Днями побачила світ репрезентативна монографія Мирослава Сополиги "Народна архітектура українців Словаччини"

Народна архітектура належить до наймонументальніших виявів народної культури. Про те, що традиційне будівництво виходило з конкретних соціально-економічних та природно-кліматичних умов народу, підкреслює також Мирослав Сополига - науковий працівник СНМ – Музею української культури в Свиднику в своїй найновішій репрезентативній монографії «Народна архітектура українців Словаччини» (видали: Словацький національний музей – Музей Української культури у Свиднику та громадське об’єднання «Русько-українська ініціатива» у Свиднику, Свидник, 2016, 351 с.), яка на днях побачила світло світу.

Днями побачила світ репрезентативна монографія Мирослава Сополиги "Народна архітектура українців Словаччини"

Основний матеріал, на який автор спирається в даній публікації, був зібраний ним в рамках науково-дослідницької діяльності в Музеї української культури в Свиднику наприкінці 60-х - 80-х роках минулого століття, коли дослідження та детальні обстеження пам’яток народної архітектури проводилось у всіх русько-українських селах вже в процесі реалізації побудови музею просто неба – скансену МУК. 

Монографія  складається з десяти основних розділів, що становлять собою самостійні наукові дослідження, об’єднані спільною тематикою народної матеріальної культури русинів-українців Пряшівщини.

У першому розділі «Українці Словаччини: історико-етнологічний аспект» подається нарис про заселення досліджуваної області та етнічна ідентифікація населення, причому ясно характеризується етнічний розвиток цього, ще й в сучасному проблематичного суспільства через спектр його етнонімів. В дальших розділах (2. «Народне будівництво та довкілля»; 3. «Житлові споруди»; 4. «Горизонтальний розвиток хати»; 5. «Інтер’єр народного житла»; 6. «Функціонування житла – організація хатнього побуту»; 7. «Господарські будівлі та типи дворів»; 8. «Споруди громадського призначення»). Дев’ятий розділ присвячений культовим спорудам – «Сакральна архітектура»; в десятому розділі - «Основні тенденції розвитку сільського будівництва після 1945 року» автор робить детальний аналіз природно-кліматичних умов та господарський характер даного регіону, докладний  огляд характеру сільських поселень та організацію  забудови, види будівельних матеріалів, підбір будівництва,  інтер’єр та спосіб життя в хаті і т. п.

В розділі про сакральну архітектуру М. Сополига на основі порівняльно-історичного аналізу дійшов  висновку, що в області Північно-Східної Словаччини, подібно, як і в Закарпатській Україні та лемківській області Польщі, внаслідок специфічних історичних, політичних та атмосферичних умов життя народу сформувався спільний західноукраїнський вид дерев’яних  храмів східного обряду – церкви. 

Дана публікація є неоцінимим внеском у дослідження народної архітектури в регіоні Карпат, в якій в окремих розділах детально проаналізовані житлово-господарські, суспільні та споруди громадського призначення; крім типів наведених пам’яток, належна увага присвячена також типовим галузям домашнього виробництва (ткання, лозоплетіння, виробництво кераміки...) та поширеним ремеслам (бондарство, возарство, вуглярство, гонтарство, дрітарство, колесарство, коритарство, млинарство, столярство, теслярство, токарство...), які передавалися з покоління в покоління. Свої теренні дослідження автор зіставляє з іншими історичними, археологічними та етнологічними дослідженнями, про що свідчить також широкий список використаної літератури.

Монографія «Народна архітектура українців Словаччини» - найпрестижніша аналітично-синтетична наукова робота в даному регіоні, в якій зображується цілісна картина формування і розвиток народного будівництва та житла попередніх генерацій. 

В заключному розділі М. Сополига приходить до правильного висновку, що «про генетичну спорідненість народного будівництва українців Пряшівщини з культурою Закарпаття та інших регіонів України свідчать поодинокі типи поселень, форми дворів, планування житла, види та типи господарських, технічно-промислових, громадських та культових споруд та, зокрема, найменування поодиноких компонентів, семантико-морфологічна основа, яких є загальноукраїнською».

Монографію збагачують чорно-білі історичні та кольорові фотографії, начерки, рисунки та інші ілюстрації. Головний спонсор та ініціатор проекту:  Дмитро Рипела. Виробництво: Tlačiareň svidnícka s. r. o., Svidník. Це фундаментальне наукове видання є найвагомішим внеском в дослідження даної проблематики в області Північно-Східної Словаччини в регіоні Карпат.

Автор публікації Мирослав Сополига, організатор та науковий гарант міжнародної наукової конференції «Українці в історії та культурі Карпат» здивував не лише широку наукову громадськість конференції виходом у світ своєї репрезентативної монографії про народну архітектуру, презентація якої відбулася саме на згадуваній конференції, що було приємною несподіванкою для всіх присутніх.

Під час презентації книжки. На фото (зліва): головний спонсор видання Дмитро Рипела, директор Музею вівчарства в Липтовском Градку Івета Зускінова,  Мирослав Сополига.

Надія Вархол

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
27 квітня 2016р.

Теги: Мирослав Сополига, монографія

Міжнародну Ніч музеїв та галерей можна відзначити в Музеї української культури в Свиднику
Закарпатці стали гостями поетичного конкурсу "Струни серця" у Словаччині
Український хор "Карпати" вітав виступом гостей на Днях України в Кошицях
У Свиднику 38-й раз звучатимуть "Струни серця Ірини Невицької"
/ 1Спів і живопис як візитна картка України в ЄС
/ 1Майстрині з Закарпаття провели майстер-класи на міжнародній виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Концерт "Тарас Шевченко. Пісенний вернісаж" відбудеться у словацькому Свиднику
/ 3У Музеї української культури в словацькому Свиднику відбудеться виставка писанок
У Пряшеві презентували ужгородську книжку про А. Дубчека
У Словаччині в середовищі розділеної нацменшини спостерігається тенденція до збільшення кількості українців і зменшення - русинів
"Карпати" і Пласт відзначили в Кошицях Новий рік за Юліанським календарем
Хор "Карпати" в Кошицях приносив радісну новину
"Маковицька струна" у Бардієві та Пряшеві підготувала глядачам щедру пісенну гостину
"Хустяни" та Дарина Степанюк стали учасниками концерту переможців "Маковицької струни"
Путівник пам'ятками Закарпаття Олени Крушинської, перекладений чеською мовою, вийшов у Празі
У Пряшеві відбулася світова прем'єра мюзиклу "Никола Шугай"
/ 4Один з останніх живих борців Карпатської України 1939 року
Три ужгородські наукові конференції очима їх пряшівського учасника
Українці Словаччини зібралися на ПЛАСТовий табір "Карпати 2017", присвячений рідному краю
/ 1Українці Словаччини видали у Пряшеві оперу "Князь Лаборець" окремою книжкою
Пряшівський "Пульс" представив прем'єру вистави про шахтарство в русько-українських селах східної Словаччини
Лауреатом "словацької" премії ім. Франка став український прозаїк Юліус Панько
У Словаччині відбулася прем’єра кінофільму про національного героя США, уродженця Пряшівщини Михайла Стренка
Великим заключним гала-концертом завершилися "Дні України в Кошицях"
Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі"
» Всі записи