Директора Музею української культури в Свиднику удостоєно найвищої музейної нагороди Словаччини

Доктор філософії Мирослав Сополига, доктор історичних наук, довгорічний науковий працівник та директор Словацького національного музею – Музею української культури в Свиднику належить до знаменитих та авторитетних вчених в галузі історії, етнології та музеології не лише в Словаччині, але і далеко за її межами. Здобув міжнародне визнання авторитетного вченого в закордонних наукових колах. Він бере активну участь у рішенні багатьох музейних проблем загальнословацького характеру, у міжнародних наукових конференціях, які проводяться не лише в Словаччині, але й в Польщі, Угорщині, Чехії, Україні, Сербії, Фінляндії, Румунії, Канаді та США, на яких виступає з цікавими доповідями про народне будівництво, культуру і побут українців Східної Словаччини у ширшому народознавчому аспекті.

Директора Музею української культури в Свиднику удостоєно найвищої музейної нагороди Словаччини

Він - є автор ідейного заміру та проекту етнографічної експозиції просто неба – скансену – одної з експозицій СНМ – МУК, в яку під його фаховим доглядом було переміщено понад 50 зразків – пам'яток народної будівельної культури нашого народу. Саме ця експозиція сьогодні належить до найцікавіших та найбільших атрактивних експозицій цього типу в Словаччині.

М. Сополига має величезні заслуги в організації та влаштуванні мистецько-історичної експозиції – Галереї ім. Дезидерія Миллого як філіалу Музею української культури (відкрита в 1983 р.).  Був творцем та головним координатором по підготовці та реалізації нової, надзвичайно цікавої, своєрідної і науково обґрунтованої головної культурно-історичної експозиції Музею української культури, урочисте відкриття якої відбулося в червні 1991 року за участі науковців  18-ти країн світу. Колективу сценаристів під його керівництвом була присуджена Перша премія Словацького етнографічного товариства при Словацькій академії наук.
 
Науково-дослідна діяльність М. Сополиги не обмежується лише проблематикою народного будівництва. Він намагається комплексно вивчати проблематику традиційного способу життя русько-українського населення Східної Словаччини: традиційне заняття населення, одяг, народну кулінарію, культові споруди в контексті з іншими проявами народної культури та мистецтва, аналізуючи ці прояви з аспекту ширших міжетнічних відносин з акцентом на українсько-словацькі взаємини.
 
Він - автор та співавтор понад 30-ти книжкових публікацій, понад 700 наукових та науково-популярних робіт (студії, рецензії, статті, сценарії, проекти і т. п.).  Є головним редактором та упорядником Наукового збірника Музею української культури – тт. 15-25.  Він - автор та співавтор народознавчих виставок та музейних експозицій, співавтор чотирьох документальних фільмів про історію та культуру русинів-українців Східної Словаччини. СНМ –МУК  в Свиднику під його керівництвом здобув загальноєвропейський резонанс і став членом загальнословацької музейної мережі.

В цьому році СНМ – МУК, в часі 57-го Свята культури русинів-українців Словаччини, відзначатиме 55-річчя від дня свого заснування. Мирослав Сополига працює в цій найстаршій і найвизначнішій інституції етнічних меншин в Словаччині безперестанку майже 45 років, з того 25 років стоїть на чолі цієї інституції як її директор. Має великі заслуги у розбудові та розвитку цієї єдиної в Словаччині української інституції.

За наукову, публікаційну, експозиційну, культурно-організаційну та культурно-виховну працю Мирослав Сополига отримав багато вітчизняних   та закордонних нагород.

19-го травня 2011 року міністром  культури Словацької Республіки Даніелом Крайцером було надано „Dr. h. c., PhDr. Miroslavovi SOPOLIGOVI, DrSc. najvyššie vyznamenanie v oblasti múzejníctva – Cenu Andreja Kmeťa za vynikajúce výsledky v oblasti výskumu, dokumentácie a prezentácie histórie a kultúry ukrajinskej národnosti na Slovensku".

Щиро поздоровляємо і бажаємо нових творчих успіхів.

Йосиф Вархол, Свидник, Словаччина

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Блоги
02 червня 2011р.

Теги: музей, Сополига, Свидник, Словаччина

/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
У Бардієві та Пряшеві звучала "Маковицька струна"
» Всі записи