Книга професора Ужгородського національного університету Сергія Федаки "Історія України з давніх часів до 1648 року", що вийшла друком у видавництві "Знання", стала переможцем XVI Всеукраїнського рейтингу "Книжка року-2014" у номінації "Обрії" (спеціальна література/довідкові видання). Сьогодні в Ужгороді нагорода врешті знайшла переможця — диплом Сергієві Федаці вручали під оплески та у присутності колег по університету та по перу.
Книга-переможець, розповіла під час прес-конференції з цієї нагоди головний редактор видавництва “Знання” Галина Курій (Малик), пройшла нелегкий шлях до читача і студента. Після тривалих перипетій довкола видання підручника, його врешті було випущено невеличким тиражем минулого року. Тож нині видавництво, повідомила пані Галина, розглядає можливість друку додаткового накладу книги.
Як експерт рейтингу “Книга року”, Галина Малик відзначила: “Номінація “Обрії” — одна із найсильніших, найпотужніших у всеукраїнському рейтингу “Книжка року”. Я знаю, що таке здобути перемогу провінційному — вибачте, але так до нас ставлять в Києві — автору. Відтак, вважаю перемогу книжки, яка абсолютно на рівні суперничала з іншими прекрасними сильними виданнями, великим здобутком нашого видавництва, перемогою Сергія Дмитровича, нашого університету”.
Диплом-нагороду автору-переможцю з рук у руки й під оплески присутніх вручив ректор УжНУ Володимир Смоланка. При цьому, так само зауважив: ця надзвичайна подія — перемога як для автора, так і для видавництва, і для міста й, навіть, області. Маючи вітальне слово перед присутніми, очільник УжНУ розповів: “Одним із критеріїв, коли студенти на Заході визначаються із вступом до того чи іншого вишу, є те, хто у вишах працює. Отаким знаковим прізвищем для УжНУ є Федака Сергій Дмитрович. Це дійсно людина, про яку як випускники, так і студенти, згадують із теплотою та повагою. І це робить цю відзнаку ще більш цінною для нас — адже вона написана такою особистістю”. Принагідно очільник УжНУ повідомив, що в домашній бібліотеці таку книгу має, і, подолавши частину видання, вже готовий складати іспит за розділом “залізний вік”.
Приймаючи вітання, Сергій Федака, будучи також одним із експертів рейтингу “Книжка року”, розповів: конкурс має серйозні масштаби та виправдано може вважатись безперцедентним для держави, а нагородження проходить уже вшістнадцяте. Відзначення книг у межах рейтингу відбувається у 10 номінаціях: Галина Малик є експертом в номінації “Дитяче свято” (дитяча література), тоді як Сергій Федака — у номінації “Минувщина” (наукова література з історії). Відповідно, до номінації “Обрії” згадані експерти не мають жодного стосунку. Тому, зауважив автор-переможець, “ще більш приємно, що незалежні експерти так оцінили, хай і колег своїх, але все-таки людей сторонніх. Дуже приємна несподіванка, бо я все ж таки такого не очікував”.
“Підручників з історії України видано для вишів багато, близько 100. Але в основі своїй — для студентів не спеціальних факультетів, зі стислим конспективним викладом. І для студентів історичнрих факультетів давно була потреба в підручниках більш деталізованих, із подробицями. Бо ж історія — це, перш за все, вага фактажу, подробиці й деталі. "Історія України..." — один із перших таких підручників, де на сучасному рівні, на основі досліджень буквально останніх десятиліть, я намагався викласти події в Україні від появи тут найперших людей через зміну різних цивілізацій аж до середньовічної історії України включно ну і, фактично, початок 17-го століття. В цьому підручнику — все більш деталізовано, тому, можливо, він і звернув на себе увагу. Інша особливість підручника — увага різним регіонам України. Тут є інформація і про Закарпаття, і про Буковину, про яку, як правило, говорили небагато і крізь зуби. І про Галичину, і про Наддніпрянщину, про Донеччину. Є окремий розділ про Крим, і зараз дуже актуально підкреслювати, що Крим — плоть від плоті України, його історія — плоть від плоті історії України. Третя особливість — посилання на велику кількість наукової літератури, аби студенти могли відслідкувати, звідки взято той чи інший матеріал. І студент цілком може, посилаючись на примітки, спробувати знайти вказану літературу, розширити свої знання”, — озвучив думки з приводу підстав для перемоги саме його книги Сергій Федака.
При цьому, дякуючи працівникам видавництва “Знання”, зокрема, художньому редактору за гарну обкладинку та оформлення книжки загалом, а також — експертам, Сергій Федака висловив сподівання, що “робота ця буде продовжуватись надалі во благо вищої освіти, нашого університету, який того вартий, і традиції якого усіляко треба продовжувати і примножувати надалі”.
Ніна 2015-02-15 / 23:07:10
Заслужена нагорода! Вітання талановитому автору!
Ужгородка 2015-02-12 / 21:54:05
Вітаю, це справді заслужена нагорода працьовитому науковцю
Vendeta 2015-02-12 / 21:01:32
Вітаю Сергія Федаку!