Український Пласт в Словаччині відсвяткував річницю відновлення діяльності успішним табором (ФОТО)

Уже 20 років на зустрічах нашої молоді на Словаччині звучить Гімн Закарпатських пластунів «Гей пластуни, гей юнаки», котрий вперше прозвучав у 1924 році в Ужгороді, в театрі товариства «Просвіта». Діти й молодь з 31 сіл і міст Словаччини та з України – учасники 16-го Крайового пластового табору (КПТ) та 14-ої Літньої школи українознавства (ЛШУ) «Карпати 2011» заповнили рекреаційний осередок «Злата Ідка», недалеко міста Кошиці. Сотня учасників табору прожила дев’ять днів забави, спорту, але й навчання. Складовою частиною табору було і святкування 20-ої річниці відновлення діяльності ПЛАСТу в Словаччині.

Український Пласт в Словаччині відсвяткував річницю відновлення діяльності успішним табором (ФОТО)

Кошицька автобусна станція в суботу 30-го липня від обіду заповнилася дітьми з цілої східної Словаччини. Комендант табору ст. пл. Роман Довгович, разом з Оленою та Левком Довговичем нетерпеливо очікували автобуси й поїзди з різних куточків східної Словаччини. Після вітань старих знайомих і привітання нових учасників, всі переїхали автобусом до традиційного місця літніх зустрічей, у рекреаційний осередок "Злата Ідка". Після уквартирування  104 учасників літньої зустрічі відбувся пізнавальний вечір.

Наступного дня розпочалося традиційне таборове життя, в перші дні трохи зіпсоване погодою. Навіть святкова збірка та офіційне відкриття ЛПТ а ЛШ "Карпати-2011" було через густий дощ здійснено в клубі осередку.

Що все юнацтво і новацтво в таборі прожило. День починався ранньою руханкою, яка не всім вподобалася. Після сніданку і відкриття дня діти за гуртками під доглядом лекторів та виховників зустрічались на лекціях школи українознавства і зайняттях практичного пластування. Оля Кутко з Братислави вчила найменших азбуку, із старшими читала українські тексти, Інна Родович знайомила учасників табору з історією ПЛАСТу і проводила зайняття з української мови.  Олена Довгович говорила з молоддю про історію, про визначних представників, письменників минулого й сучасного нашого народу, знайомила з основними фактами про Україну. Марія Лаца проводила зайняття першої допомоги, з Марійкою Рибак вивчали танці, з Мішкою Мушинка, Марійкою Прокіпчак, а пізніше з Ігором Довговичем співали і вчилися наші пісні, з Романом Довговичем, Ксенею Рибак, Маркіяном Коваликом, Іваном Прокіпчаком і Петром Дірером проводили практичне пластування тобто картографію, розбудову шатра і колиби в лісі, орієнтацію в терені і вночі, в'язання вузлів і т.п. Як гурткові та їх асистенти працювали Олександра Сушина, Ленка Дерев'яник, Анна Мартинюк, Мушинка Марія та Маслей Саскія. Невід'ємною частиною були й розважальні вечори, свято "Івана Купала", дискотеки та підготовка заключної програми для батьків і гостей.
Післяобідня пора і вечори були повні спорту, ігор і забави. Не бракували серед учасників популярні теренові гри, але і нічна гра для юнацтва. В темному лісі було весело, але часом і страшно. Тишу переривали звуки моторової пили, всякі дивні звуки, реалізовані схованими членами булави, але і крик переляканих дівчат. Відбувся і волейбольний таборовий "супер-кубок" між юнацтвом і булавою. Юнацтво наперекір великій мотивації, що у випадку перемоги над булавою не буде мати ранню руханку, буде чекати ще мінімально один рік на перемогу. Весело було і на традиційному Святі Івана Купали. Окремі вечори проходили в ритмі дискотек, на яких добре потанцювали під звуки знайомих пісень, як "Ой, сусідко, сусідко" чи "Нам не зашкодить чарка вина" і дальші. Учасники обрали собі і Міс і Місака табору. Серед новацтва в улюбленій анкеті переможцями стали Іванка Гальчик і Самко Сушина зі Свидника, серед юнацтва Тіна Грінко з Гінковець та Андрій Місник з Міста Ірпінь біля Києва.

В програмі табору була запланована й цілоденна мандрівка. Юнацтво помандрувало пішком на "Койшову голю". Новацтво поїхало автобусом у Ясовську пещеру, а звідти у своєрідне село Гачава, яке розташоване високо в горах над Задьєльською долиною, в оточенні мадярських і словацьких сіл, жителі якого по сьогодні зберегли нашу прекрасну бесіду і церковний обряд. Поїздку закінчено в Кошицях.

Винятковим був передостанній день літньої зустрічі, субота 6 серпня. В "Золотій Ідці" зійшлись гості-учасники святкування 20-річчя відновлення діяльності ПЛАСТу в Словаччині. З вітальним словом виступила генеральний консул України Ольга Бенч, голова Регіональної ради СРУСР Йосиф Воок, а хормейстер Українського народного аматорського хору "Карпати", Світлана Мартинюк, прочитала вітального листа від членів колективу. Присутніми були й заступник старости міської частини Кошиці – Над Озером Степан Чабала, члени Крайової Пластової Старшини та  Крайової пластової ради, окремі виховники табору й дальші гості. Голова ПЛАСТу Левко Довгович у своїй доповіді нагадав діяльність ПЛАСТу від відновлення аж по сучасність. Крім іншого сказав: "Підсумовуючи діяльність необхідно констатувати, що повністю собі усвідомлюємо, що робота з українською молоддю не проходить систематично і за актуальною потребою сучасного стану української національної меншини Словаччини. Зустрічі молоді в обмеженій кількості, один, чи два рази в рік дуже мало для інтенсивної національно-виховної роботи. Проте позитивним явищем є і те, що в понад 100 селах і містечках Словаччини, але й за кордоном, молодь і їхні батьки знають, що існує в Словаччині українська молодіжна організація Пласт, яка, в міру даних можливостей, організує літні й зимові зустрічі та школи українознавства з метою національного усвідомлювання молоді, а тим самим намагається врятувати останки національної ідентичності українського автохтонного населення Пряшівщини." 

Після обіду учасники табору, разом з гостями святкування, подивилися відео проекцію з діяльності ПЛАСТу протягом 20-ти років, яку підготував Святослав Довгович із фотографій та відеозаписів з попередніх зустрічей і в яких багато з учасників табору впізнало себе на старих фотографіях. Після презентації, голова ПЛАСТу Левко Довгович, вручив окремим гостям і членам булави листи "Подяки" за довгорічну співпрацю, моральну і матеріальну підтримку діяльності ПЛАСТу. Була проведена оцінка активностей окремих учасників, яким були вручені різні призи, спонсором яких була Марія Рибак. Підвечір до вітань приєдналися з коротким концертом члени Українського народного хору "Карпати" з Кошиць.

Надійшов останній день – день прощання. В неділю 7 серпня, в осередок "Злата Ідка" завітало понад 60 батьків і гостей, яких цікавило, що їхні діти навчилися в таборі. В першій частині заключної програми було продемонстровано відео проекцію "20 років діяльності ПЛАСТу", а далі вже проходила мистецька програма, яка у виконанні новацтва і юнацтва знов викликала щирі оплески, але й сльози в очах родичів. Учасник літньої зустрічі Іветка Ігнатко із Стриговець, що на Снищині, на високому професійному рівні конферувала програму, причому присутні подивляли її знання української літературної мови.

А що підготувала молодь для батьків? Юначки – Міхаела Мушинка та Саскія Маслей з Пряшева, Анастазія Семанчак зі Сміжан, Христина Грісенко з Меджилаборець та Тетяна Соченко з Тернополя, Україна заспівали пісню на слова Тараса Шевченка "Така її доля". Новачки Вероніка Кордяк з Кошиць заспівала пісню "Вийду на поляну", а Емка Ногова з Кошиць "Горіла сосна, палала". Вірш "Рідний край" декламувала Сабіна Шламп'як з Орябини та Вероніка Кордяк, на скрипці заграв Лукаш Вім'єтал з Братислави, на флейті Вероніка Качур з Меджилаборець. Найменші – Петрик Бегені, Матуш Кумичак та Даніелка Кецер, всі з Кошиць, у Літній школі українознавства вивчили не тільки азбуку, але й гарного віршика для батьків. Допомагав їм декламувати і ще молодший за них Рішко Рибак з Братислави. Таночок підготували новачки. Заганьбитись не хотіло ані юнацтво. У їх виконанні прозвучали пісні "Ти ж мене підманула" у версії та стилі "реп" і "Ой, чорна, я си чорна" з інтересною "бітбоксовою увертюрою". Вкінці програми всі разом заспівали улюблені таборові хіти – "З сиром пироги", "Через річеньку, через болото" і пісню "Отаман". Окремі пісні супроводили – на гітарі Міхаела Мушинка  та Ігор Довгович. В кінці "душа" й учасник усіх літніх та зимових пластових зустрічей Оленка Довгович, звернулась до батьків з проханням, щоб і вдома говорили з дітьми мовою наших предків і виховували в них гордість до свого: "Дев'ять днів в таборі дуже мало, щоб діти навчилися добре рідну мову. Повірте мені, ваші діти будуть багатшими, якщо будуть знати дві мови" – сказала "тітка" Оленка. Після неї звернувся із щирими словами подяки до всіх присутніх голова ПЛАСТу Левко Довгович – батькам подякував, що довіряють керівництву ПЛАСТу і без побоювань посилають своїх найдорожчих у табори, булаві за жертвенну виховну роботу, молоді за їхню охоту виконувати пластові компоненти та засвоювати програму ЛШУ, запрошуючи всіх берегти історичну й культурну спадщину русинів-українців Словаччини. Остаточне прощання не обійшлось без сліз не тільки у дівчат, але й "твердих" хлопців. Проте всі, навіть батьки з сльозами в очах і щирою подякою організаторам, розходились у піднесеному настрої, обіцяючи зустрітися і в майбутньому році.

Святослав Довгович, Кошиці

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Блоги
04 вересня 2011р.

Теги: пласт, Словаччина

/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
У Бардієві та Пряшеві звучала "Маковицька струна"
» Всі записи