У Пряшеві відбулись звітньо-виборчі збори Спілки українських письменників Словаччини (ФОТО)

1 квітня 2016 року в Центрі української культури в Пряшеві відбулись звітно-виборні збори Спілки українських письменників Словаччини.

У Пряшеві відбулись звітньо-виборчі збори Спілки українських письменників Словаччини (ФОТО)

Збори оцінили роль і місце Спілки в національно-культурному житті української національної меншини, сучасний стан видавання журналу «Дукля» і намітили план діяльності на наступний виборчий період.  Із 29  у зборах  взяло участь 17 членів.

Звіт про діяльність  організації зачитав голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин. Хоч засідання не проходили регулярно, але члени комітету завжди були на зв’язку і рішали актуальні питання. Представники Спілки регулярно брали участь у засіданнях ради Асоціації  письменницьких організацій Словаччини, оскільки Спілка є складовою частиною цієї організації.

Іван Яцканин у звітній доповіді, між іншим, сказав: «Зійшлись ми  для того, щоб у цей складний час означити наше місце в суспільстві, нашу роль і позицію  у збереженні цінностей нашого національно-культурного набутку, який є, так би мовити, нашим обличчям в очах інших. Таким набутком є українське красне письменство Словаччини». Далі, він наголосив, що Спілку не слід розуміти в загальних рисах, не створювати ілюзію про її силу чи ефективність. У наш час багато чого залежить від ентузіазму окремих членів.

За звітний період, тобто від 21 березня 2013 року, Спілка здійснила та брала активну участь у проведенні ряд акцій. Це були, наприклад, літературні вечори, бесіди, конференції, семінари, презентації книжок, «круглі столи», вечори-спогади. Спілка була співорганізатором конференції з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка,  літературних зустрічей, фестивалів художнього слова. В цьому році Спілка готується до підготовки відмічення в Словаччині 160-річчя від дня народження і 100-річчя від дня смерті Івана Франка.

Загалом протягом звітного періоду  було здійснено  понад 40 акцій, проведено 13 презентацій  видань українських письменників Словаччини. Спілка співпрацює з Союзом русинів-українців СР в організуванні Фестивалю драми і художнього слова ім. О. Духновича в Пряшеві, огляду з художнього читання жінок «Струни серця» ім. Ірини Невицької,  декотрих програм у рамках Свята культури русинів-українців Словаччини у Свиднику, утримує зв’язки з Національною спілкою письменників України, Закарпатською обласною  організацією НСПУ. Окрему увагу доповідач зосередив на труднощі, зокрема, фінансові, при підготовці і  видаванні друкованого органу Спілки – літературно-мистецького і публіцистичного журналу «Дукля».

В ході зборів декотрих організаційних питань Спілки і творчих завдань письменників торкнулись у дискусії  Маруся Няхай, Микола Мушинка, Іван Яцканин, Павло Маскалик, Мілан Бобак, Йолана Голенда, Йосиф Шелепець, Михайло Роман, Прокіп Колісник, Степан Крушко. Виступили також гості – виконавчий директор видавництва ТОВ «NITECH» Іван Тільняк та заступник голови ЦР СРУСР Павло Боґдан. Вони узгодились на думці, що з кожним роком доходить до поступового зменшення державних субсидій для культури національних меншин, що несприятливо позначається і на видаванні української преси Словаччини, в тому числі журналу «Дукля». Прогноз невтішний: зовсім імовірно, що в майбутньому дійде до  дальшого скорочення субсидій, що негативно позначиться на долі національної культури русинів-українців Словаччини. Редакційну роботу забезпечують по суті  пенсіонери, тому що виділені кошти недостатні для оплати  молодих перспективних працівників.

Звітно-виборні збори висловили вдячність і визнання  Іванові Яцканину за його роботу в Спілці, видавання журналу «Дукля» і за особистий вклад у поглиблення творчих зав’язків з словацькими літераторами і перекладачами, Його  знову було обрано головою Спілки українських письменників Словаччини. Членами нового комітету стали Мілан Бобак, Степан Гостиняк, Прокіп Колісник, Маруся Няхай, у контрольно-ревізійну комісію ввійшли Любиця Бабота, Ярослав Джоганик та  Юліус Панько.

Збори прийняли рішення, що окремі плановані завдання будуть затверджені за окремими членами новообраного комітету.

Під час роботи звітно-виборних зборів Спілки українських письменників Словаччини


Доповідь про діяльність зачитав Іван Яцканин, вправо – Маруся Няхай і Надія Вархол

05 квітня 2016р.

Теги: збори

У музеї української культури у Свиднику пройде День народних традицій зі змаганням у приготуванні вареників
У таборі Пласту "Карпати 2021" у Словаччині знов зустрілася майже сотня дітей і молоді
/ 2Микола Мушинка. Боротьба за "минуле"
/ 1Миколу Мушинку з Пряшівщини нагороджено найвищим орденом України
Після довгих місяців в Кошицях прозвучав традиційний концерт хору "Карпати"
/ 1На Пряшівщині на 89 році життя відійшов у вічність професор Юрій Бача
Ювілей визначного україніста. До 90-ліття Михайла Романа з Пряшівщини
/ 1Перший лемко, творчість якого визнали в Європейському Союзі
/ 335 років відзначає хор "Карпати" у Кошицях
У Кошицях вітали з ювілеєм Левка Довговича
/ 3Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 3Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
» Всі записи