Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі" (ФОТО)

13 квітня до Пряшева завітав один з найвизначніших сучасних чеських музикантів, оперний режисер, голова справної ради Празького камерного оркестра, засновник кількох міжнародних товариств фестивалів та визначний підприємець у музичному бізнісі Володимир Дарянин.

Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі" (ФОТО)

В літературній кав’ярні „Віола‟ з ініціативи драматурга програми „Повернення додому“ Тетяни Пірнікової він зустрівся з пряшівською громадою, якій розповів про своє життя і діяльність.

Учасники надзвичайного цікавого вечора довідались, що В. Дарянин народився у Снині (11 липня 1960 року), однак до шести років мешкав у селі Убля, де його предки жили з діда-прадіда. Саме Ублю, де проходило його дитинство, він вважає своєю вузькою батьківщиною і радо до неї повертається, бо там і досі живе його рідня, між іншим і сторічна тітка.

В розмові з модераторкою вечора Сонею Парилаковою він розповів, що у Снині, куди він переселився з батьками у 1966 році, брав участь у духовому оркестрі, очолюваному учителем Пчолою, який спрямував його у Кошицьку консерваторію, де він протягом двох років вивчав гру на контрабас. Звідти він потрапив в Академію музичного та театрального мистецтва (Akademie muzických umění) у Прагу (1983-1989), де амбіціозний студент спеціалізувався на режисуру опери та телевізійних програм. Вже під час навчання він побував на кількох стажуваннях за кордоном (Угорщина, Австрія, Італія та, зокрема, „Комічнa опера“ в Берліні). хххх У 1989-1992 роках, В. Дарянин був режисером опери Національного театру в Празі, а 1992-94 – режисером її сцени „Laterna magica“. Від 1994 року він – на „вільній нозі“ – співпрацює з різними театрами, радіо та телестудіями у Чехії, Словаччині й інших країнах; організує концерти, міжнародні фестивалі тощо. У тому ж 1994 році він заснував товариство (spoločnosť) „ДаДа“, спрямоване на реалізацію великих художніх проектів, між ними – серіалу „Десять століть архітектури“, в рамках якого Чеське телебачення передало 233 телепередач. Одну з них глядачі вечора мали змогу побачити.

Наш земляк був організатором великої виставки „Мистецькі твори із чеських колекцій“ на Празькому граді, яку за сім місяців 2002 року відвідало 155.226 людей. Завдяки успіху цієї виставки В. Дарянин був іменований генаральним комісаром чеської участі на світовій виставці „EXPO – 2005“ в Японії. Його експозицію „Сад фантазії та музики“ відвідало рекордних 1, 700 000 людей.

У 2002 році В. Дарянин заснував у Празі товариство „Академія класичної музики“, яке 2007 року ініціювало заснування міжнародного музичного фестивалю „Дворжакова Прага“, а вже через рік – престижну „Премію Антоніна Дворжака“. У 2008 році міністр культури чеської республіки іменував В. Дарянина генеральним директором Чеської філармонії, однак цю посаду він займав лише один рік. Про все це В. Дарянин розповів з глибоким знанням справи.

Розповіді шановного гостя збагачував грою на різних духових інструментах його друг з Кошицької консерваторії Ян Грубовчак. Наприкінці вечора автор цих рядків вручив маєстро В. Дарянину свою книгу „Голоси предків“ (Пряшів, 2002) з компакт-диском, на якому зафіксовано голос його діда Юрка Дарянина з Ублі, записаний французькою фірмою „Pathe“ в Празі 1929 року, а також щойно видану книжку його земляка Йосифа Сірки „Короткий словник говірки села Убля“ (Львів, 2017) та останнє число пряшівської газети „Нове життя“ зі статтею Г. Чаварги про сторіччя з дня народження тітки майстра. Ці подарунки, а теж тепле прийняття його розповіді, зворушили його до сліз.

„Мені довелось виступати на різних міжнародних форумах, однак нинішній інтимний вечір у вашій кав‘ярні вважаю одним з найсильніших моментів у своєму житті“, - сказав музикант у заключній промові.

Портрет Володимира Дарянина

В. Дарянин в розмові з модераторкою С. Парилаковою

Саксафоніст Я. Грубовчак вітає свого друга в рідному краї

М. Мушинка дарує В. Дарянину книжку з голосом його діда

В. Дарянин та М. Мушинка

Микола Мушинка, Фото - Магда Мушинка для Закарпаття онлайн
Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
14 квітня 2017р.

Теги: вечір, Віола, Володимир Дарянин

Левко Лукʼяненко
Закарпатці взяли участь у ювілейному "Шенгенському меридіяні" у Словаччині
У Музеї української культури у Свиднику можна побачити світ в українсько-словацьких кольорах
У Свиднику відбулося 64-те Свято культури русинів-українців Словаччини
Свято культури русинів-українців у словацькому Свиднику відзначатимуть із виставкою та концертом бандуристок
Міжнародну Ніч музеїв та галерей можна відзначити в Музеї української культури в Свиднику
Закарпатці стали гостями поетичного конкурсу "Струни серця" у Словаччині
Український хор "Карпати" вітав виступом гостей на Днях України в Кошицях
У Свиднику 38-й раз звучатимуть "Струни серця Ірини Невицької"
/ 1Спів і живопис як візитна картка України в ЄС
/ 1Майстрині з Закарпаття провели майстер-класи на міжнародній виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Концерт "Тарас Шевченко. Пісенний вернісаж" відбудеться у словацькому Свиднику
/ 3У Музеї української культури в словацькому Свиднику відбудеться виставка писанок
У Пряшеві презентували ужгородську книжку про А. Дубчека
У Словаччині в середовищі розділеної нацменшини спостерігається тенденція до збільшення кількості українців і зменшення - русинів
"Карпати" і Пласт відзначили в Кошицях Новий рік за Юліанським календарем
Хор "Карпати" в Кошицях приносив радісну новину
"Маковицька струна" у Бардієві та Пряшеві підготувала глядачам щедру пісенну гостину
"Хустяни" та Дарина Степанюк стали учасниками концерту переможців "Маковицької струни"
Путівник пам'ятками Закарпаття Олени Крушинської, перекладений чеською мовою, вийшов у Празі
У Пряшеві відбулася світова прем'єра мюзиклу "Никола Шугай"
/ 4Один з останніх живих борців Карпатської України 1939 року
Три ужгородські наукові конференції очима їх пряшівського учасника
Українці Словаччини зібралися на ПЛАСТовий табір "Карпати 2017", присвячений рідному краю
/ 1Українці Словаччини видали у Пряшеві оперу "Князь Лаборець" окремою книжкою
» Всі записи