За словами працівників археологічного музею УжНУ ім. А. Балагурі, це кам’яна сокира періоду енеоліту – ранньої бронзи. Аналогічні вже знайдені, й вони відносяться до археологічних культур Баден і Ніршег. На це вказує техніка шліфовки та свердління, яка з’явилася в пізньому неоліті, а широко використовувалася в енеоліті та в період ранньої бронзи.
В книжці закарпатського археолога В’ячеслава Котигрошка «Верхнє Потисся в давнину» зазначено: «У середині ІІІ тис. до н.е. полгарську культуру змінює баденська, носії якої зайняли величезний ареал, що охоплював Тисо-Дунайське межиріччя з виходом на Паннонію і верхів’я Вісли… Культура Баден на території Тисо-Дунайського басейну датується 2150 – 1800 рр. до н.е. Ф. Потушняк відзначає, що доля носіїв культури Баден не зовім зрозуміла або взагалі не встановлена, а час її існування можна віднести до останньої чверті ІІІ тис. до н.е. … у результаті взаємопроникнення елементів місцевої та запозиченої культури утворився ряд локальних груп культури Баден».
Тож на Закарпатті проситимуть власника передати цю знахідку до музею.
Закарпатців, тим часом, просять: якщо натрапляєте на такі речі, то, будь ласка, не поспішайте їх викидати, вони мають важливе наукове значення.
Ярослав МАР’ЯН
Spaceman 2023-08-20 / 23:06:38
І ніяких похвалів від всюдисущих коментаторів... Вони лиш на церковні і політичні теми з критиками лізуть і показують всю свою внутрішню натуру. А похвалити людей за таку знахідку і за ентузіазм музейників, які прагнуть зберегти такі знахідки для держави і суспільства?