"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини (ФОТО)

Значна частина русинів-українців Словаччини (православних та греко-католиків) святкують християнські свята за „старим стилем”, тобто за юліанським календарем, який на тринадцять днів спізнюється за грегоріанським календарем.

"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини (ФОТО)

Саме у передвечір „старого” Нового року – 13 січня у пряшівському Театрі ім. Йонаша Заборського, заповненому до останнього місця (700 крісел) відбулася урочиста прем’єра Новорічного концерту Піддуклянського художнього народного ансамблю. Повністю випроданою була і реприза концерту 15 січня. 

Цей професіональний музично-співацько-танцювальний ансамбль був заснований 1955 року при Українському національному театрі у Пряшеві (нині Театр ім. Олександра Духновича) як його складова частина під назвою Піддуклянський український народний ансамбль. Його завданням було плекання й пропагація української народної пісні, танцю і музики, головним чином, музичного фольклору русинів-українців Словаччини. Цей колектив найбільших успіхів досяг у другій половині 60-х і на початку 70-х років м. ст. концертами в Україні, Росії, США, Канаді, Західній Європі та країнах Балкану. У 1990 році, в рамках т. зв. „деукраїнізації” українських установ та організацій Словаччини ансамбль змінив не лише назву, але й профіль, ставши „інтернаціональним художнім ансамблем” без виразнішого національного чи етнічного спрямування. Майже повністю призупинилися і його закордонні подорожі. 

Пару років тому Піддуклянський художній ансамбль відокремився від Театру ім. О. Духновича і повернувся до свого первісного призначення – став ансамблем національної меншини русинів-українців Словаччини. Кількість його членів звузився більше ніж на половину (50 професіональних співаків, музикантів та танцюристів), що на якості ансамблю не дуже відбилося.

*       *       *

Програму Новорічного концерту ансамблю було розподіллено до двох частин. У першій прозвучали традиційні різдвяні колядки, які широко побутують на Пряшівщині принаймні з 18-го століття: „Нова радість стала”,  „Небо і земля нині торжествують”,  „Народився Ісус Христос во Віфлеємі”, „Во Віфлеємі новина” та інші. До них було долучено молитву „Отче наш” старослов’янською мовою та світську коляду

„Добрий вечір тобі, пане господарю”. Шедевром програми була найпопулярніша  світова колядки „Тиха ніч”, яка майже двісті років крокує світом у перекладах до понад триста мов і діалектів. Більшість колядок супроводжувалася музикою та танцями.

В другій часині були представлені найуспішніші твори з давнішого репертуару ансамблю та найновіші номери, представлені уперше. У зв’язку з первісним призначенням ансамблю у концерті домінували твори русинів-українців Словаччини з дотримуванням регіональних особливостей кожної області, але й загальноукраїнські, єврейські, молдавські та ґоральські пісні і танці. Усе на дуже високому художньому рівні.

Програма становила одне замкнене ціле. Кожен номер публіка нагороджувала бурхливими оплесками, які часто переростали в овації. Найбільше овацій дісталося українському гопаку, заключну частину якого на вимогу публіки колективу довелось повторювати чотири рази.

На успіху концерту найбільшу заслугу має режисер програми –  провідний словацький хореограф Ярослав Моравчік, який своєю співпрацею з Театром ім. Й. Заборського та Піддуклянським ансамблем у Пряшеві почуває себе як дома. Він є автором більшості хореографії Новорічного концерту. Маестро Моравчік надав програмі неймовірну динаміку. Танцюристи під його керівництвом видали із себе максимум. Їх танці супроводжувала дванадцятичленна співацька група (керівник хору Мілош Рамазеттер), в якій кожен співак мав на тілі мікрофон. Цей технічний засіб сприяв тому, що спів цієї невеличкої групи справляв враження, ніби співає добре узлагоджений багатоголосний хор солістів. 

Обидві частини концерту бездоганно супроводив оркестр під диригентською паличкою Юліуса Сельчана, автора художніх обробок більшості пісень. Ця трійця з допомогою технічних працівників колективу (звукооператорів, освітлювачів, костюмерів, гримерів) майстерно виконала тему та сценарій художнього директора ансамбля Юрая Швантнера. Успіху концерту сприяло і конференссье артиста Степана Гія.

Новорічний концерт Піддуклянського художнього народного ансамблю довів, що цей професіональний колектив іде правильним шляхом. Його програму з вдячністю сприйме не лише населення Пряшівщини (якому вона призначена у першу чергу), але й глядачі інших регіонів Словаччини та публіка інших держав. Хотілось би, щоб програму пряшівського ансамблю побачили і наші безпосередні сусіди – глядачі Закарпатської України.

17 січня 2017р.

Теги: ансамбль, Пряшів, прем'єра

Коментарі

Нік 2017-01-18 / 20:21:07
Спасибі за класні фото.

Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
У Бардієві та Пряшеві звучала "Маковицька струна"
Українці в Пряшеві також вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
» Всі записи