Табір "Карпати-2022" у Словаччині знов приніс дітям і молоді багато знань і забави (ФОТО)

Трохи пізніше, ніж зазвичай прямували кроки десятків дітей і молоді з цілої східної Словаччини, та й з Братислави у рекреаційний осередок «Злата Ідка», щоб від 7 до 14 серпня прожити вісім днів в 27-му Літньому таборі і ювілейній 25-ій Літній школі українознавства, які з фінансовою підтримкою Фонду для підтримки культури нацменшин «КУЛЬТМІНОР» організує Союз скаутів «ПЛАСТ» українсько-русинської національності в Словаччині.

Табір "Карпати-2022" у Словаччині знов приніс дітям і молоді багато знань і забави (ФОТО)

Про 90 учасників табору у віці від 6 до 18 років піклувалася булава під керівництвом коменданта Ксені Рибак. У її склад входили Богдан Довгович, Якуб Гонтковський, Нікола Галчікова, Давід Янко, Данієла Кецерова, Терезія Машларова, Ема Ногова, Матуш Пронер, Інна Родович, Даніел Сабол, Юліяна Савчакова та Барбора Сченсна. Великою потіхою для організаторів є те, що у цьому році в булаві вже були і ті, які ще перед роком були в юнацтві – Петро Бегені, Івана Галчікова, Олівер Леферович, Матуш Панчак, Лівія Урам Грицько та Самуел Войчік. Лекторами в ЛШУ були Олена Довгович, Марта Каконі, Марія Рибак і Александра Мікушова. Інформації про табір на вебсайті і фейсбуку «ПЛАСТу» готував щодня Святослав Довгович.  Здоров’ям дітей опікувалася Владка Шакова, вже самостійна зубна лікарка, яка від восьми років була учасником усіх літніх зустрічей ПЛАСТу. 

Між учасниками табору вперше була і велика кількість дітей з України, які вже кілька років проживають в Словаччині, а також діти батьків-біженців, які були змушені втекти з України внаслідок війни, яку в лютому почала російська імперія. Булава разом з лекторами і в цьому році для дітей підготувала багату програму. В лекціях школи українознавства говорили про ПЛАСТ, який в цьому році відзначає 110 річницю заснування, цікавими були і лекції про історію та традиції українського автохтонного населення Пряшівщини. Щодня учасники табору зіграли і цікаві теренові гри, великий успіх мала і конструкція перешкод, яку біля табору побудував член булави Матуш Пронер. Вечорами пластуни забавляли ся на розважальних вечорах, але й на улюбленому карнавалі. Цікавими були і нічні гри.

І в цьому році, крім сталих таборових зайнять, були підготовлені і цікаві спеціальні заходи.  Не традиційну лекцію для учасників табору підготувала стоматолог Владка Шакова. Новаки познайомилися з «Веселими зубками», привчилася до того, як хоронити свої зубки правильним вмиванням і дальшою опікою зубів. Після лекцій всі дістали подарунки від спонсора цікавої превентивної програми. В той самий день підвечір прийшли в наш табір гості – члени молодіжного оркестру «Музика Ювеналіс» під керівництвом Ігоря Довговича та соліст опери Державного театру Кошиці, бандурист Максим Куценко. Українські пісні за супроводу бандури у його виконанні та інформаціями про бандуру були для учасників табору дуже цікавими. Вкінці виховного концерту учасники табору привітали з життєвим ювілеєм «тітку» Оленку Довгович. Слова щирого визнання Якуба Ґонтковського разом з подарунками були для неї великою несподіванкою, зокрема згадка про їх першу зустріч. Підвечірню програму з зацікавленням сприймала з своїм оператором і Люба Кольова, керівник редакцією національних передач Словацького радіо і телебачення. 

Таборова середа, після річної перерви, була для новацтва днем подорожування. Відразу після сніданку новацтво поїхало у Свидник, де в Музеї української культури Словацького національного музею на них чекала цікава програма. Спочатку відвідали Ґалерею Дезидерія Милого, де дізналися цікаві інформації не лише про ікони та їхню історію, але й про мистецтво українських художників східної Словаччині та на Закарпатті. Оглянули головну експозицію музею з багатьма цікавими експонатами, пов’язаними не лише з карпатською природою, а й з побутом наших предків. А у другій половині дня відвідали сканзен, де відвідали стареньку сільську школу, дерев'яну церкву та інші цікаві історичні споруди, які збереглися у тому вигляді, в якому їх будували наші діди-прадіди. Відвідали і свидницький цвинтар, де поклали квіти до пам’ятника визначному діячу національного відродження русинів-українців Пряшівщини Олександру Павловичу, а також відвідали місце останнього спочинку Марії Лаца, таборової «тітки здоровенької», яка була для учасників таборів «другою мамою» від першої літньої зустрічі ПЛАСТу в 1991 році у Микаовій аж до її раптового відходу у вічність у 2020 році.

У четвер у таборі зустрічали учасники табору дуже популярних гостей. Після довшої перерви до табору завітали пожежники, щоб показати все те, що собою несе робота про яку мріють зокрема хлопці. Діти з великим інтересом розглядали, що ховається в надрах пожежної машини, випробували, як це – дивитися на світ крізь спеціальні окуляри шолому пожежника, а нарешті всі, включно виховників, стали хоч на коротку мить пожежниками в дії.

На цей раз було всім трохи жаль, що внаслідок великого суха і протипожежних розпоряджень, ані раз не розгорілася таборова ватра на звичному місці на відкритій поляні під лісом. І наперекір тому учасники здійснили і улюблене Свято Івана Купала. Дівчата вили віночки з надією, що з потічка їх виловлять хлопці – бажані партнери. Само собою крім віночків народилася і Морена. Івано-купальську ватру на цей раз підготували в закритому вогнищі біля будинку. Після вечері звели коло ватри словесну бійку, після якої дівочі віночки пливли вниз потічком і потім дівчата між хлопцями шукали того, який зловив їхній і став їхньою судьбою. Вся забава завершилася шуканням чарівного цвіту папороті. Під час останнього прощального вечора вже традиційно були окремим учасникам табору передані призи за активну участь і поведінку в літній зустрічі, які і в цьому році для табору забезпечили Марія і Ксеня Рибакові. 

Останній таборовий день. Ніби пройшло лише пару хвилин від моменту, коли учасники 27-го літнього табору і 25-ої Літньої школи українознавства «Карпати 2022» приїхали в рекреаційний осередок «Злата Ідка» і вже з табором прощалися. Останнє вставання, пакування, впорядкування кімнат і останній сніданок. Після нього генеральна проба програми для батьків, яких знов приїхало в цьому році кілька десяток. Ще перед урочистим закриттям табору кожен з учасників міг вибрати собі цікаві українські книги, які Союзу скаутів ПЛАСТ подарувало Посольство України в Словаччині, за що належить Посольству велика подяка. Зібралися на останню збірку, одягнені в традиційні таборові футболки (трічка), котрі для них забезпечило керівництво ПЛАСТу. Слідувало заприсяження юнаків – Ніколаса Корманика, Матвія Бережняка та Даніела Войчика, які склали першу пластову пробу та в останнє під «Гімн закарпатських пластунів» зняли таборові прапори. Програма знову викликала сльози в очах батьків.

Розпочалася з чудової балетної увертюри учениці харківської школи балету Анастасії Попельницької, яка знайшла другу домівку в Братиславі. Після популярної таборової пісні «Ой, видно село» учасники табору разом з батьками хвилиною мовчання вшанували жертви російської агресії в Україні, яким також присвятили найпопулярнішу нині українську пісню «Ой у лузі червона калина» - соло Євгенія Заліщук. В програмі  прозвучали і вірші генія українського народу Тараса Шевченка, які навіть через майже двісті років таять у собі велику правду і є більш ніж актуальними й сьогодні. Зразки з його творчості декламували Єва Соколюк і Лілія Хуторна, наші найменші новачки Катруся Довгович і Аня Онушкова додали відому частину з вірша «До Основ’яненка»: «Наша дума, наша пісня, не вмре, не загине, от де люди наша слава, слава України». Ці слова Шевченка у наступному блоці підтвердили й інші великі таборові таланти - Ніколас Корманик із сестрою Юлією та піснею «Пониже Михаля». Перший великий щедевр української естради «Червона рута» заспівали Євгенія Заліщук і Тамара Зіборова з української недільної школи в Братиславі, якою керує член Проводу ПЛАСТу в Словаччині Марія Рибакова. Блок пісень закінчили сестри Нікола та Івана Галчікови, які виростали в літніх таборах і вже є членами таборової булави. Ема Сіловська заграла для батьків на флейті, а лекторка Саша Мікушова разом із юначкою Емою Кеселіцовою підготували з новачками і новаками танець під популярну пісню Стефанія українського гурту Kalush Orchestra, яка в цьому році перемогла на відомому пісенному конкурсі «Євробачення 2022». Глядачі та учасники табору захоплено аплодували Наташі Мікушовій, Емі Кандрачовій, Луції Пліхтовій, Юлії Корманіковій, Тамарі Онушковій, Анні Журбі, Борису Мікушу та Андрею Купріяненку. Ще перед таборовими хітами «Соколи» та «Отаман» пролунали оплески тим, хто піклувався про дітей протягом восьми днів. Після того голова ПЛАСТу в Словаччині та головний комендант табору Ксеня Рибак подякувала батькам за довіру, з якою віддали своїх дітей до рук організаторів, вона також подякувала власникам закладу відпочинку Злата Ідка, Петру та Марії Грінковим, які разом із персоналом знову підготували чудовий відпочинок для більш як сотні учасників табору. Прийшло прощання, обійми, часом і дрібна сльоза і від'їзд у домівки з обіцянкою, що всі знов зустрінуться у 2023 році.

Для організаторів табору найбільшою оцінкою є вогники щастя в очах дітей, але і слова подяки батьків. «Хотіла б подякувати вам та вашій команді за те, що ви робите для дітей. Сьогодні забрала неймовірно щасливу дитину, купа вражень, нових друзів, знань, подарунків і бажання повернутись у наступному році. Особливо зараз ви робите надважливу справу у вихованні українців, які знають свою історію та поважають добрих сусідів. Дякую за ваші великі серця та працю» - написала організаторам Маріана Новікова. Приєдналась до неї і Юлія Кириченко: «Сказати, що донька у захваті, то нічого не сказати. Дуже задоволена та щаслива, що мала таку можливість перебувати в такій чудовій атмосфері . Дякуємо від нашої родини за чудову організацію. З нетерпінням будемо чекати наступного літа». 

Учасники ювілейної 25 літньої школи українознавства та 27 літнього табору «Карпати 2022»

На лекції співу в Літній школі українознавства

Урочисте відкриття табору

Велика група українських дітей і молоді приїхала з братиславської Української недільної школи, якою керує голова Крайової пластової ради Словаччини Марія Рибак (сьома зліва)

Незвичайну лекцію про здорові зуби підготувала здоровельничка Владка Шакова

Підчас виховного концерту молодіжного оркестра «Музика Ювеналіс» та солісту опери Державного театру Кошиці та бандуристу Максима Куценка привітали з ювілеєм «тітку» Олену Довгович, яка є душею всіх дотеперішніх таборів

Після виховного концерту молодіжного оркестра «Музика Ювеналіс» та солісту опери Державного театру Кошиці та бандуристу Максима Куценка

Новаки перед Галереєю Дезидера Милого Музею української культури у Свиднику

Новаки в головній експозиції Музею української культури у Свиднику

Молодші учасники табору відвідали і Музей української культури у Свиднику

У Свиднику поклали цвіти на гріб Марії Лаца, таборової «тітки здоровенької», яка була для учасників таборів «другою мамою» від першої літньої зустрічі ПЛАСТу в 1991 році у Микаовій аж до її раптового відходу у вічність у 2020 році

У сканзені Музею української культури у Свиднику

Великою подією для всіх учасників табору були відвідини пожежників

Практичне пластування з Матушом Пронером – фільтрація води 

Дівчата готові до Свята Івана Купала

Під час останнього прощального вечора вже традиційно були окремим учасникам табору передані призи за активну участь і поведінку в літній зустрічі, які і в цьому році для табору забезпечили Марія і Ксеня Рибакові 

Ще перед урочистим закриттям табору кожен з учасників міг вибрати собі цікаві українські книги, які Союзу скаутів ПЛАСТ подарувало Посольство України в Словаччині, за що належить Посольству велика подяка

Звіт бунчужного Богдана Довговича на урочистому закритті табору

Заприсяження пластунів – зліва Ніколас Корманик, Даніела Войчик і Матвій Бережняк

Заключна програма для батьків - балетна увертюра учениці харківської школи балету Анастасії Попельницької, яка знайшла другу домівку в Братиславі  

Заключна програма для батьків - Наймолодші Аня Онушка та Катруся Довгович читають в ході заключної програми для батьків фрагмент вірша Тараса Шевченка «До Основ’яненка», асистент лектор ЛШУ Марта Каконі

Заключна програма для батьків - Перший великий щедевр української естради «Червона рута» співають Євгенія Заліщук і Тамара Зіборова

Заключна програма для батьків – співають сестри Нікола та Івана Галчікови, які виростали в літніх таборах і вже є членами таборової булави

Заключна програма для батьків – на длейті грає Ема Сіловська

Заключна програма для батьків - танець під популярну пісню Стефанія українського гурту Kalush Orchestra, яка в цьому році перемогла на відомому пісенному конкурсі «Євробачення 2022»

Голова «ПЛАСТу» в Словаччині та головний комендант табору Ксеня Рибак дякує батькам за довіру, з якою віддали своїх дітей до рук організаторів

 

 

 

Святослав Довгович

, Закарпаття онлайн.Спецпроєкти
22 серпня 2022р.

Теги: табір, Карпати, діти, молодь

Музей української культури вже 60 років є перлиною міста Свидник у Словаччині
/ 22У Пряшеві за участі Глави УГКЦ відбулася архиєрейська хіротонія та інтронізація Глави Словацької греко-католицької церкви
/ 5Архиєпископом і митрополитом Пряшівським іменовано ігумена Святоуспенської Унівської лаври УГКЦ
На Пряшівщині втридцятьдруге пройшли туристично стежками будителя Олександра Павловича
Свято "перогів" пройшло у музеї української культури у Свиднику
Пласт відзначив 95-ту річницю перших гуртків на Пряшівщині таборуванням
Український народний хор із Кошиць завершив цикл різдвяних концертів
Через проблеми з фінансуванням у Пряшеві можуть закрити клас для українських дітей в місцевому дитсадку
Після річної перерви у Кошицях у рамках Днів України відбувся концерт хору "Карпати"
Музей української культури у Свиднику запрошує на "рекордні" та антивоєнні "Вишиті обійми"
У музеї української культури у Свиднику пройде День народних традицій зі змаганням у приготуванні вареників
У таборі Пласту "Карпати 2021" у Словаччині знов зустрілася майже сотня дітей і молоді
/ 2Микола Мушинка. Боротьба за "минуле"
/ 1Миколу Мушинку з Пряшівщини нагороджено найвищим орденом України
Після довгих місяців в Кошицях прозвучав традиційний концерт хору "Карпати"
/ 1На Пряшівщині на 89 році життя відійшов у вічність професор Юрій Бача
Ювілей визначного україніста. До 90-ліття Михайла Романа з Пряшівщини
/ 1Перший лемко, творчість якого визнали в Європейському Союзі
/ 335 років відзначає хор "Карпати" у Кошицях
У Кошицях вітали з ювілеєм Левка Довговича
/ 3Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
» Всі записи