Юрій Сяркевич. Живописець з життєствердним поглядом

Заслужений художник України, відомий майстер пейзажного мистецтва Юрій Сяркевич цьогорічного травня відзначає своє 70-річчя.

Юрій Сяркевич. Живописець з життєствердним поглядом

— Свій ювілей пан Юрій зустрічає у доброму гуморі, сповнений життєвих і творчих сил, — каже знаний мистецтвознавець, завідувач експозиційного відділу Закарпатського обласного художнього музею ім. Й.Бокшая, двічі лауреат премії ім.Й.Бокшая та А.Ерделі Олена Приходько. — Він, як зазвичай, залишається по-юнацькому щирий і відвертий, усміхнений, приязний і доброзичливий. З роками додалося хіба що творчої самодостатності, професійної впевненості й майстерності.

Митець народився 4 травня 1944 року в місті Жовква Львівської області . У 1963 році закінчив Яворівське художнє училище, згодом продовжив фахове навчання і отримав диплом Львівського інституту прикладного і декоративного мистецтва, де його вчителями і наставниками були такі відомі майстри, як Іван Скобало, Данило Довбушинський, Іван Севера, Володимир Овсійчук. Полотна живописця нині прикрашають музейні збірки та приватні колекції в Україні й далеко за її межами.

Виходець із Галичини безмежно закохався в край дивовижної краси Карпат, землі, що стала для нього другою батьківщиною. Їй він освідчується в своїй незміренній синівській любові.

Ось і Олена Приходько зазначає, що митець органічно влився в річище закарпатського пейзажного малярства. В його творчості виразно висвічується зорієнтованість на формотворчу лексику таких знаних закарпатських пейзажистів, як Антон Кашшай, Іван Шутєв, Золтан Шолтес, Михайло Сапатюк. Утім, в його малярських працях прочитується і стремління до творчої незалежності. Маючи за плечима добрий фаховий вишкіл, художник відмовляється від прямих формотворчих запозичень, розвиває і стверджує власну творчу програму, виозначує округу пріоритетних жанрово-тематичних захоплень.

Природно, що народжений в розквітлу травневу пору, живописець віддає перевагу лунким смарагдово-блакитним, бузковим і ніжно-рожевим тонам, що витворюють колірну тональність його численних весняних краєвидів.

Потужним пластом творчості Ю.Сяркевича є пам’ятки дерев’яної архітектури Карпат. Вони для художника є невичерпним джерелом наснаги, високохудожнім об’єктом творчості, особистісних роздумів, переймань і емоцій. У цих полотнах — естетичний дотик до високої духовності народу, захоплення рукотворною красою і досконалістю людського генію.

Якось він написав: «У моїй уяві кольори закарпатської природи – це величний урочисто-піднесений голос трембіти, це ніжна зворушливо-лірична мелодія народних пісень. Вони назавжди зачарували мене, захоплюють, заворожують, тішать душу і серце, надихають на творчість”.

Це поетичне, щире зізнання художника, переконана О.Приходько, засвідчує естетичну спрямованість його творчості, вияснює нестримне прагнення висловити свої емоції, почуття і настрої щирою мовою барв і пластики, виозначує сюжетно-оповідне наповнення його мистецьких праць.

Для Юрія Сяркевича — живописця з життєствердним поглядом на світ, художника, для якого від самого зачатку непорушною стала система цінностей реалістичного малярства, притаманна воля до прекрасного, потяг до відтворення неповторної принади світу дивовижної природи карпатської землі.

Тож нехай при доброму здоров’ї й силі, позитивному настрої завжди таланить ювіляру, а Бог благословляє на многії і благії літа!

Андрій та Марина Бухлаки

 

20 травня 2014р.

Теги: Сяркевич, художник

Григорій Сковорода вийшов у словацькому перетлумаченні пряшівця Івана Яцканина
Втрачені церкви Закарпаття повернуться на культурну мапу
/ 5Найбільша в Україні приватна альпійська гірка розташована в Кам’яниці
/ 2Справжня історія воловецького трампліна
/ 3Заради спорудження Теребле-Ріцької ГЕС затопили кілька сіл, але вільшанці до останнього не вірили в її запуск
/ 5Оксана Ганич була ровесницею епохи Карпатської України й першою жінкою – доктором наук на Закарпатті
Цінова гойдалка на закарпатському ринку квітів і ярини
/ 1Мешканець Тячівщини вже роками виготовляє соляні лампи та створює соляні кімнати
/ 1У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
На Закарпатті розкидуватимуть "вакцинаційні" брикети від сказу
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
/ 1Закарпатська спортсменка стала володаркою Кубка Європи із фристайлу-слоупстайлу
В Іршаві відкрили експозицію "Прикордонник Василь Попик – захисник Карпатської України"
"Шлях Пинті" врочисто відкриють наприкінці травня на Виноградівщині
Кращих легкоатлетів-2018 відзначили на Закарпатті
Василь Горват побачив "Зірки впритул"
Закарпатець Василь Сочка робить пластичну скульптуру... із космосу
Мозковий інсульт: Більше ризикують чоловіки й люди похилого віку
Кам'яні дрозди та інші птахи Олексія Лугового
Ужгород у 2022 році претендуватиме на проведення міжнародних дитячих ігор
Закарпатські письменники знову представлені у черговому номері "словацько-українського" журналу "Дукля"
Головні державні свята в Ужгороді відзначатимуть із квітковим велетенським тризубом і ходою зі 100-метровим прапором
Через терни – до волі. Про свою долю політв’язень оповів у книжці
/ 2На Закарпатті зареєстровано 5,2 тисячі безробітних у пошуку роботи
» Всі записи