Про це у прес-центрі «Закарпаття» розповіли організатори та учасники Сьомого фестивалю сучасної духовної музики. Як повідомив художній керівник камерного хору «Кантус» Еміл Сокач, ідея провести подібний фестиваль народилася у 2001 році. «Ми з Йожефом Ермінем знаємося з дитинства, у нього є величезний досвід участі у різноманітних фестивалях, добрі зв’язки з творчими колективами. Ми мріяли, і от у 2001 році відбувся перший фестиваль, який ми проводимо щодва роки», — зазначив він. У свою чергу, піаніст Йожеф Ермінь сказав з цього приводу: «завжди було прикро, що маленькі містечка на Заході проводять фестивалі сучасної якісної музики, а Ужгород, який знаходиться у центрі Європи, має інтелектуальну публіку, однак не має фестивалю. Добре, що маємо таку потужну базу як «Кантус» і можемо проводити фестиваль, хоча він вимагає великих фінансових затрат. Це дуже болюче питання, адже практично не маємо підтримки: трохи виділяє кошти управління культури ОДА і час від часу підключаються поодинокі спонсори. На Закарпатті є дуже багаті люди, але їх переконати у тому, що потрібна підтримка і це справа потрібна — надзвичайно важко”.
Про високий рівень фестивалю, — переконані музиканти, — свідчить і те, що вони з величезною увагою поставилися до вибору композиторів, чиї твори звучатимуть впродовж фестивальних днів. “У нас не буває ніколи сумнівних композиторів. Маємо серйозний відбір. Всі автори апробовані і знані у всьому світі”, — наголосив пан Йожеф.
Камерний хор «Кантус», як зазначив Еміл Сокач, підготував нову програму, значна частина творів якої — всеукраїнські або світові прем’єри. “У нас є така традиція на фестивалі показувати свою сольну програму. Це прекрасна нагода для “Кантуса” поспівати ту музику, яку ми не можемо показати на звичайних концертах. В хоровому концерті буде представлено музику шести сучасних композиторів, п’ятеро із яких — українці. Власне, матимемо 3 всеукраїнські прем’єри і 3 — світові. У нас були в Ужгороді Святослав Луньов, Володимир Зубицький, Золтан Алмаші (його твір, написаний у 2006 році, вперше буде представлений аудиторії). Вперше за 30 років буде звучати твір українського композитора Валентина Бібіка. Він гранд музики, але імя його широкій аудиторії, на жаль, незнайоме. Богдана Фроляк також представить свої твори. А ще — Петеріс Васкс — латвійський композитор, своєю музикою який підкорив світового слухача. Основна тема, яку досліджує композитор у своїх останніх роботах — відносини між людиною та природою, краса життя та загроза руйнування екологічних та моральних цінностей”, — сказав він.
Диригент Роман Ревакович з Польщі розповів, що однією із “родзинок” цьогорічного фестивалю стануть твори видатного польського композитора Войцєха Кіляра. Його ім’я не відоме широкій аудиторії, однак він є автором партитур до багатьох європейських та голівудських кінострічок, адже композитор має досвід співпраці з такими відомим режисерами як Анжей Вайда, Френсіс Форд Коппола, Роман Поланський, Джейн Кемпіон та інші.
Особливою гордістю хору “Кантус” є твір львівської композиторки Богдани Фроляк — диптих на твори Шевченка. “Для нас велика честь виконувати цей твір, адже це найкращий твір з хорової музики, які я чув за останні 10 років. Це бомба. Це музика найвищої проби і я надзвичайно гордий, що маю можливість її співати і знати композитора”, — розповів Еміл Сокач. У свою чергу, пані Богдана зазначила, що диптих складається з двох частин на тексти Тараса Шевченка: «Думи мої» і «За сонцем хмаронька пливе». “Мені було важко братися за тексти Шевченка, адже це дуже відповідально. Сам текст є настільки самодостатній, що навіть страшно з ними працювати. Це прекрасна лірика, неймовірної краси текст. Засобами музики я намагалася відтворити цей спокій, цю красу. “Кантус” зробив все дуже гарно, професійно, дуже зворушливо”. Також вона повідомила, що візьмуть участь у фестивалі і «Солісти Львова» — музиканти, кожен концерт яких вражає бездоганністю виконавської майстерності.
Початок концертів, крім суботнього, о 18:00. В суботу захід розпочнеться о 16:00. Вартість вхідного квитка на перший день, тобто 15 червня, коштуватиме 30 гривень, концерти в інші три дні — безкоштовні.