Фонди обласного краєзнавчого музею поповнили нові експонати про Августина Волошина і Карпатську Україну

Фонди обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького Закарпатської облради нараховують понад 150 тисяч експонатів. Кілька десятків тисяч із них представлені в діючих виставках. І щорічно наукові працівники закладу знаходять кілька тисяч нових документів, світлин, художніх творів і оригінальних речей.

Фонди обласного краєзнавчого музею поповнили нові експонати про Августина Волошина і Карпатську Україну

Зокрема поповнилиcя експозиції Меморіального музею Президента Карпатської України Августина Волошина. Там поміщена фотографія «Освячення українського національного прапора біля церкви села Ставне Великоберезнянського округу 14 січня 1939 року прем’єром Августином Волошиним». На знімку серед присутніх – о. Золтан Шолтес, о. Іван Скиб, парох Ставного, житель села Іван Шелепець, січові стрільці та вірники храму.

Серед новинок і свідоцтво про закінчення підготовчих курсів для учителів горожанських шкіл Катерини Шелепець від 1 серпня 1937 року. На експонаті є підпис голови учительської громади, директора Ужгородської вчительської гімназії о. Августина Волошина. Ці та інші цікаві документи й матеріали передав музею кандидат технічних наук, активний громадський діяч В. Шелепець.

Одна з найкращих книжок, що вийшла цього року у видавництві «Карпати» за кошти обласної програми, – «Августин Волошин: два ювілеї», де оприлюднено понад 350 нововиявлених унікальних вітань до 50- і 60-річчя видатного педагога, політичного і громадського діяча. Цей альбом також представлений у вітрині меморіальної кімнати-музею.

Експозицію «Карпатська Україна. 1938 – 1939 рр.» доповнив надзвичайно цінний документ – «Присяга Миколи Вайди на вірність народу Карпатської України від імені української молоді Підкарпаття». Слова, сказані в цій клятві майже 80 років тому, дуже актуальні і сьогодні (мовою оригіналу. – Ред.): «… в смутку, в жалю, але з великою Святою надією, ставаймо до праці, молоді Українці і Українки. Втіхамірім наш народ, подаймо йому надію на краще завтра. Чекає нас велика праця, будувати нове Українське Підкарпаття де зарядим самі по своєму смаку та де будемо самі між собою

Українське Молоде Підкарпаття до праці.

Слава Україні.

Велика Копаня, в ночі 02.11.1938 року

Микола Вайда».

На окремому стенді представлені портрети депутатів першого сойму, обраних 12 лютого 1939-го. Додалися два знімки: Петра Поповича, хлібороба з Великих Лучок Мукачівського району, та Василя Лацанича – вчителя з Великого Березного, які вручив музею В. Шелепець.

А кандидат історичних наук І. Чаварга передав ксерокопію рукопису справи А. Волошина за №Н-17681, оригінал якої нині зберігається в одному з архівів Російської Федерації. Цікава історія її появи. В кінці 1980-х громадськість краю вимагала достовірних знань про справжню історію Карпатської України і зокрема діяльність, арешт та останній період життя її Президента Августина Волошина. Тому управління КДБ по Закарпатській області запросило з центрального архіву КДБ СРСР згадану справу. Коли вона потрапила в руки п. І. Чаварги, той вирішив переписати її повністю із зазначенням сторінок. Справа нараховує 78 аркушів. Потім це дало йому можливість у співавторстві з М. Вегешем і В. Туряницею видати книжку «Смерть президента (Останні дні життя і смерть Президента Карпатської України Августина Волошина)».

Дирекція музею висловлює глибоку подяку активістам-краєзнавцям В. Шелепцю та І. Чаварзі за подаровані безцінні реліквії з історії області та сподівається на подальшу плідну співпрацю.

Іван Орос, завідувач відділу музею

30 жовтня 2017р.

Теги: Августин Волошин, Карпатська Україна, музей

/ 1На Закарпатті зареєстровано 5,2 тисячі безробітних у пошуку роботи
Суничний бум у Виноградові та його міжнародні наслідки
/ 4"Правильна" закарпатська свальба: старшому поколінню – традиційні страви, молодшому...
/ 2"Народ мене визнає". Присвячується пам'яті знаної балетмейстерки-постановниці Клари Балог
Підкована блоха та Мона Ліза на рисовому зерні: Майстер мікромініатюр Володимир Казарян творить шедеври між ударами серця
/ 1300 дерев'яних церков на дерев'яних тарелях планує створити ужгородский різьбяр
/ 2Примари минулого
Новий ангіограф у Хусті тестують медики
/ 2Безпритульним собакам у Виноградові лікуватимуть зуби, робитимуть рентген та оперуватимуть
Закарпатець став свідком трагедії "Титаніка"
/ 1Єдина на Тячівщині берегиня килимарського ремесла живе у Ганичах
Півжиття в небі
Чистокровні карпатські буйволи в Олешнику – родзинка Виноградівщини й джерело продуктів для гурманів
/ 1Польські мандрівники, що завітали на Закарпаття в рамках туру Карпатами, збентежені ставленням людей до природи
Магнат-мультимільйонер і знаменитий шахрай Нью-Йорка – вихідець із Тячева
Тячівський "кіборг" колядував на вежі Донецького аеропорту
Олена Кондратюк: "Я як хамелеон, що змінює кольори залежно від освітлення, настрою чи обстановки"
/ 7Художник-мольфар із Керецьок малював по франціях-канадах, а в рідному Закарпатті майже невідомий
Книжки Франциска Скорини отримав Закарпатський обласний краєзнавчий музей
Збірка літературних портретів, інтерв'ю та рецензій "Відлуння літературного Закарпаття" побачила світ в Ужгороді
/ 2Тересвянська "Лелека" проміняла життя в Польщі на пекло передової
На Закарпатті облаштували єдиний в Україні гейзер мінералки
Двоє спортсменів із Закарпаття виступатимуть на зимовій олімпіаді у складі збірної України
/ 2Закарпатці у Першій світовій війні. Фронт на Ізонцо
/ 1Винайдені снопов'язалку та швидкісний пароплав від закарпатця "запозичили" американці
» Всі записи