Відкриваючи концерт, заступник голови Центральної ради Союзу русинів-українців Словацької республіки Павло Богдан зауважив, що у східній Словаччині немає села, в якому б люди не знали усі пісні з репертуару співачки. Цю думку наочно підтвердили глядачі, супроводжуючи співом (на заклик ювілярки) кожну її пісню.
У концерті брали участь шанувальники таланту Марії Мачошко, для яких вона від раннього дитинства була недосяжним зразком – нинішні зірки співу Івета Світок, Анна Порач та Анна Сервіцька; її колишні колеги із Піддуклянського українського народного ансамблю – професійні співачки Анна Смотер, Анна Басала, Марія Грабовська, Регіна Ярощак, Ольга Павлик; співак Павло Новак, розповідач Йожко Йожка, акордеоністи Ігор Крета та Ян Пірог – одним словом – цвіт співацько-музично-танцювального фольклору Східної Словаччини. Програму концерту суттєво збагатила дитяча фольклорна група при З’єднаній школі ім. Тараса Шевченко у Пряшеві „Сердечко“, музичний оркестр ансамблю „Шаришан“, жіноча співацька група цього ансамблю та танцювальний колектив „Карпатянин“.
У вступі Марія Мачошко дотепно розповіла про початок своєї професійної співацької кар’єри. У процесі концерту її розповідь доповнювали інші її гості, а деякі фрагменти були документовані фотографіями з її сімейного альбому та архівними відеозаписами (показаними на великому екрані) та також архівними аудіозаписами.
За майже шістдесят років професійної кар’єри співачка виступала в понад десять тисячах концертів на сценах сільських будинків культури, але й на великих сценах Словаччини, Чехії, України, Росії, багатьох країн Європи, Америки, Африки. Солісткою виступала з найвизначнішими чеськими та словацькими оркестрами народних інструментів тощо.
Словом та піснями концерт супроводили три молодші подруги Марії Мачошко (які вважають себе її ученицями) – згадувані вже І. Світок, А. Порач та А. Сервицька. Вони впродовж цілої програми, що тривала понад дві години, не сходили зі сцени.
На цей раз Марія Мачошко сама або разом із гостями проспівала свої улюблені пісні: „Співаночки мої, де я вас подію?“, „Мамко моя люба“, „Коли-м була мала, мала“, „Закувала зозуленька“, „Іванку. Іванку“, „Тече вода, тече“, „Так єсь ня, мамочко, так єсь ня выдала“, „Мала я фраїра“, „Ой на плаю“, „Чия вина? Материна“, „Заспіваймо собі“ та інші.
Зрозуміло, що голос 75-річної бабусі (хоч і завжди молодої) вже не той, яким був колись, однак її пісні і зараз полонили глядачів, про що свідчили бурхливі оплески після кожної з них.
Програма мала неймовірну динаміку. В ній не було „глухих“ місць. Пісні, музика, танець і говорене слово становили одне замкнене високохудожнє ціле.
Серед поздоровників тих, хто прийшов привітати співачку був і мер міста Свидника Іван Голодняк, який, вручаючи співачці великий букет квітів, підкреслив її значну роль в історії Свят культури русинів-українців Словаччини у Свиднику (до складу якого раніше входило й рідне село Марії – Потічки) та інших фольклорних акцій цього округу.
Центральна рада СРУС з нагоди життєвого ювілею співачки нагородила її „Золотою медаллю“.
Ювілейний концерт „Співаночки мої“ був не лише вшануванням найвизначнішої співачки Пряшівщини, але й свідченням факту, що фольклор у цьому регіоні живе і буде жити, передусім завдяки таким його популяризаторам, якою є заслужена артистка Словаччини Марія Мачошко.
Микола Мушинка. Фото автора
Концерт відкрив заступник голови Центральної ради СРУС Павло Богдан. Позаду Марія Мачошко (друга справа) та її подруги-співачки: А. Порач, І. Світок та А. Сервіцька
М. Мачошко (в центрі) та частина її гостей
Завжди молода Марія Мачошко
М. Мачошко прийшли привітати її подруги з Піддуклянського українського народного ансамблю
Квартрет: Івета Світок, Анна Порач, Марія Мачошко та Анна Сервіцька
Одним із тих, хто привітав М. Мачошко був мер міста Свидника Іван Голодняк
Ювілярка подякувала учасникам концерту за їх вітання, а глядачам за підтримку й неповторну атмосферу
Частина глядачів. Фото І. Світок