У Пряшеві відзначили ювілеї художника О. Новаківського та Т. Шевченка (ФОТО)

14 березня 1872 р. в с. Ободівка у Вінницькій області східної України народився один з найбільших малярів ХХ століття Олекса Новаківський. Точно перед 140 рокaми –14 березня 2012 року Консульство України в Пряшеві відзначало цей ювілей виставкою його творів з колекції проф. Миколи Мушинки, поєднавши його з днем народження та смерті генія України Тараса Шевченка (19. 3.1814 – 10. 3.1861).

М. Мушинка з картиною „Пейзаж Осмолода”. Фото Євгена Бушинського
М. Мушинка з картиною „Пейзаж Осмолода”. Фото Євгена Бушинського

Виставку в актовому залі Консульства (немов створеному для виставок), співорганізатором якої був Синдикат журналістів Словаччини, Асоціація україністів Словаччини та Наукове товариство ім. Шевченка в Словаччині, відкрила Генеральний консул України Ольга Бенч. Життя художника наблизив учасникам куратор виставки Ярослав Шуркала, передавши слово власникові картин.

„Ініціатором мого зацікавлення творчістю О. Новаківського був видавець творів Шевченка Євген Вировий, який 17 травня 1945 року покінчив життя самогубством, вискочивши з третього поверху своєї празької квартири перед машину контррозвідки Червоної армії „СМЕРШ”, яка мала відвезти його в тюрму”, – почав свою розповідь М. Мушинка. Далі він розповів, як наприкінці 60-х років м. ст. в підвалі колишньої квартири Є. Вирового між паперами призначеними в збірний пункт утильсировини, він знайшов 212-сторінковий рукопис львівського адвоката Івана Голубовського про життя і творчість свого близького друга О. Новаківського. Рукопис навів його на слід дочки І. Голубовського Галини Стон-Балтарович, яка теж в стані душевної депресії в Празі на Різдво 1973 року поклала на себе руки. Оскільки в неї не було ні дітей, ні інших близьких родичів, її спадщина припала Чехословацькій державі. Основною частиною майна покійної були понад три десятки картин Олекси Новаківського, успадковані від батька, які судовий „експерт” означив за „твори аматорського художника”. Як такі, вони потрапили на аукціон, а М. Мушинка, як єдиний покупець, купив їх всі.

Маючи сувору заборону друкуватися в Чехословаччині та в Україні, М. Мушинка перші відомості про рукопис Голубовськго та нововиявлені картини Новаківського опублікував в українській пресі Польщі та Югославії. Ці статті викликали значне зацікавлення і на їх основі в 1990-92 роках відбулись виставки колекції картин О. Новаківського у Львові, Києві, Ужгороді, Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаґо, Ванкувері та Торонто, а пізніше і в Меджилабірцях, Свиднику та Пряшеві.

Колекція М. Мушинки поповнювалась новими творами О. Новаківського. Нині вона нараховує 55 картин. В Генеральному консульстві було виставлено 25 оліїв, два акварелі, шість графік та останню палітру О. Новаківського. З картин були це, головним чином, автопортрет О. Новаківського, портрети сім’ї І. Голубовського, портрет митрополита Шептицького, безіменного гуцула, О. Барвінського, „Церква св. Юра у Львові”, „Збирання картоплі, „Процесія в Могилах”, „Свята Родина”, „Серце Ісуса”, „В’їзд Б.Хмельницького в Київ”, пейзажі, дружні шаржі, карикатури на І. Свєнціцького, начерки майбутніх картин („Пробудження”, „Леда”, кілька портретів) тощо. В обговоренні виставки, між іншими, виступив земляк О. Новаківського художник Прокіп Колісник, який запропонував виставити цю цінну колекцію в рідному краї художника, наприклад, в галереї його рідного села Поташня, віддаленому лише на 20 км бід Ободівки.

М. Мушинка повідомив, що вже наступного місяця колекцію буде виставлено в Музеї О. Новаківського у Львові, звідки вона помандрує в інші міста України. Він мріє і про виставку картин у Кракові, де було створено значну частину з них.

На питання „Що ви думаєте робити з колекцією картин О. Новаківського в майбутньому?” М. Мушинка відповів: „Досі я не продав і не думаю продавати жодну картину. Хочу подарувати її якійсь державній установі в Україні, яка буде зберігати її як одне ціле не в запасниках, а на постійно діючій виставці з належною охороною. Моя сім’я погоджується з таким рішенням, однак поки що не знайшлася така установа”.

В другій частині М. Мушинка представив цінні книги Т. Шевченка із своєї приватної бібліотеки. Були між ними прижиттєві видання віршів Т. Шевченка, „Празький Кобзар” 1876 року, „Вірші Т. Г. Шевченка заборонені в Росії” (Женева 1878), видання Вирового, Доманицького, Дорошенка, Зайцева та ряд інших раритетів. „Ці книжки, разом із цілою своєю бібліотекою та архівом (біля 30 000 одиниць) я вже подарував Державній науковій бібліотеці в Пряшеві, яка письмово зобов’язалась зберігати їх як одне ціле, протягом десятьох років їх фахового опрацювати комп’ютерним способом і книжково видати каталог моєї бібліотеки та архіву”, –заявив проф. Микола Мушинка, доктор філологічних наук, академік НАН України.

Було це достойне вшанування ювілеїв двох корифеїв української культури – поета Тараса Шевченка і художника Олексу Новаківського.

 

Ярослав Шуркала

Куратор виставки Ярослав Шуркала та власник колекції Микола Мушинка. Фото   В. Замборського.

Портрет Галини Голубовської. Фото  В.Замборського

Портрет Івана Голубовського, „Толока на збиранні картоплі” та „Сад з хатами”. Вправо: Портрет Леонтини Ґоґульської, „Гуцул з Космача”, „Гірський потік”, „Пейзаж”. Фото Євгеній Бушинський.

Частина експозиції картин О. Новаківського. Зліва: Портрети: Галини Голубовської, Сильвестра Голубовського, Івана Голубовського та Леонтини Ґоґульської. Внизу: „Гірські квіти”, „Польові рожі”, акварель проект великодньої листівки 1, портрет О. Барвінського, акварель проект великодньої листівки 2. Взаді: „Гірський потік”, „Гуцул з Космача”. Фото Євгена Бушинського.

Портрет Івана Голубовського. Фото   В.Замборського

Монографія В. Овсійчука – Олекса Новаківський.

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
15 березня 2012р.

Теги: Мушинка, Шуркала, Пряшів

Коментарі

/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
У Бардієві та Пряшеві звучала "Маковицька струна"
» Всі записи