському руслі. Або запримітити гуні – традиційний одяг минувшини, що служить етнічною позначкою верховинців. Причому подібне вбрання на диво екологічне, зберігається не в скринях, а ним ще продовжує біліти село, горяни гордяться культурою з віковими витоками. Так і треба належно сказати: хто-хто, а річанці вірні духу предків, не зраджують їхньому таємничому побуту. До джерел давнини свято — серцем і душею тулиться і місцева жителька Марія Шаляка.

Завітати до неї в гості – це, повірте, безмежна насолода. Що околиця, де на краю берега, мов присіла самотньо на перепочинок її чепурна хатина, до безтями знаджує очі чарівним видноколом, а що сама затишна оселя, яку по праву можна йменувати світлицею, блаженно лестить зір, як лиш переступиш поріг. Миттю заворожує інтер’єр житла, весь заквітчаний рушниками, на яких яскраво сяють-переливаються веселкові барви. Аж дух захоплює, коли достеменно переконуєшся, що існує на світі вміння  прості шматки полотна перетворювати на істинні витвори мистецтва. Воднораз пересвідчуюся – це не лише достаток родини Шаляків, але і їхній дійсний скарб. Важко було відірвати погляд від спокусливого дива, щоб поговорити з жінкою із золотими руками.

Хоч і веселої вдачі Марія Юріївна, але скромна за характером. Не потішила особливими секретами мережаного шитва. Зате щиро зізналася: “Для душі вишиваю”. Воно й справді так, бо звідки б тоді так легко і прозоро по поверхні тканин пливло соковите багатство орнаментальних сюжетів, серед яких, виконуючи їх здебільшого гладдю і хрестиком (хоч досконало знається і з іншими технологіями), переважають вишукані оздоблення рослинних мотивів з різноманітністю і талановитою незвичайністю кольорових сполук. Загадка згодом в певній мірі відкривається – господиня просто кохається у квітах, неодноразово поштою їх замовляє. Як, не шкодуючи кошти, котрі нелегко даються їй та сім’ї, і дорогі журнали виписує заради свого уподобання. Володіючи своїм світосприйняттям, вона довершено вишиває шлюбні рушники з лебедями, обручками, файними зиченнями молодим щастя і любові. То, сердечно каже, для шістьох онуків, з-поміж яких чотири дівчинки. І пасхальні – на славу. Щоправда, одразу повідомляє, що святі образи ніколи не вишивала. Боже є Божим, пояснює, тому й не бажає зіпсувати святість якимось невдалим штришком. Незважаючи на те, що справу ніколи не робить поспіхом, коли може проскочити недбалість. За зиму, як правило, вишиває всього чотири рушники. Це при тому, що як за смеркання засяде з полотном, то за прискіпливості мучить очі аж до світання. Сусіди звикли, що з її вікна не гасне світло ночами. Для цієї жінки не існує поняття малих і великих світлових днів. Займається улюбленим ділом не тільки за холодної пори, але й теплої, коли скотарить. На обійсті з синами тримають дві корови, кози. При сонячній погоді обходиться без окулярів, а за темряви у пригоді стає і лупа.

В’яже, пряде, тче на кроснах. Доріжки на підлогу теж напрочуд гарні виходять у Марусі Облясчанки – таке в неї ласкаве сільське прізвисько серед земляків, бо родом з однойменного присілка. Кілька з них подарувала місцевій церкві. Між іншим, свої вироби нікому ніколи не продавала. А покупців було стільки, що хоч відбавляй. Всі вишиті речі береже для себе і сім’ї — синів та дочок має аж дев’ятеро. Надіється навіть на Василя, який поїхав на заробітки в Москву і безвісти пропав вже ледь не півтора десятка років. Остання надія матері – популярна телепередача «Чекай мене».  Напрочуд працелюбна 67-річна Марія Юріївна поповнити фінансовий стан прагне іншим способом. Під боком полонини з ягідними плантаціями, куди й карабкається з торбою і відром спільно з іншими. Цьогоріч сім разів мандрувала в гори по чорниці, хоча діти вперто заперечували, нагадуючи їй про травмовану ногу та артеріальний тиск. Та де там – треба будь-що підсобити і сину Анатолію у будівництві власного дому. З молодих літ дотепер крутиться на господарстві наче дзиґа.

Тринадцять років тому стала вдовою. Чоловік Федір – царство йому небесне – був також дуже роботящим. З ним навіть разом кілька літ поспіль чабанували на просторих степах у Ростовській області. Нелегкий то був вівчарський кочівницький труд. Як передчасно, на 61-му році, не стало глави сім’ї, особливо забанувала за ним Марія Юріївна. Не знаходила собі місця від горя і жури з дітьми. Щоб прогнати сум, взялася активно до домашнього художнього ремесла, яке в дитинстві успадкувала від матері в Облясці. В ті часи вишивання було масово поширене в селянському середовищі, не те, що тепер.

Присутня за нашої зустрічі в хаті-писанці Шаляків педагог місцевої школи Христина Гичка виявилася моїм екскурсоводом, бо здавалося, що я потрапив у музей вишивки. Розповідала про долю односельчанки і заслужено восхваляла її Божий дар, компенсуючи мовчазну натуру майстрині.

Звичайно, не можна було обминути увагою за нашого незабутнього побачення з рукодільницею і декоративні тканини, вишиті подушки… Як і жіночу сорочку, в якій радо  зустріла нас Марія Шаляка. Узори на рукавах зрозумів по-своєму, насамперед, що мають магічне значення, пов’язане саме з вшануванням вправних рук жінки, яка вишиває, хвалою її невтомної праці.

Василь Пилипчинець

 

18 серпня 2012р.

Теги: валило, гуні, кросна, вишивання

Коментарі

Григорій Сковорода вийшов у словацькому перетлумаченні пряшівця Івана Яцканина
Втрачені церкви Закарпаття повернуться на культурну мапу
/ 5Найбільша в Україні приватна альпійська гірка розташована в Кам’яниці
/ 2Справжня історія воловецького трампліна
/ 3Заради спорудження Теребле-Ріцької ГЕС затопили кілька сіл, але вільшанці до останнього не вірили в її запуск
/ 5Оксана Ганич була ровесницею епохи Карпатської України й першою жінкою – доктором наук на Закарпатті
Цінова гойдалка на закарпатському ринку квітів і ярини
/ 1Мешканець Тячівщини вже роками виготовляє соляні лампи та створює соляні кімнати
/ 1У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
На Закарпатті розкидуватимуть "вакцинаційні" брикети від сказу
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
/ 1Закарпатська спортсменка стала володаркою Кубка Європи із фристайлу-слоупстайлу
В Іршаві відкрили експозицію "Прикордонник Василь Попик – захисник Карпатської України"
"Шлях Пинті" врочисто відкриють наприкінці травня на Виноградівщині
Кращих легкоатлетів-2018 відзначили на Закарпатті
Василь Горват побачив "Зірки впритул"
Закарпатець Василь Сочка робить пластичну скульптуру... із космосу
Мозковий інсульт: Більше ризикують чоловіки й люди похилого віку
Кам'яні дрозди та інші птахи Олексія Лугового
Ужгород у 2022 році претендуватиме на проведення міжнародних дитячих ігор
Закарпатські письменники знову представлені у черговому номері "словацько-українського" журналу "Дукля"
Головні державні свята в Ужгороді відзначатимуть із квітковим велетенським тризубом і ходою зі 100-метровим прапором
Через терни – до волі. Про свою долю політв’язень оповів у книжці
/ 2На Закарпатті зареєстровано 5,2 тисячі безробітних у пошуку роботи
» Всі записи