Українці Словаччини відкрили рік Шевченка концертами (ФОТО)

Український народний хор «Карпати» у співпраці з молодіжною організацією «ПЛАСТ» підготував знову два незабутні вечори.

Українці Словаччини відкрили рік Шевченка концертами (ФОТО)

У неділю 19 січня 2014 року в залі Історичної ратуші прозвучав вже 14-ий Новорічний концерт Українського народного хору «Карпати» і його гостей – Народної капели бандуристок «Галичанка» зі Львова й ансамблю народного танцю «Кольори Карпат» з Ужгороду, присвячений генію українського народу, Тарасу Шевченку, з дня народження якого мине в березні 200 років. Непересічний ювілей Кобзаря у 2014 році відзначатимуть не тільки українці в цілому світі, але й не українські культурні установи світу.

Співорганізатором 14-го Шевченкіського Новорічного концерту, який проходив під патронатом голови Кошицького самоврядного краю Зденка Требулю та мера міста Кошиці Ріхарда Рашіго, було місто Кошиці. Цим урочистим концертом хор «Карпати» відкрив святкування Року Тараса Шевченка в Словаччині.   

Зацікавлення публіки до концерту, як і в попередні роки, було великим. Вже півгодини перед початком концерту зал заповнився до останнього місця близько п’яти сотнями глядачів, між якими були і почесні гості генеральний консул України в Пряшеві Ольга Бенч та генеральний консул Словаччини в Ужгороді Янка Буріанова. На відзначення Року Шевченка прийшли і депутат Словацького парламенту Отто Бріксі та мер міста Кошиці Ріхард Раші і його заступники Рената Ленартова і Ян Якубов, Едуард Бураш, уповноважений мера міста Кошиці для співпраці з містом Ужгород, академік Микола Мушинка з дружиною та з онуком Юрієм, який є керівником пластового гуртка в Пряшеві, за РР СРУСР голова Йосип Воок та Юрій Магур. На жаль на урочистому концерті не мали можливість привітати представників Центральної ради СРУСР.

Найвищі представники міста в ході програми передали члену первинної організації №4 і Президії Регіональної ради Союзу Русинів-Українців Степану Чабалі символічний чек на 1000 євро, які буде використано для часткової реконструкції клубного приміщення СРУСР в Кошицях. Великою оцінкою для хору «Карпати» були і слова Ріхарда Рашіго, який диригенту Левку Довговичу передав символічний чек на  500 євро, як свій особистий внесок на підтримку діяльності колективу. «Це є моя особиста оцінка вашої діяльності і всього того, що хор «Карпати» приносить для розвитку культури в нашому багатонаціональному місті» – сказав мер міста. 

І сцена святкового концерту була на цей раз не звичною. Зліва на почесному місці стояв портрет Кобзаря, коло якого горіла свічка. Портрет Шевченка світив і на екрані разом з його рукописом всесвітньо відомого «Заповіту». Якраз цей твір Кобзаря  прозвучав два рази на початку концерту: у виконанні хору «Карпати» і капели бандуристок «Галичанка» і прочитала його у перекладі на словацьку мову модератор концерту Марія Шлоссер. Потім запросила Марію Побегову зачитати вступне слово: «Шевченко не лише поет і художник. Його поетичне слово втілює прагнення всього народу – бути вільним серед вільних народів... Кожна доба заново прочитує Шевченка. Але незмінним залишається його послання – заклик розбудовувати і зміцнювати громадянське суспільство. Бо лише тоді народ усвідомить, що ВІН, а не політичний авантюрист чи олігарх є джерелом влади, сувереном приймати рішення на користь своєї держави, своєї громади» – прозвучало в Кошицях ніби символічно майже одночасно з бурхливими подіями у Києві, де сотні тисяч українців на «Євромайдані» проводять нелегку боротьбу за європейську Україну.

Після того вже сцена належала гостям з України. Свято Тараса Шевченка не може бути без прекрасного звуків бандур, який по двох роках знову принесли у Кошиці бандуристки з львівської «Галичанки» під керівництвом Руслани Дробот. Виконання пісень на слова Шевченка прийняла публіка з великим натхненням. Першу частину концерту, присвячену Кобзарю, закінчено «Посланієм» «І живим, і мертвим…», з якого фрагменти з великим чуттям і на професіональному рівні зачитала Людмила Ґарянська.

В народному блоці концерту насамперед «Галичанка» потішила публіку не лише українськими піснями, але і лемківською піснею «Майоран», яку співають і в Словаччині та словацькою піснею «Анічка, душічка», а потім показав своє мистецтво Ансамбль народного танцю «Кольори Карпат» Ужгородського коледжу культури під керівництвом Івана Пастеляка. Молоді митці виконали кілька народних танців, а солістки з Ужгороду Ірини Скубенич і Маріана Сухолова заспівали кілька закарпатських пісень. Програму ужгородських митців  закінчили «Козачок» і «Гопак».

«Благословенна хай буде година, і та хата, і село, що Україні принесло, найбільшого з великих, сина!» Ці слова вкінці програми сказала декламаторка Людмила Гарянська, після яких учасники концерту виконали одну з найвідоміших пісень на слова Кобзаря, «Реве та стогне Дніпр широкий» за супроводу на фортепіано Святослава Довговича та під диригуванням Левка Довговича. Публіка стоячи співала з виконавцями і могучі тони аж морозили на тілі при згадці на події останніх тижнів в Україні, яку Шевченко безмежно любив і про долю якої все життя переживав. Не в одних очах появилися і сльози. Бурхливими оплесками і «standing ovations» в кінці концерту всі присутні переслали свою символічну підтримку тим, які вже тижнями домагаються для України кращого майбуття.

День перед урочистим Шевченківським концертом реалізовано в Кошицях уже 23-ій Новорічний бал «Маланчин вечір», котрий був складовою частиною ряду різдвяних та новорічних імпрез Українського хору «Карпати» на переломі 2013-2014 років. «Маланчин вечір» вперше після довгих років відбувся в надзвичайно гарному новому середовищі «Сполоченського павілону» в Кошицях за участі 375 гостей.     В мистецькій програмі Новорічного балу брали участь «Галичанка» та «Кольори Карпат», до танцю грав «Епілог» зі Свидника. Бал модерували Марія Шлоссер та Зузана Бобрикова. Завдяки кропіткій роботі організаторів, зокрема директорки всіх Новорічних балів Олени Довгович, «Маланчин вечір» став знову незабутньою подією. Учасниками «Маланки» і в цьому році були генеральний консул України в Пряшеві Ольга Бенч і консулка Оксана Ліщишин з чоловіком, великий прихильник хору «Карпати», депутат Словацького парламенту Отто Бріксі та дальші. Великим признанням і оцінкою діяльності хору «Карпати» було і те, що наперекір тому, що в Кошицях відбувалися й інші визначні бали, мер міста Ріхард Раші і його заступник Ян Якубов і в цьому році завітали на «Маланчин вечір». Опівночі Ріхард Раші привітав учасників Новорічного балу щирими побажаннями до Нового 2014 року за Юліанським календарем. До новорічних побажань приєднуються і члени Українського народного хору «Карпати» та молодіжна організація «ПЛАСТ».

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
23 січня 2014р.

Теги: Пряшів, Карпати, Пласт

Коментарі

читач 2014-01-23 / 16:02:03
Зворушливо, велично і гарно! Усе,що повязано з іменем Тараса Грогоровича Шевченка-це геніально!

Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
» Всі записи