В таборуванні брало участь 75 хлопців і дівчат віком від 7 до 18 років, майже з усіх округів Східної Словаччини та столиці Братиславі. А теж двоє пластунів з України. Під керівництвом своїх ведучих (переважно колишніх „юнаків”) для них була підготовлена багата програма (значною мірою у вільній природі). Дуже популярною було змагання у побудові житла із наявних у природі „будівельних матеріалів” – „Збудуй хату з лободи” та переночування у ній. „Юнаки” та „юначки” були захоплені „Ніччю Івана Купала” під час якої, дівчата пускали на воду віночки із (запаленими свічками), хлопці виловлювали їх, а в нагороду від їх власниць одержували поцілунки. Потім „очищалися”, перескакуючи через вогнище. Спілкування під час таборування було виключно українською мовою. Ті, що українською мовою не володіли (здебільшого юнаки від 7 до 12 років) мали змогу в Літній школі українознавства вивчити хоча би її основи (оволідити азбукою). Для них було видано спеціальний ілюстрований „Буквар” з дитячими віршиками, пісеньками, загадками. Старші (юнаки) поширювали свої знання з історії, географії та літератури України.
Один день таборування (вівторок) був „вихідним”. Старші хлопці й дівчата вибралися на найвищу гору в околиці Кошиць – Койшову голю, молодші („новаки”) в Кошицях відвідали зоопарк, театр та універмаг. Цікавим був і волейбольний матч між керівництвом табора та його учасниками. Перемогли перші.
В передостанній день табору Генеральний консул України в Пряшеві Ольга Бенч цікавим способом розповіла учням про Україну. У своїй розповіді вона не оминула ні одну з найбільших трагедій України – штучний голодомор 1932-33 років. В останній день (неділю) пластуни перед авдіторію своїх батьків влаштували художню програму, в якій продемонстрували те, чого навчилися протягом дев’ятьох днів. А було цього немало: пісні, танці, вірші, драматичні сценки тощо. І пластуни, і їх батьки були програмою максимально задоволені.
В рамках „Карпат 2013” відбувся Восьмий з’їзд Пласту в Словаччині, в якому брало участь 20 делегатів та десять гостей. На з’їзді прозвучав звіт про діяльність пласту за останній період, обговорено та ухвалено зміни до статуту організації та обрано нове керівництво Пласту. Головою Краєвої пластової старшини вже у восьмий раз було обрано пластуна-сеньора Левка Довговича, який разом із дружиною Оленою та трьома синами є душею цієї молодіжної організації від її заснування. Його заступником делегати обрали Романа Довговича, а членами „булави” Ксеню Рибак, Мартина Няхая, Михаєлу та Юрія Мушинків.
Від імені Союзу русинів-українців Словацької республіки делегатів і гостей з’їзду привітав Голова Центральної Ради Петро Сокол, від Спілки українських письменників Словаччини її голова Іван Яцканин, від імені Закарпатської організації Пласту України – старші пластуни Софія Будник та Володимир Токач.
Дев’ять днів таборування промайнули дуже швидко. Хлопці і дівчата прощалися зі сльозами в очах, але з твердим переконанням через один рік зустрітися знов.
Микола Мушинка
Фото Марія Мушинка та Святослав Довгович
Учасників таборування на ранковій „лінійці”
Ночування в „хаті з лободи”
У Пластовий табір завітала і редактор Кошицького телебачення Л. Кольова та оператор Л. Чікі
Освідчення в коханні в ніч Івани Купали
Частина гостей 8 З’їзду Пласту
Президія 8 З’їзду Пласту. Зліва:К. Рибак, О. Довгович, Л. Довгович, П. Сокол та В. Бандурчин
Ухвалення резолюції з’їзду
З’їзд привітали гості Пласту з Ужгорода. В. Токач та С. Будник
Генеральний консул України в Пряшеві Ольга Бенч розповіла учасникам про Україну та передала їм дрібну подарунки
Прощальна дискотека