Сьогодні в Ужгороді, у прес-центрі Закарпаття, відбулась зустріч із кандидатом у Президенти України, людиною, яка фактично об’єднала Народний Рух України, Василем Куйбідою. Хоч спершу у планах гостя прес-центру було презентувати власну передвиборчу програму, на тональність спілкування та атмосферу зустрічі значно вплинула напружена ситуація в країні – ситуація неоголошеної, але жорсткої війни-протистояння. Відповідно, й говорили здебільшого про першочергові кроки, необхідні для України часів сьогодення; про гостру потребу збереження державності, про самоідентифікацію українців та віру в себе.
Як зауважив Василь Куйбіда, за останні 15 років Народний Рух України не делегував кандидатів на вибори Президента, «ми свідомо нехтували партійними інтересами, вважаючи, що державні інтереси першочергові». А відтак зазначив, що для нього є честю брати участь у нинішніх виборах саме кандидатом від Народного Руху України – «політичної сили, яка згуртувала український народ і привела його до відновлення державної незалежності у 1991 році».
«Приймаючи концепцію державотворення ще у 1992 році, Народний Рух визначив для себе основні гасла: державність, демократія, реформи. Як політична сила, яка привела Україну до Незалежності, ми, кожен «рухівець» персонально, несемо відповідальність за те, чи залишиться країна зараз незалежною, чи сусідня держава використає політичну, економічну й соціальну кризу для провокування кризи державної», – зазначив Василь Куйбіда.
Визначальне завдання для новітньої України, за словами голови Народного Руху – це докладання всіх зусиль для збереження державності. І лише після того, як буде відновлено і налагоджено режим національного функціонування, можна буде говорити про обрання моделі розвитку країни та обов’язкове проведення всіх реформ, які на часі. І для гуртування нині як ніколи важливо повірити у власну силу із усвідомленням відповідальності кожного з українців за долю країни.
«Сьогодні перш, ніж говорити про майбутнє України, про реалізацію якоїсь моделі її розвитку, необхідно подбати про збереження державності. В умовах зовнішньої агресії проводити реформи дуже важко, якщо не сказати – безглуздо. В стані війни необхідна централізація усіх ресурсів – і владних, і економічних. Мусимо нині бути єдині, мусимо один одного підтримувати і відстоювати, як це робили на початку 90-х, коли були сильні і вірили у свою силу. З нами за ці роки сталося найгірше – ми перестали вірити у свою силу, шукаючи месію, якогось героя, котрий має вирішити наші проблеми. Ні, вирішувати їх маємо самі, консолідувавшись, стати кожен великим українцем, бо країна потребує великих українців. Відчуваючи власну силу і відповідальність за долю своєї держави», – сказав Василь Куйбіда.
За його словами, покладатись виключно на владу, яка «здається, так і не визначилась, чи вона національна, чи це тимчасові люди, які волею випадку чи завдяки Майдану опинились на вищих шаблях» – хибно. А, вимагаючи від чільників держави швидких та ефективних дій, обов’язково треба усвідомлювати, що відповідальність за збереження та розвиток країни лежить на кожному з її мешканців.
«Народний рух України запропонував діяти у цьому напрямку ще в лютому, у часи подій в Криму, що його віддали без жодного пострілу та спротиву. Відповідальність – це участь в охороні кордону, формування при иорганах міліції загонів з охорони громадського порядку, спільна робота з військоматами, формування територіальних самооборонних загонів... Як приклад ефективності громадських формувань можу привести Миколаїв, де самооборона, мобілізована Народним Рухом, не дала розгорнутись діяльності сепаратистів… І, коли перекидають війська з заходу країни на схід, обов’язок забезпечення оборони наших міст, наших осель лягає на нас», – зауважив Василь Куйбіда.
Лунали під час спілкування й тези, що їх можна узагальнити відомою ідіомою: хочеш миру – готуйся до війни. На переконання голови Народного Руху України, будь-які розмови про другу державну російську, про федералізацію країни – ніщо інше, як робота на знищення державності, адже жоден патріот такими тезами не те, що не говорить, але навіть і не мислить. Так само спроби переконання щодо відсутності війни в країні можуть трактуватись як готовність до рабства.
«Нині говорити про те, що війни нема – це кривити душею. Адже, якщо українців убивають тільки за синьо-жовтий прапор, за спілкування українською, якщо складаються списки на знищення українців, які хочуть жити в унітарній державі, то що це, якщо не війна? І що тоді мир? А тому сьогоднішні розмови на кшталт «немає ніякої війни» означають, що ми готові стати рабами Російської імперії. А тому, маємо відкинути такі розмови і, попросивши священиків молитися за мир в країні, готуватись до збройного опору. І це буде запорукою того, що війна, можливо, не переросте у великий збройний конфлікт», – припустив Василь Куйбіда.
А вже після того, як Україною буде відстояна державність, за словами політика, потрібно буде спільно погоджувати модель розвитку країни і впроваджувати першочергові реформи. У тому числі – переймати досвід розвинених країн старої демократії із відпрацьованим механізмом функціонування партій, із боротьбою, найперше, з політичною корупцією, зі зміною якісного складу Верховної Ради, із конституційними реформами.
«Щоб сконструювати політичну систему, яка працюватиме на благо народу, а не на благо олігархів, нам потрібно починати з партій. Не треба вигадувати велосипед: є модель країн старої демократії, в яких партії фінансуються з державного бюджету, і, відповідно, держава контролює їхні видатки. Змінити ситуацію можна з прийняттям нового закону про партії, і в такому разі перед нами, по великому рахунку, стоятиме завдання перезавантаження держави: зі зміною Конституції, змінами до закону про громадянство, прийняттям закону про люстрацію, формуванням нового парламенту та національного уряду, які діятимуть в інтересах народу», – розповів Василь Куйбіда.
І для того, аби зазначені плани втілити, за його словами, потрібні швидкі комплексні зміни «в різних площинах і напрямках». І не тимчасова влада, а сильний державний лідер, ось чому надзвичайно важливо, щоб вибори 25 травня відбулись успішно, з обранням легітимного Президента. Якщо ж участь керувати країною випаде саме йому, заважив Василь Куйбіда, то вже восени варто чекати і виборів парламентських, після чого можна буде визначатись і з новим прем’єром.
«Якщо цього не зробити, ми ризикуємо повторити події 2005 року, коли тривало протистояння між президентом та прем’єром, яке нічого хорошого нам не дало. Та й ми всі пам’ятаємо, що Небесна сотня – не тільки на совісті Януковича, але й на совісті Верховної Ради, яка не відправила свого часу у відставку Захарченка і тодішній уряд, яка проголосувала за закони 16 січня і збурила суспільство. Якщо у парламенті є люди, які хоч трохи мають совість, вони мають розуміти, що не представляють сьогодні ні національні інтереси України, ні відображають думку суспільства. А тому вони мають піти геть, аби дати новому керівництву держави формувати і новий уряд», – зауважив Василь Куйбіда.