"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини (ФОТО)

Значна частина русинів-українців Словаччини (православних та греко-католиків) святкують християнські свята за „старим стилем”, тобто за юліанським календарем, який на тринадцять днів спізнюється за грегоріанським календарем.

"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини (ФОТО)

Саме у передвечір „старого” Нового року – 13 січня у пряшівському Театрі ім. Йонаша Заборського, заповненому до останнього місця (700 крісел) відбулася урочиста прем’єра Новорічного концерту Піддуклянського художнього народного ансамблю. Повністю випроданою була і реприза концерту 15 січня. 

Цей професіональний музично-співацько-танцювальний ансамбль був заснований 1955 року при Українському національному театрі у Пряшеві (нині Театр ім. Олександра Духновича) як його складова частина під назвою Піддуклянський український народний ансамбль. Його завданням було плекання й пропагація української народної пісні, танцю і музики, головним чином, музичного фольклору русинів-українців Словаччини. Цей колектив найбільших успіхів досяг у другій половині 60-х і на початку 70-х років м. ст. концертами в Україні, Росії, США, Канаді, Західній Європі та країнах Балкану. У 1990 році, в рамках т. зв. „деукраїнізації” українських установ та організацій Словаччини ансамбль змінив не лише назву, але й профіль, ставши „інтернаціональним художнім ансамблем” без виразнішого національного чи етнічного спрямування. Майже повністю призупинилися і його закордонні подорожі. 

Пару років тому Піддуклянський художній ансамбль відокремився від Театру ім. О. Духновича і повернувся до свого первісного призначення – став ансамблем національної меншини русинів-українців Словаччини. Кількість його членів звузився більше ніж на половину (50 професіональних співаків, музикантів та танцюристів), що на якості ансамблю не дуже відбилося.

*       *       *

Програму Новорічного концерту ансамблю було розподіллено до двох частин. У першій прозвучали традиційні різдвяні колядки, які широко побутують на Пряшівщині принаймні з 18-го століття: „Нова радість стала”,  „Небо і земля нині торжествують”,  „Народився Ісус Христос во Віфлеємі”, „Во Віфлеємі новина” та інші. До них було долучено молитву „Отче наш” старослов’янською мовою та світську коляду

„Добрий вечір тобі, пане господарю”. Шедевром програми була найпопулярніша  світова колядки „Тиха ніч”, яка майже двісті років крокує світом у перекладах до понад триста мов і діалектів. Більшість колядок супроводжувалася музикою та танцями.

В другій часині були представлені найуспішніші твори з давнішого репертуару ансамблю та найновіші номери, представлені уперше. У зв’язку з первісним призначенням ансамблю у концерті домінували твори русинів-українців Словаччини з дотримуванням регіональних особливостей кожної області, але й загальноукраїнські, єврейські, молдавські та ґоральські пісні і танці. Усе на дуже високому художньому рівні.

Програма становила одне замкнене ціле. Кожен номер публіка нагороджувала бурхливими оплесками, які часто переростали в овації. Найбільше овацій дісталося українському гопаку, заключну частину якого на вимогу публіки колективу довелось повторювати чотири рази.

На успіху концерту найбільшу заслугу має режисер програми –  провідний словацький хореограф Ярослав Моравчік, який своєю співпрацею з Театром ім. Й. Заборського та Піддуклянським ансамблем у Пряшеві почуває себе як дома. Він є автором більшості хореографії Новорічного концерту. Маестро Моравчік надав програмі неймовірну динаміку. Танцюристи під його керівництвом видали із себе максимум. Їх танці супроводжувала дванадцятичленна співацька група (керівник хору Мілош Рамазеттер), в якій кожен співак мав на тілі мікрофон. Цей технічний засіб сприяв тому, що спів цієї невеличкої групи справляв враження, ніби співає добре узлагоджений багатоголосний хор солістів. 

Обидві частини концерту бездоганно супроводив оркестр під диригентською паличкою Юліуса Сельчана, автора художніх обробок більшості пісень. Ця трійця з допомогою технічних працівників колективу (звукооператорів, освітлювачів, костюмерів, гримерів) майстерно виконала тему та сценарій художнього директора ансамбля Юрая Швантнера. Успіху концерту сприяло і конференссье артиста Степана Гія.

Новорічний концерт Піддуклянського художнього народного ансамблю довів, що цей професіональний колектив іде правильним шляхом. Його програму з вдячністю сприйме не лише населення Пряшівщини (якому вона призначена у першу чергу), але й глядачі інших регіонів Словаччини та публіка інших держав. Хотілось би, щоб програму пряшівського ансамблю побачили і наші безпосередні сусіди – глядачі Закарпатської України.

17 січня 2017р.

Теги: ансамбль, Пряшів, прем'єра

Коментарі

Нік 2017-01-18 / 20:21:07
Спасибі за класні фото.

Левко Лукʼяненко
Закарпатці взяли участь у ювілейному "Шенгенському меридіяні" у Словаччині
У Музеї української культури у Свиднику можна побачити світ в українсько-словацьких кольорах
У Свиднику відбулося 64-те Свято культури русинів-українців Словаччини
Свято культури русинів-українців у словацькому Свиднику відзначатимуть із виставкою та концертом бандуристок
Міжнародну Ніч музеїв та галерей можна відзначити в Музеї української культури в Свиднику
Закарпатці стали гостями поетичного конкурсу "Струни серця" у Словаччині
Український хор "Карпати" вітав виступом гостей на Днях України в Кошицях
У Свиднику 38-й раз звучатимуть "Струни серця Ірини Невицької"
/ 1Спів і живопис як візитна картка України в ЄС
/ 1Майстрині з Закарпаття провели майстер-класи на міжнародній виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Концерт "Тарас Шевченко. Пісенний вернісаж" відбудеться у словацькому Свиднику
/ 3У Музеї української культури в словацькому Свиднику відбудеться виставка писанок
У Пряшеві презентували ужгородську книжку про А. Дубчека
У Словаччині в середовищі розділеної нацменшини спостерігається тенденція до збільшення кількості українців і зменшення - русинів
"Карпати" і Пласт відзначили в Кошицях Новий рік за Юліанським календарем
Хор "Карпати" в Кошицях приносив радісну новину
"Маковицька струна" у Бардієві та Пряшеві підготувала глядачам щедру пісенну гостину
"Хустяни" та Дарина Степанюк стали учасниками концерту переможців "Маковицької струни"
Путівник пам'ятками Закарпаття Олени Крушинської, перекладений чеською мовою, вийшов у Празі
У Пряшеві відбулася світова прем'єра мюзиклу "Никола Шугай"
/ 4Один з останніх живих борців Карпатської України 1939 року
Три ужгородські наукові конференції очима їх пряшівського учасника
Українці Словаччини зібралися на ПЛАСТовий табір "Карпати 2017", присвячений рідному краю
/ 1Українці Словаччини видали у Пряшеві оперу "Князь Лаборець" окремою книжкою
» Всі записи