У Курові на Бардіївщині відбувся Міжнародний фестиваль національних меншин (ФОТО)

У неділю, 30 червня, в селі Курів Бардіївського округу відбувся вже третій річник Міжнародного фестивалю національних меншин „Світ під Кичерою – Світ прийшов до Курова”.

У Курові на Бардіївщині відбувся Міжнародний фестиваль національних меншин (ФОТО)

Головним організатором фестивалю є Лемківський ансамбль пісні і танцю „Кичера”, який від початку 90-х років 20 століття діє в м. Легніця в південно-західній Польщі, де знаходиться значна кількість лемків, депортованих з рідних земель 1947 року в рамках акції „Вісла”. Засновником і незмінним керівником ансамблю є 46-річний Юрій Старинський. Він є і директором цього оригінального двотижневого фестивалю, перша частина якого вже 16 рік проходить в західній Польщі, друга – в селах і містах первісного поселення лемків – на території південної Польщі (вздовж польсько-словацького державного кордону).

Вже у третій раз всі учасники цього фестивалю на один день (неділю) пересуваються із Криниці у Польщі в село Курів, віддалене лише на 15 км. від неї.

Цього року у Курів крім колективів зі Словаччини прибули ансамблі із Китаю, Чилі, Угорщини та Польщі. Кожен з них представив пісні, танці та музику однієї з національних меншин своєї країни. Згідно зі статутом фестивалю, закордонні колективи не сміють показувати фольклор майоратного населення своєї країни, але її національної меншини. Зокрема імпозантним був виступ китайського професіонального ансамблю, який діє вже понад 60 років, весь час омолоджуючи себе. Його програма перевершила всі очікування і була справді віртуозною. Чилійці показали фольклор двох острівних національних меншин. Угорці – пісні і танці хорватів своєї країни. Лемківський фольклорний ансамбль „Кичера” показав кращі числа свого традиційного репертуару.

З технічних причин цього року не прибули на фестиваль фольклорні колективи з Мексики (спізнилися на літак) та Іраку (через зворушення в країні). Замість них до Курова прибув дитячий ансамбль „Раславичанчік” із Раславіць, ансамбль „Топлян” із Ґіральтівець та фольклорна група сусіднього Ґерлахова зі своєю засновницею та солісткою Анною Сервіцькою.

Фестивалем „Світ прийшов до Курова”, який відбувався на футбольному грищі, жило ціле село. Майже кожна ґаздиня принесла в будинок культури колачі та інші делікатеси, щоб погостити дорогих гостей. На кількох місцях в селі стояли намети з місцевими стравами: мачанкою, капустою, пирогами, галушками та іншими добротами. Кожен приїжджий міг безплатно досита наїстися.

Уродженець села Петро Сошко, що вже понад сорок років живе в Моравії, подарував оргкомітетові фестивалю чотири коробки свіжих колачів і сто літрів вина.

Янко Буйда з Мурованиці свою стару хату перетворив у справжній етнографічний музей із хліборобським, ткацьким і кухонним знаряддям, курівським святковим і робочим одягом, іконами, вифлеємом, колекцією дзвінків та іншими експонатами. Подібна народознавча виставка була в будинку культури. Та й на плоти й перед своїми хатами жителі повиносили старовинні предмети зі своїх обійсть: килими, полотно, традиційний одяг, плуги, борони. Катарина Пітухова біля ріки перед своїм домом поставила цілий „бліх”, щоб показати гостям (та й молодшим курів’янам) як колись білили полотно.

Всі колективи з піснями, танцями й музикою пройшли цілим селом. В центрі села, біля сільського уряду, гостей привітала старостка села Марія Шпирко та автор цих рядків. А естафету фестивалю (сокирку) курівчанам передав його директор Юрій Старинський, коротко розповівши про трагедію лемків Польщі, які понад 60 років тому змушені були покинути рідні села й освоювати чужі простори. „Нас юж не мало быти. Та мы выжили і будеме жыти покаль в нашых серцях і в серцях нашых дітей і внуків буде жыти рідна лемківська мова, молитва і пісня” – сказав він в кінці своєї промови.

Програма фестивалю при добрій погоді (за яку молилися віруючі в усіх трьох курівських храмах) тривала майже чотири години та ніхто із понад трьох тисяч глядачів не був утомлений.

А виступаючі відвозили із села не лише дипломи та незабутні враження, але й гарні подарунки та „вислужку” у формі смачних колачів та напоїв.

Тішимося на Четвертий міжнародний фестиваль „Світ під Кичерою – Світ прийшов до Курова”, який відбудеться через два роки.

Микола Мушинка. Фото – Михаела Мушинка

Ініціатор фестивалю Микола Мушинка, старостка села Марія Шпирко, найстарший член „Курівчана” Мілан Буйда, керівник ансамблю Яна Поповцова

Курівчани хлібом і сіллю привітали директора фестивалю Юрка Старинського, а в його особі і всіх гостей

Рекрутський танець у виконанні „Кичери” із Леґніці

Темпераментний танець чілійців із пляшками

Три китайські ґрації

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
03 липня 2013р.

Теги: Курів, меншина, Мушинка, лемки

Коментарі

/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
У Бардієві та Пряшеві звучала "Маковицька струна"
Українці в Пряшеві також вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
/ 1"Чарівність різдвяних прикрас" ручної роботи оселиться в Музеї української культури у Свиднику
У Словаччині пройдуть 20 км "Стежками Олександра Павловича"
Пласт у Словаччині відзначив 90-річчя вже 23-ім літнім табором "Карпати 2018"
Левко Лукʼяненко
Закарпатці взяли участь у ювілейному "Шенгенському меридіяні" у Словаччині
У Музеї української культури у Свиднику можна побачити світ в українсько-словацьких кольорах
У Свиднику відбулося 64-те Свято культури русинів-українців Словаччини
Свято культури русинів-українців у словацькому Свиднику відзначатимуть із виставкою та концертом бандуристок
Міжнародну Ніч музеїв та галерей можна відзначити в Музеї української культури в Свиднику
Закарпатці стали гостями поетичного конкурсу "Струни серця" у Словаччині
Український хор "Карпати" вітав виступом гостей на Днях України в Кошицях
У Свиднику 38-й раз звучатимуть "Струни серця Ірини Невицької"
/ 1Спів і живопис як візитна картка України в ЄС
/ 1Майстрині з Закарпаття провели майстер-класи на міжнародній виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Концерт "Тарас Шевченко. Пісенний вернісаж" відбудеться у словацькому Свиднику
/ 3У Музеї української культури в словацькому Свиднику відбудеться виставка писанок
У Пряшеві презентували ужгородську книжку про А. Дубчека
У Словаччині в середовищі розділеної нацменшини спостерігається тенденція до збільшення кількості українців і зменшення - русинів
» Всі записи