36-річний Владика Ростислав (світське ім’я Андрій Ґонт, уродженець Пряшівщини) є наймолодшим архієреєм у Центральній і Східній Європі. На пост митрополита він був обраний 13-тим Позачерговим Соймом Православної Церкві 11 січня 2014 року після резиґнації митрополита Христофора. В таємному голосуванні він здобув 87 відсотків голосів делегатів Сойму.
В інтронізації поряд з найвищими представниками православних єпархій Чехії і Словаччини (крім празького архієпископа Симеона) та майже сотнею священиків православних парафій, брали участь високі представники православних церков кількох країн світу: Митрополит Волоколамський Іларіон з Росії, архієпископ Сан-Френциський і Західноамериканський Вен’ямін, архієпископ Филипопольський Нифон з Туреччини, єпископ Горлицький Паїсій з Польщі, митрополит Еладський з Греції архімандрит Тимофій та десятки інших.
Православну Україну на інтронізації представляли: архієпископ Мукачівський й Ужгородський Феодор, єпископ Львівський і Галицький Філарет та клірики Мукачівської єпархії.
Присутніми були й делегації інших християнських церков Словаччини, об’єднаних в Екуменічному патріархаті – греко-католицької, римо-католицької, євангельської та реформованої.
На Богослужінні, яке тривало понад три години, були присутні представники державної влади Словаччини – завідуючий канцелярією Президента Я. Шот, державний секретар Міністерства освіти Ш. Чудоба, заступник міністра культури Я. Юрен, голова Пряшівського самоврядного краю Петро Худік, голова Кошицького самоврядного краю Зденко Требуля та інші.
У числі гостей були акредитовані в Словаччині і іноземні дипломати – Генеральний консул України Ольга Бенч, посли Росії, Білорусі, Кіпру та Болгарії.
Делегацію Союзу русинів-українців Словаччини на інтронізації очолював голова організації Петро Сокол.
Інтронізація розпочалася в суботу після обіду урочистим привітанням архієреїв та їх супроводу в Кафедральному храмі св. Олександра Невського.
У неділю вранці процесія священиків і мирян вибралася до будови Православного єпископського уряду і на чолі з новообраним митрополитом за співу православного церковного хору села Орябина на Старолюбовнянщині повернулася до Кафедрального храму, де архієреїв урочисто привітали.
Архієрейську літургію св. Йоанна Златоустого по черзі служили високі представники церков за співу кафедрального хору.
В кінці новоінтронованого митрополита одягли в урочисті ризи, на голову йому наділи білий ковпак (митру), а найповажніші гості виголосили вітальні промови та передали йому подарунки та грамоти.
Новообраний митрополит Ростислав у своїй промові подякував високим владикам, представникам світської влади та мирянам за участь в інтронізації й обіцяв докласти всіх зусиль щоб налагодити мир і спокій у церкві. Він, між іншим зауважив: „Об’єктом нашого посиленого інтересу буде сім’я та молодь, але й любов до кожного, кому наша любов потрібна: страждальникам, сиротам, бідним, старим, ув’язненим, бездомним. Будемо звертатися і до тих людей, які відпали від віри або ще не знайшли її”.
У зв’язку з інтронізацією осідок Митрополита переноситься із Праги у Пряшів.
Микола Мушинка. Фото автора
Митрополит Ростислав благословляє присутніх
Україну на інтронізації представляла Генеральний консул у Пряшеві Ольга Бенч (в центрі)
Одну з молитов на урочистій літургії зачитав митрофорний протоієрей проф. Петро Корманик
Делегацію Союзу русинів-українців Словаччини очолював голова організації Петро Сокол (в центрі).
Почесні гості інавгурації: зліва: Проф. Православного богословського факультету Мілан Ґерка, голова Кошицького краю Зденко Требуля, голова Пряшівського краю Петро Худік та проректор Пряшівського університету Петро Коня.
Митрополит Ростислав у колі найвищих архієрархів Православної Церкві.
Митрополита Ростислава одягли в урочисті ризи.
На його голову наділи білий ковпак
Митрополит Ростислав виголошує заключну промову