Українці Словаччини взяли участь у V-му конгресі Світової федерації українських лемківських об'єднань (ФОТО)

У суботу, 12 травня 2012 року, у місті Горлиці (Польща) проходив V конгрес Світової федерації українських лемківських об’єднань (СФУЛО), в якому взяло участь 46 делегатів із Польщі, Словаччини, України, США, Сербії, Канади (за винятком делегації з Хорватії).

 Українці Словаччини взяли участь у  V-му конгресі Світової федерації українських лемківських об

Конгрес на наступних п’ять років обрав керівництво організації, в тому числі 17-членну президію, в склад якої від Словаччини входять Петро Сокол та Іван Лаба. Головою було обрано політолога за професією Софію Федину, яка відома як українська співачка. Заступником голови СФУЛО по Європі було обрано голову Об’єднання лемків у Польщі Стефана Гладика, а заступником по Америці став голова Об’єднання лемків Канади Адам Стець.

Конгрес прийняв  заключні документи, в тому числі Звернення до Сейму, Президента та Уряду Польщі, а також до Президента, Верховної Ради та Уряду України, щоб Польща прийняла закон про засудження акції «Вісла» та відшкодування жертв. В ході роботи конгресу було затверджено нову редакцію статуту організації.

Метою її діяльності  є етнічне відродження Лемківщини; збереження і всебічний розвиток самобутньої духовної і матеріальної культури етнографічної групи українського народу лемків в країнах їх проживання і перш за все на історичній Батьківщині.

Звітну доповідь про діяльність організації за період до V конгресу СФУЛО зачитав виконуючий обов’язки голови Іван Лаба. Увазі читачів пропонуємо частину  доповіді.

Мирослав ІЛЮК

*  *  *

Минуло 5 років з того часу, як ми зібрались на ІV конгресі Світової федерації українських лемківських об’єднань, який відбувся 5 – 6 травня 2007 року у Львові.

V конгрес здійснюється при нагоді скорботної дати 65 років насильницького виселення, або горезвісної жорстокої акції «Вісла».

Український народ вигнано зі своїх земель, зі своїх хат. Було зліквідовано територіальну компактність їхнього проживання, позбавлено етнічних земель, завдано непоправної шкоди своєрідній матеріальній та духовній культурі, надано швидкий темп  асимілятивним програмам, що в майбутньому можуть спричинити до цілковитого зникнення цієї української етнографічної групи.

Законодавчі акти стосовно акції «Вісла» у Польщі досі не скасовані.     Належної оцінки такого брутального переселення ще дотепер ані з польської, ані з української сторони  не здійснено.

Виходячи з наведеного, СФУЛО вимагає від Сейму Республіки Польща засудити акцію «Вісла» 1947 року як ганебний злочин проти особи та людства, як порушення прав людини, що захищаються міжнародними документами.

Злочини більшовизму щодо інших депортованих народів засуджено. На рідні землі повернулися татари, калмики, чеченці, інгуші. Реабілітують депортованих у Сибір. Нічого не робиться тільки для депортованих українців з Польщі.

Настав час подолати наслідки примусових депортацій, переселень, вигнань.

Історична справедливість має бути відновлена!

СФУЛО мусить послідовно працювати над тим, щоб насильно виселені в 1944 – 1947 роках отримали відповідний статус, щоб вони та їхні нащадки були захищені належними соціальними гарантіями.

Спільно з Урядом Польщі розробити Державну програму етнічного відродження Лемківщини, яка б передбачала повернення депортованих на свої землі, повернення їхнього майна, розвиток культури та освіти, задоволення релігійних потреб. Вимагати створення Державної комісії для практичного розв’язування вказаних проблем. До цієї комісії залучити представників СФУЛО.

            Україна повинна захищати інтереси усіх українців, надавати їм політичну, матеріальну й моральну підтримку, інакше утворений вакуум заповнять чужі сили.

Свідченням цього є перекручення і спекуляції на русинстві, спроби розіграти політичну лемківську карту.

Джерелом  політичного русинства як в Закарпатській області України, так і в Словаччині і Польщі довго не треба шукати. Вони є в антиукраїнському москвофільстві. Вони знаходять підтримку в певних колах Польщі, України й Словаччини, в усіх, хто мріє про якнайшвидшу асиміляцію українських меншин і робить все можливе, аби перешкодити консолідації українського народу. Що особливо тривожить, а саме те, що політикани, підключаючи лемківське  питання у неорусинстві, завжди надають йому антиукраїнську спрямованість, так, ніби проживаючи  в Польщі чи Словаччині, меншини найбільше утисків зазнають від України.

Впродовж тисячоліть у західній частині Карпат, у прекрасних Бескидах сформувалася етнографічна група лемків, яка збагатила український народ своїми неповторними барвами.

Працьовиті, талановиті люди створили самобутню культуру, зберігають добрі традиції. Та попри всі випробування, лемки зберегли свою етнічну свідомість, свою гідність, звичаї, пам’ятають про свої історичні коріння.

І тому потрібно, щоб лемки відмовилися від суперечливих суджень про нашу історію, культуру, національну приналежність! І нехай надалі ми називаємо себе русинами, чи лемками по-старому, або українцями по-новому. Лише нехай  ми не забуваймо, що ми – діти однієї матері.

Новообрана президія Світової федерації українських лемківських об’єднань

Делегатів конгресу хлібом-сіллю вітали малі лемки

Частина учасників конгресу

Голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Софія Федина

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
18 травня 2012р.

Теги: лемки, лемківський, Лемківщина, СФУЛО

Коментарі

/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
У Бардієві та Пряшеві звучала "Маковицька струна"
» Всі записи