Почесному доктору УжНУ і щирому другові Закарпаття Йосифу Сірці – 75

Мабуть жоден із представників української діаспори не зробив для Закарпатської України наприкінці 20 століття стільки, як уродженець Пряшівщини Йосиф Сірка. В 90-х роках м. ст. він завозив туди десятки вантажівок з харчами, одягом, взуттям, медикаментами, електронною технікою: комп’ютерами, копіювальними машинами, факсами. Допомагав дитячим будинкам, школам, університетові тощо. Вартість гуманітарної допомоги, завезеної Й. Сіркою на Закарпаття, офіційно було оцінено на понад мільйон доларів. Під час одної з подорожей він потрапив у автоаварію, з якої лише чудом вийшов живим – з поламаними ребрами, руками, розтрощеною головою.

Йосиф Сірка
Йосиф Сірка
Це однак не відрадило його від дальших подорожей туди після вилікування. Мабуть і тому, що в Ужгороді жив його найстарший син, якому в Афганістані ампутували ногу. Нещодавно він загинув у автоаварії. Нині там живе невістка та внучата.
 
Тож хто той лицар, що так щедро підтримує Закарпаття?
 
Йосиф Сірка народився 29 жовтня 1936 року в селі Убля на кордоні з Україною. Середню освіту він здобув в гуменській Російській гімназії та снинській Українській одинадцятирічці (1952-55). Вищу філологічну – в Києві (1955-60), Римі (1968), Франкфурті (1971-1974) та Мюнхені (1975). Працював редактором журналу „Дружно вперед" у Пряшеві (1961-66), керівником підсобного господарства сільськогосподарської артілі в с. Порубка Бардіївського округу (1966-67) та інспектором по культурі Краєвого національного комітету в Кошицях (1967-68). В серпні 1968 року він „забув" повернутися додому з туристичної подорожі в Італію, за що його нова комуністична влада Чехо-Словаччини в неприсутності засудила на шість місяців тюрми. З того часу він живе в еміграції. Працював в українській редакції Радіо „Свобода" у Мюнхені (1968-1969) та понад чверть століття – доцентом університету в Зіґені (1975-2001). Там він викладав майже всі слов'янські мови, включно з українською. В співавторстві з В. Оленичем видав підручник української мови для німців „Ukrainisch für anfänger" (Sigen, 1993).
 
В Зіґені Й. Сірка заснував німецько-українське товариство „Діалог", з яким влаштовував десятки туристичних подорожей в СРСР. В документах КДБ він був ведений під двома прізвищами: „Зірка" – німецький підприємець на ділянці туристики, якого слід підтримувати, бо він привозить в Радянський Союз іноземну валюту, і „Сірка" – український буржуазний націоналіст, якого до Радянського Союзу не можна впускати. Радянські органи не додумались, що „Зірка" і „Сірка" – одна і та сама особа. Після проголошення самостійної України він спрямував свою увагу на Закарпатську Україну. Не залишав поза увагою і Пряшівщину, зокрема його рідну Ублю. Час від часу фінансово підтримував і друковане слово на Пряшівщині.
 
В часі, коли на Пряшівщині цілий ряд українських письменників та науковців були насильно вилучені з культурно-громадського процесу, не мали права друкуватися, а їх імена не сміли появлятися в пресі, Й. Сірка написав про них окрему монографію англійською мовою
The Development of Ukrainian Literature in Czechoslovakia 1945-1978" (Frankfurt am Main, 1978), якою звернув увагу світової громадськості на ненормальність „нормалізації" на Пряшівщині. Поширена версія цієї і досі не перевершеної монографії на цю тему появилася на Заході і по-українськи під назвою „Розвиток національної свідомості лемків Пряшівщини у світлі української художньої літератури Чехословаччини" (Мюнхен, 1980). За неї Український Вільний Університет надав Й. Сірці звання доцента. На увагу заслуговує і розділ Й. Сірки про українську літературу Пряшівщини в двотомнику „Лемківщина" (Нью-Йорк, 1988), в якому наголошено на творчості репресованих письменників. Ці три праці Й. Сірки в значній мірі прислужилися до „часткової" реабілітації репресованих письменників ще до т.зв. „ніжної" революції в Чехо-Словаччині 1989 року. За науковий доробок Й. Сірки Ужгородський національний університет обрав його Почесним доктором (Doctor honoris causa).
 
Й. Сірка – натура непосидюча. За 43 роки своєї емігрантського життя він 34 рази міняв квартиру. В 2001 році він вийшов на пенсію. Разом з дружиною Анною (американкою українського походження) та наймолодшим сином Тарасом він живе у Торонто, однак більшість часу проводить на своїй дачі в оселі Полтава під Торонто. Там, на лоні прекрасної природи, яка нагадує йому рідні Карпати, він любить відпочивати, точніше – майструвати. А майстер він на всі руки: будівельник, столяр, садівник, механік... Його майстерня в Полтаві обладнана наймодернішою технікою. Є машина-вантажівка, свій трактор, кілька косарок, деревообробний верстат, бетономішалка і маса найрізноманітніших знарядь. Переважна більшість з цього дешево куплена на аукціонах і т.зв. „ґаражних розпродажах". І ніщо не залишається нечинним. Все в руках господаря знаходить своє застосування.
 
В українській пресі Й. Сірка опублікував сотні статей. В останньому часі в київському інтернетному журналі „Майдан" майже щотижня появляються його роздуми на актуальні політичні теми. Основна частина з них появилася коштом автора в Ужгороді в трьох окремих книжках під назвою „Актуально" (2007, 2008, 2009). Зараз він готує до друку четверту книжку.
 
Своїм коштом Й. Сірка видав і дуже актуальну брошурку „Хто ми є і чиї ми діти?" (Київ, 1991), буквар для українських дітей діаспори „Сова Мімі" (Пряшів, 1992, друге видання – Ужгород, 2009), „Короткий словник говірки села Убля" (Пряшів, 1999), монографію „Історичний аспект в українській літературі ХІХ ст." (Ужгород, 2008) та цілий ряд інших книжок.
 
На моє запитання „Чому ти місцем свого постійного перебування обрав саме Канаду?" Й. Сірка відповів: „Канада – це чудова демократична країна, де кожна національна меншина має можливість далі жити, але разом всі національні меншини творять країну, яку всі люблять. Вона дає людям працю, дає можливість утримувати рідну мову, культуру, свою релігію. Тут національні меншини себе взаємно поважають, релігії респектують, а політики – толерують. Мені ця країна дає почуття безпеки, комфортності та свободи. Тут я можу бути сам собою".
 
З нагоди ювілею щиро вітаємо нашого земляка і бажаємо йому доброго здоров'я та сил до дальшої праці.
 
 
Пряшів, 24.10.2011 р.
Микола Мушинка
 
 
 
Й. Сірка з дружиною Анею в Ужгороді. Фото М. Мушинки
 
 
Й. Сірка з онуком Йосифом на оселі Полтава біля Торонто. Фото М. Мушинки
 
 
Й. Сірка перший справа, дружина Аня, Микола Мушинка, Марта Шуркала та Магда Мушинка в Криниці біля пам'ятника Никифору Дровняку. Фото Ярослав Шуркала
 
 
Дисиденти. Й. Сірка другий з права серед дисидентів В. Тевельов, В. Овсієнко та О. Шевченко. 1988
Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Блоги
24 жовтня 2011р.

Теги: Йосиф Сірка, Зіґен, Пряшівщина

У Пряшеві відбувся 4-й український книжковий фестиваль
/ 5ЧИН МИКОЛИ МУШИНКИ
/ 1Роковий концерт і лемківське весілля. Пласт в Словаччині знов підготував дітям і молоді 9 незабутніх таборових днів
/ 3Проща до Марійського відпустового центру Лютина у Словаччині зібрала українців
У Музеї української культури в Свиднику відбудеться 70-е Свято русинсько-української культури
Музей української культури вже 60 років є перлиною міста Свидник у Словаччині
/ 22У Пряшеві за участі Глави УГКЦ відбулася архиєрейська хіротонія та інтронізація Глави Словацької греко-католицької церкви
/ 5Архиєпископом і митрополитом Пряшівським іменовано ігумена Святоуспенської Унівської лаври УГКЦ
На Пряшівщині втридцятьдруге пройшли туристично стежками будителя Олександра Павловича
Свято "перогів" пройшло у музеї української культури у Свиднику
Пласт відзначив 95-ту річницю перших гуртків на Пряшівщині таборуванням
Український народний хор із Кошиць завершив цикл різдвяних концертів
Через проблеми з фінансуванням у Пряшеві можуть закрити клас для українських дітей в місцевому дитсадку
Після річної перерви у Кошицях у рамках Днів України відбувся концерт хору "Карпати"
Табір "Карпати-2022" у Словаччині знов приніс дітям і молоді багато знань і забави
Музей української культури у Свиднику запрошує на "рекордні" та антивоєнні "Вишиті обійми"
У музеї української культури у Свиднику пройде День народних традицій зі змаганням у приготуванні вареників
У таборі Пласту "Карпати 2021" у Словаччині знов зустрілася майже сотня дітей і молоді
/ 2Микола Мушинка. Боротьба за "минуле"
/ 1Миколу Мушинку з Пряшівщини нагороджено найвищим орденом України
Після довгих місяців в Кошицях прозвучав традиційний концерт хору "Карпати"
/ 1На Пряшівщині на 89 році життя відійшов у вічність професор Юрій Бача
Ювілей визначного україніста. До 90-ліття Михайла Романа з Пряшівщини
/ 1Перший лемко, творчість якого визнали в Європейському Союзі
/ 335 років відзначає хор "Карпати" у Кошицях
» Всі записи