Закарпатські художники малювали дідусів і бабусь у словацькій Новоселиці (ФОТО)

Ще в 2006 році в Установі для громадян похилого віку і будинку соціальних послуг (Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb) в Новоселиці Снинського округу Словацької Республіки, який розташований в прекрасному середовищі Буківських верхів, у самому серці національного парку «Полонини», відбувся вернісаж портретів академічного художника Юрія Кресили під назвою «І тут живуть люди».

Неповторна атмосфера під час малювання
Неповторна атмосфера під час малювання

Це було нетрадиційне відкриття портретів клієнтів установи, які автор створив  самовіддано під час перебування в цьому регіоні.  В той же час керівництво установи та громадське об'єднання "І тут живуть люди"  домовилися   на подальшому співробітництві і далі створювати портрети нових клієнтів. На жаль, навесні 2007 року раптово обірвався життєвий шлях цієї  благородної людини – Юрія Кресили.

Незважаючи на цей сумний факт, організатори не відступили від своєї первісної ідеї, щоб   продовжити  малювати портрети нових клієнтів, і тим самим сприяти не тільки пропагуванню установи, але й регіону, про який більшість людей говорить, що знаходиться там, де кінчаються курні дороги.

Спливло кілька років. Все ж таки вдалося знайти  охочих художників, які зрозуміли   оригінальність ідеї  і були готові самовіддано, без  претензії на гонорар, так би мовити, за харчування і проживання, художньо відтворити обличчя бабусь і дідусів, які живуть в згаданій установі. Не знайшовши таких охочих дома, то  у співпраці з Закарпатським обласним організаційно-методичним центром культури в Ужгороді знайшли їх в недалекому  Ужгороді.

Після  оформлення візових формальностей  художники-живописці Олександр Сидорук  і Володимир Mишанич приступити до роботи: від  12-го  до 15-го  травня  ц.р. вони створили портрети всіх клієнтів установи. Це була неординарна подія, яка дуже позитивно вплинула на одноманітний стереотип життя всіх мешканців. Якщо донедавна треба було умовляти багатьох з них, аби дали згоду позувати перед художником, тепер вже не було жодних проблем: клієнти терпляче чекали, коли дійде черга, щоб і  вони могли сидіти на стільці перед художником і щоб їх портрет  прикрашав вітальню і став складовою частиною міні-галереї установи. Жваво дискутували не тільки про вже готові роботи, але і  під час малювання, навіть тоді, коли появлялись лише перші контури портрета свого сусіда по кімнаті.

Художники швидко заприятелювали з клієнтами, говорили з ними  на різні теми, що їм допомогло краще проникнути в їх  внутрішній світ і все  це перенести на папір. Працювали різними техніками - олівцем, вугликом, пастеллю. Для журналіста телебачення "Земплин" художники сказали, що перебування було дуже цікавим для них. За словами Олександра Сидорука, малювати портрети старих  – дуже інтимна річ, це – немовби  сповідь, дотик до людського життя, у кожної людини є свій світ, доторкнутися до якого є дуже цікавим і таким чином можна легко заглянути у її внутрішній світ.  Володимир Мишанич сказав, що малювати старих людей дуже цікаво, кожна людина – це особистість,  її життя є джерелом досвіду і недарма кажуть: життя прожити – не поле перейти.

Організатори подбали не тільки про роботу для художників, а й про відпочинок за традиційними  народними страви – печеною у вугіллі картоплею, домашнім сиром з сметанкою, домашньою квашеною капустою з цибулею та олією, домашніми батіжками-корбачиками з сиру, печеною солониною і ковбасою.

У суботу вранці організатори показали художникам  дерев''яні церкви в Тополі, Руському Потоці, Улицькому Кривому і Кальній Розтоці.  Не забули  ні про статую Медової баби, яку створив академічний скульптор Марек  Житнян  з семиметрового дуба і яка стоїть в самому серці національного парку "Полонини" – за сім  кілометрів від Новоселиці.  Виставка буде відкрита влітку за участю  рідні клієнтів, гостей з обох сторін словацько-українського кордону, художників, працівників телебачення, радіо і преси.

Михайло Іванцо, Снина


 
Під час роботи над портретом

Художник Олександр Сидорук

 У полоні роботи над портретами

Портрет майже готовий

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Блоги
01 червня 2011р.

Теги: художник, похилий вік, Снина, портрет

Коментарі

вася 2011-06-09 / 16:06:00

Та ти що!!! І там живуть??!!! Та най сі "ху*дожники" підуть до наших притулків!!!! Хиба таких намалюють!!! Оце у нас "ИЩЕ ТУЙ ЖИЮТЬ!" животіють! яке зробили дійство! На чужих хлібах і проблемах! Ть фу!

LiudmylaKh 2011-06-02 / 10:20:00
Дуже зворушливий, людський захід ! Велика подяка організаторам акції і художникам.

/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
У Бардієві та Пряшеві звучала "Маковицька струна"
» Всі записи