У Пряшеві читачі та письменники говорили про будування словацько-українських літературних мостів (ФОТО)

З ініціативи Спілки українських письменників Словаччини 27 червня 2016 р. в Центрі української культури в Пряшеві відбулась бесіда читачів з словацькими та українськими письменниками.

У Пряшеві читачі та письменники говорили про будування словацько-українських літературних мостів (ФОТО)

Як відомо, саме з ініціативи Спілки українських письменників Словаччини останніми роками йде інтенсивний словацько-український літературний діалог. Його  реальним результатом є те, що у перекладі на українську мову в Україні появляються книжки поезії чи прози словацьких авторів, а в Словаччині - українських.

У бесіді взяли участь словацькі прозаїки Любош Юрік та Любомир Олах, а з української сторони взяли участь літературознавець, редактор багатьох видань української літератури Словаччини Дмитро Федака  і директор ужгородського видавництва «TIMPANI» Ярослав Федишин. Письменників  представив присутнім голова Спілки українських письменників Словаччини, прозаїк та перекладач  Іван Яцканин. Після художньої програми, в ході якої добірні українські  пісні виконав співак Марек Мохнач за супроводу на акордеоні Ігоря Крети, словацькі письменники Любош Юрік  і Любомир Олах розповіли про свою працю і поділилися своїми творчими планами.  З особливим інтересом присутні заслухали розповідь Любоша Юріка про  його роман «Смерть міністра», в якій відтворена  трагічна доля словацького політика Владіміра Клементіса, закатованого комуністичним режимом. До речі, цей роман вийшов також українською мовою  у перекладі Івана Яцканина у видавництві «TIMPANI»  в 2014 році. Любош Юрік – словацький письменник, публіцист, політолог, редактор, автор більше двох десятків прозових книжок. Чимало його книг вийшло за межами Словаччини. Він автор телевізійних сценаріїв і драматичних творів. Як романіст заявив про себе книгою Emigranti, яка, до речі, в перекладі Дмитра Андрухіва  вийшла також українською мовою у двох виданнях (у Києві і Львові). Видав також  романи Novinári,  Všetci sme potomkovia Kainovi та Alexander Dubček / Rok dlhší ako storočie (готується переклад на українську роману про Александра Дубчека).      

Любомир Олах дебютував в 2007 р. поетичною збіркою Keď zomriem tak nech..!,  в 2009 році видав поетичну збірку Pri víne s bohémami,  а в 2011 році  нову поетичну збірку -  Kaviarenská poézia Ľuba Olacha. В 2012 році видав свій перший роман Nádenník pera vo francúzskych službách, а незабаром появилися дальші його романи, серед них   Posledné varovanie, Žraloci  і Lobista
В ході бесіди пішла розмова про зв’язки В. Клементіса з Україною,  його зацікавленість  українською культурою, кінематографією, про його працю на посаді міністра закордонних справ, врешті, про політичну розправу над ним, що й стало основою роману Любоша Юріка. Своїми враженнями про український переклад роману Л. Юріка  про В. Клементіса поділився редактор видання, літературознавець і критик Дмитро Федака. Високо оцінив те, що Спілка українських письменників Словаччини докладає максимум зусиль, щоб словацьку прозу, словацьку поезію, новелістику знав український читач. Заслужену роботу  у справі  наближення словацької новелістики зробив Іван Яцканин. «Взагалі, - підсумував Дмитро Федака, - українські письменники Словаччини, законослухняні громадяни Словаччини, у справі наближення словацької  літератури  українським читачам зробили  величезну роботу».

Бесіда з письменниками засвідчила, що по обидві сторони словацько-українського державного кордону є  великий людський потенціал, який необхідно використати  у будуванні словацько-українських та українсько-словацьких літературних мостів.

Мирослав Ілюк

Під час бесіди. На фото (зліва): Іван Яцканин, Дмитро Федака, Ярослав Федишин, Любомир Олах, Любош Юрік

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
15 липня 2016р.

Теги: письменик, Словаччина, Пряшів

Міжнародну Ніч музеїв та галерей можна відзначити в Музеї української культури в Свиднику
Закарпатці стали гостями поетичного конкурсу "Струни серця" у Словаччині
Український хор "Карпати" вітав виступом гостей на Днях України в Кошицях
У Свиднику 38-й раз звучатимуть "Струни серця Ірини Невицької"
/ 1Спів і живопис як візитна картка України в ЄС
/ 1Майстрині з Закарпаття провели майстер-класи на міжнародній виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Концерт "Тарас Шевченко. Пісенний вернісаж" відбудеться у словацькому Свиднику
/ 3У Музеї української культури в словацькому Свиднику відбудеться виставка писанок
У Пряшеві презентували ужгородську книжку про А. Дубчека
У Словаччині в середовищі розділеної нацменшини спостерігається тенденція до збільшення кількості українців і зменшення - русинів
"Карпати" і Пласт відзначили в Кошицях Новий рік за Юліанським календарем
Хор "Карпати" в Кошицях приносив радісну новину
"Маковицька струна" у Бардієві та Пряшеві підготувала глядачам щедру пісенну гостину
"Хустяни" та Дарина Степанюк стали учасниками концерту переможців "Маковицької струни"
Путівник пам'ятками Закарпаття Олени Крушинської, перекладений чеською мовою, вийшов у Празі
У Пряшеві відбулася світова прем'єра мюзиклу "Никола Шугай"
/ 4Один з останніх живих борців Карпатської України 1939 року
Три ужгородські наукові конференції очима їх пряшівського учасника
Українці Словаччини зібралися на ПЛАСТовий табір "Карпати 2017", присвячений рідному краю
/ 1Українці Словаччини видали у Пряшеві оперу "Князь Лаборець" окремою книжкою
Пряшівський "Пульс" представив прем'єру вистави про шахтарство в русько-українських селах східної Словаччини
Лауреатом "словацької" премії ім. Франка став український прозаїк Юліус Панько
У Словаччині відбулася прем’єра кінофільму про національного героя США, уродженця Пряшівщини Михайла Стренка
Великим заключним гала-концертом завершилися "Дні України в Кошицях"
Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі"
» Всі записи