Почесне звання «Заслужений діяч мистецтва України», Левку Довговичу, та Евеліні Гвать «Орден Княгині Ольги ІІІ. ступеня» вручив особисто 24 вересня 2020 року Президент України Володимир Зеленський. Передавання нагород пройшло у Посольстві України в Братиславі, за присутності Надзвичайного і Повноважного Посла України в Братиславі Юрія Мушки, представників ЦР СРУСР, голови Спілки українських письменників та голови Словацько-українського товариства, директорки української недільної школи в Братиславі та керівництва братиславського драматичного колективу ім. Тараса Шевченка.
* * *
Левко Довгович народився в Ужгороді, однак від 1963 року живе у Словаччині, куди прибув з немалим життєвим досвідом ‒ понад шестирічним перебуванням в сибірських таборах ҐУЛАҐу, закінченим музичним училищем в Ужгороді (хормейстер та диригент), середньою медичною школою в Усті-над-Лабем (дантист), шестирічною практикою в зубній лабораторії там же та шестирічною диригентською працею з українськими хорами у Празі та Карлових Варах.
В Сибір Левко потрапив 14 річним підлітком, як наймолодший політичний в’язень в ГУЛАГах Радянського Союзу. Став улюбленцем старших політв’язнів, які загартували його до української національної свідомості. В таборах він здобув основну музичну освіту від висококваліфікованих в’язнів-музикантів ‒ Леоніда Іщенка, головного диригента Одеського оперного театру та Степана Чорненького зі Львова, оперного співака європейського масштабу. Обидва засуджені на десятки років ув’язнення. В тюрмах строк його покарання (за різні «провини») підвищився з десяти до 36 років. Від розстрілу врятувала його малолітність першого засудження. В таборах АНГАРЛАГу він став диригентом табірного чоловічого хору та оркестру.
В часі «хрущовської відлиги» 1956 року його було звільнено з табору, а 1957 р. дозволено разом з мамою і двома сестрами переселитися до батька-священика у Чехію. Від 1963 року доля Левка Довговича була пов’язана з Пряшевом.
Першим місцем його роботи у Пряшеві був професіональний Піддуклянський український народний ансамбль. Після не цілих двох років він залишив роботу в ПУНА і прийняв місце методиста на Окружному комітеті Культурного союзу українських трудящих та завідуючого Українським клубом у «Руському домі» у Пряшеві,
У 1965 р. заснував молодіжний ансамбль «Весна», який став найвизначнішим самодіяльним колективом Пряшівщини. Від 1967 р. при йпго хорі діяла танцювальна група, оркестр та драматичний гурток, який у 1969 р. поставив п’єсу «Наталка-Полтавка». Ансамбль «Весна» до 1971 р. дав понад 150 успішних концертів у Словаччині, Чехії, Польщі та Україні. З ансамблю «Весна» вийшло кілька професіональних співаків, музикантів, акторів та визнаних культурних діячів-аматорів.
В хорі Левко знайшов і свою дружину Олену Сувак, яка подарувала йому трьох синів і стала його вірною супутницею і помічницею. В жовтні 1967 року Левко Довгович заснував у Кошицях драматичний колектив «ДУМКА», а 1968 р. хор «Ластівка», діяльність якого після двох років була офіційно заборонена.
Восени 1971 р. в рамках т.зв. «нормалізації» його було звільнено з роботи і на п’ятнадцять років заборонено працювати з будь-яким українським колективом. В декреті про звільнення наведено, що він „ідеологічно негативно впливав на молодь і виховував її в національному дусі“. В тому ж 1971 році його було звільнено з п’ятого курсу заочного відділу Філософського факультету Університету ім. П. Й. Шафарика у Пряшеві (спеціальність історія та українська мова і література). У цей крайнє несприятливий життєвий період руку допомоги надали йому професори Карлового університету. В Карловому університеті у Празі він 1994 року успішно закінчив вищу освіту.
Левко Довгович залишився безробітним і разом з сім’єю переселився із Пряшева в Кошиці, де 15 років на хліб насущний заробляв у будівництві.
Після 15 років у 1985 році йому „органи” дозволили заснувати в Кошицях український мішаний хор «Карпати», який під його керівництвом діє 35 років і є в сучасному найуспішнішим українським хоровим колективом у Словаччині, давши близько 500 концертів не лише у Словаччині, але і у Чехії, Україні, Польщі, Угорщині, Болгарії, Австрії та Бельгії.
Після нової політичної реабілітації в 1989 році Левко Довгович разом з дружиною Оленою та синами Святославом, Ігорем і Романом відновив і очолив на Пряшівщині довоєнну українську молодіжну організацію «Пласт», яка, між іншим, щоліта влаштовує дуже популярні молодіжні табори та Літні школи українознавства, якими досі пройшли понад три тисячі хлопців і дівчат.
Три роки він був віце-президентом (1994-1997), а вісім років (1997-2005) Президентом Європейського Конгресу Українців (ЄКУ). Від 2001 по 2006 рік він був членом президії Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР) у Києві та ряду інших українських міжнародних організацій.
В 2013 році Левко Довгович опублікував свої спогади на табірне життя під назвою «Хроніка життя політичного в’язня № 2А 424» (518 стор.), які вийшли і в перекладі словацькою мовою. Це – найвизначніший твір мемуарної літератури у Словаччині.
За самовіддану працю на ниві української культури Левка Довговича було нагороджено кільканадцятьома орденами й почесними грамотами, серед яких є Орден президента України «За заслуги», Орден «Хреста звитяги», Медаль Братства ОУН-УПА, Срібна Медаль Міністерства внутрішніх справ Словаччини, «Медаль св. Володимира Великого», Премія мера міста Кошиць, Почесна грамота Міністерства освіти і науки України та ряд інших.
Останньою є «Премія Пам’яті народа», яка Левку Довговичу буде урочисто вручено у Національному театрі в Празі 17 листопада 2020 року.
В повідомлені про цю нагороду наведено: „Cena je určená ľuďom, ktorí svojimi činmi dokázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú prázdne slová... Nominované boli dva desiatky osobnosti z Českej a Slovenskej republiky. Z nich porota cien Pamäti národa hlasovaním zvolila štyri osobnosti, ktorých príbeh ich najviac inšpiroval“. Акт вручення буде безпосередньо передавати Чеське та Словацьке телебачення.
Вітаємо Левка Довговича з 85-літтям, а до дальших років бажаємо йому доброго здоров’я, аби він і надалі міг працювати на ниві плекання й утвердження української самосвідомості та пропагації української музичної культури.
На многая і благая літа, тобі, Левку!
Микола Мушинка
Л.Довгович з словацьким перекладом своєї книги „Хроніка життя політичного вʼязня № 2А 424”
Президент України В. Зеленський вручає у Братиславі Л.Довговичу Почесне звання „Заслужений діяч мистецтва України”
Мигаль 2020-09-29 / 13:59:14
Но вы дайете, пане сорри! Пак ачий тото ни о.Пішто Бендас,йакого хотіли номіновати на Сйатого.
Спасибі 2020-09-29 / 13:19:36
Низький уклін пану Левку за те що він є.
Прошу вибачити за "какая разніца" вручення....
сорри 2020-09-28 / 23:58:47
На таких людях тримається українство в Словаччині.
Україна би їх мала на руках носити