Китайські ялинкові прикраси можуть нас потруїти

У пошуках дешевих ялинкових іграшок закарпатці зовсім не звертають уваги на їхню якість, а тим паче сертифікати. Переполох на базарах, ажіотаж у торгових центрах – усі поспішають вбрати своїх зелених красунь за найсвіжішим віянням моди. Ще більше чекає на традиційне домашнє прикрашання ялинки малеча. Якраз наші діти – у групі «новорічного» ризику, бо для них свято може скінчитися фатально.

Китайські ялинкові прикраси можуть нас потруїти

Зовсім нещодавно медики почали міркувати: а що, як «бум» застуд у новорічно-різдвяну пору – зовсім не застуди, а алергія на барвисті забавки та всілякі «дощики»? Перевірили і виявили: часто недорога «китайщина» містить синтетичні і полімерні матеріали, які можуть виділяти токсичні хімічні сполуки. Виробники покривають іграшки неякісною фарбою, яка часто спричиняє чи посилює алергію. Особливо небезпечними є м’які ялинкові прикраси. Чим вони набиті – загадка.

Алергени на ялинці

Імпортні новорічні іграшки й сувеніри в Україні не сертифікують уже кілька років. А тому й трапляються прикраси з фенолами, формальдегідами та іншою гидотою, які подразнюють шкіру, слизову оболонку носа, спричиняють висипання, набряки, проблеми з диханням, отруєння. Небезпечним може стати і ялинковий антикваріат – іграшки ще півстоліття тому покривали шаром свинцю і речовиною на основі солей радію.

«Синочок у мене ще той «гурман» – усе хоче спробувати на смак. Новому року радіє, бо дуже любить подавати іграшки, бавитися з ними, – розповідає молода ужгородська мама Олена. – Кожну ялинкову прикрасу обнюхає, обмацає, спробує на смак. Буває, розіб’є – тоді боїмося, аби не порізався. Чи іграшку до щоки притулить – а вона вся потім блищить, та ще й не відмивається зі шкіри! Зараз хоч вибір і великий, проте зовсім неякісний. Не раз переконувалася: краще цукерок, горіхів чи бубликів навішати, ніж купляти такі небезпечні для мого малого забавки».

Крім ялинкових іграшок, у чорному списку майже всі новорічні атрибути: електричні гірлянди, штучний сніг, аерозольні фарби, бенгальські вогні, петарди, навіть сама ялинка. «Звісно, алергія може з’явитися на все, – каже Катерина Попович, головний алерголог УОЗ, лікар-алерголог обласної клінічної лікарні. – Нині продають новорічні прикраси, що мають дуже сумнівне походження. Іграшки всі різні, і надто багато з-поміж них неякісних китайських. Ще швидше може виникнути алергія на ту ж хвою – як живу, так і штучну».

У пошуках «китайщини»

«Погляньте, ці кулі мріють опинитися на вашій ялинці! Не проходьте мимо», – просить продавець Марина на одному з ужгородських ринків. Жінка розповідає, що товар у неї переважно китайський, тому й такий дешевий. Щодо його якості – не перевіряла, але ще ніхто з покупців не скаржився і купленого не повертав. Ніяких документів на забавки у пані Марини немає – ялинкові оздоби обов’язковій сертифікації не підлягають. Самі ж покупці рідко запитують, з чого виготовлені іграшки і чи є вони безпечними для здоров’я.

Фабрики ялинкових прикрас на Закарпатті нема, тож усі прикраси завозять з інших областей чи імпортують з-за кордону. Безпеку цих іграшок метрологи контролювати на стихійних ринках не можуть. Радять тільки ретельно перевіряти новорічні забавки. «Ми можемо перевіряти виробників і оптові бази, – каже Василь Піняшко, директор Закарпатського науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації. – В області ні того, ні іншого немає. Спеціальна лабораторія теж відсутня. А оскільки кілька років тому ялинкові іграшки були виведені зі списку товарів, що підлягають обов’язковій сертифікації, на ринок потрапляють неперевірені іграшки».

За ялинкові прикраси взялися у четвертому кварталі 2011-го. «Продукція є сезонною і її продаж починається орієнтовно з листопада, – розповідає Анатолій Рижиков, головний спеціаліст управління у справах захисту прав споживачів у Закарпатській області. – Цьогоріч ми провели 15 перевірок у стаціонарних магазинах. На стихійних ринках та новорічних ярмарках не були, бо суб’єкта господарювання необхідно повідомляти про перевірку за 10 днів. Знати заздалегідь, хто і де саме буде продавати, – практично неможливо. Порушення  виявили в усіх, адже основна частка ялинкових прикрас, що реалізується на території області, має китайське коріння і «дешевих» виробників. На ялинкові прикраси відсутні будь-які документи, що засвідчували б їх походження, якість та безпеку товару. Немає і маркувальних даних із необхідною інформацією для споживача. Скарг споживачів щодо неякісних ялинкових іграшок до нас не надходило».

Нині, зауважує Анатолій Геннадійович, обов’язковій сертифікації в Україні підлягають тільки електричні гірлянди. Але й ті з нового року, відповідно до Наказу міністерства економічного розвитку і торгівлі України, виключать з переліку продуктів обов’язкової  сертифікації. Саме ж управління не є уповноваженим сертифікувати новорічну продукцію.

За кордоном уже давно відмінили сертифікацію, та при цьому кожний виробник розуміє: наявність у нього всіх документів надає саме його товару привілей в очах споживача.

Замість куль – бублики

Аби вберегтися від дешевих і небезпечних підробок, кажуть експерти, варто прислухатися до кількох простих порад. Фарба на іграшці не має лущитися і залишатися на долонях, блискітки не повинні осипатися, а петля – не висуватися з отвору: іграшка може впасти, розбитися і поранити. Різкий неприємний запах ялинкових прикрас свідчить про високий вміст токсинів.

Альтернативу «китайщині» пропонують народні умільці. Закарпатські майстрині ялинкових забавок нещодавно навіть представили свої вироби на виставці в Закарпатському краєзнавчому музеї. Кажуть, їхні роботи не лише унікальні, а й зроблені з нешкідливих матеріалів. Для діток і їхніх батьків до новорічно-різдвяних свят цьогоріч у місті влаштували кілька десятків майстер-класів – власноруч вчили їх робити з підручних матеріалів оригінальні листівки, сніжинки, іграшки, біжутерію. Такі забавки алергії не спричиняють і потруїти нікого не зможуть.

Надія Вишневська

06 січня 2012р.

Теги: ялинка, прикраси

Коментарі

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
/ 1Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 3З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 14На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
/ 1Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 15Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 2В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи