Українці Словаччини відреагували на слова прем'єр-міністра Роберта Фіцо

У вівторок, 5-го березня 2013 року, в Пряшеві під головуванням голови Центральної ради Союзу русинів-українців Словацької Республіки (СРУСР) Петра Сокола відбулось перше засідання Президії СРУСР після VІ з’їзду Союзу русинів-українців СР (26 січня 2013 р.).

Вишита обкладинка статуту Матиці словацької (1863 р.). Одним із її засновників  був Адольф Добрянський
Вишита обкладинка статуту Матиці словацької (1863 р.). Одним із її засновників був Адольф Добрянський

 

У програмі засідання були питання аплікації в життя рішень VІ з’їзду та  визначення окремих завдань для органів (в тому числі дорадчих) і організацій громадсько-культурної національної організації русинів-українців. За рішенням з’їзду, замість попередніх дев’яти членів в нинішній склад Президії входить одинадцять, п’ятеро з яких є новими і по суті репрезентують  всю організаційну структуру Союзу русинів-українців СР.

За результатами обговорення поточних питань на найближчий період Президія, крім іншого,  прийняла Ставлення до виступу прем’єр-міністра Уряду СР Роберта Фіцо 26 лютого 2013 року в Мартині.

 


"Želám si, aby sa prestalo menšinovými právami  vydierať a je jedno, či je to menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová alebo menšina etnická. Platí, že štát je národný a spoločnosť je občianska."

"Stáva sa módnou zvyklosťou, že od menšín žijúcich na Slovensku vídame najmä požadovačnosť, ale nijaké povinnosti voči štátu, skôr natiahnuté ruky, zato takmer minimálne pestovanie občianskych cností."

Роберт Фіцо на конференції Матиці словацької в Мартині,  26.02.2013 р.

 

Ставлення
Президії Союзу русинів-українців Словацької Республіки до
виступу прем'єр-міністра Роберта Фіцо на міжнародній науковій конференції на честь 150-річчя Матиці словацької

Русини-українці як національна меншина та їх найбільша і найбільш представницька організація – Союз русинів-українців Словацької Республіки

завжди виявляли повну лояльність по відношенню до держави, в якій вони живуть і яку вони вважають своєю батьківщиною. Виконують ті ж обов'язки, що й інші громадяни республіки і не претендують на особливі привілеї в порівнянні з іншими. Тому з подивом вони сприйняли слова одного з чільних представників держави, спрямовані на адресу національних меншин. Меншини не простягають руки і не жебрають,  просять  тільки те, що належить їм по праву, і які  зобов'язання  взяла на себе Словаччина на міжнародній арені. Коли ці вимоги порівняємо з деякими іншими країнами, то ми повинні їх оцінити  як відносно скромні.  Адже в Словаччині багато років ми не можемо добитись ні основного закону про статус національних меншин та  фінансування їх культури. Право субсидіарності, тобто право на участь в управлінні своїми справами, закріплені в Конституції, можемо розуміти  тільки  символічно, тому що насправді, здебільшого, рішення приймаються  про нас без нас.

Ми підкреслюємо, що русини-українці – автохтонні жителі Словаччини, вони впродовж століть компактно проживають на території Північно-Східної Словаччини і відчувають себе тут вдома. Їх співжиття  зі словацьким народом завжди був хорошим і  їх представник Адольф Добрянський був одним із засновників Матиці словацької. Тому ці заяви  сприймають дуже чутливо і з болем. Ми вважаємо, що в Словаччині суттєво не вистачає діалогу між представниками держави і цією та іншими  національними  меншинами.  Вже стало   майже правилом, що органи державного управління будь реагують ухильно або зовсім не відповідають на листи та заяви національних організацій,  ігнорують прохання про прийом та переговори. Крім того, увага засобів масової інформації зосереджена тільки  на найбільші національні меншини і забувають про те, що кожна меншина має свої специфічні проблеми, які можна вирішити тільки в діалозі з її представниками. З заявою про прийом нещодавно ми  звернулися  листом до  прем'єр-міністра Словацької Республіки, який ми відправили  разом з Ставленням  делегатів VI з’їзду СРУСР, який відбувся 26.1.2013 року, і в якому наведено декілька актуальних проблем цієї меншини. Ми вважаємо, що наша заява буде прийнята і що такий діалог стане нормою.

Пряшів, 5 березня 2013 року

Президія  Центральної ради Союзу русинів-українців Словацької Республіки

 

 

Stanovisko

Predsedníctva Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky

k vystúpeniu predsedu vlády SR Róberta Fica na medzinárodnej vedeckej konferencii k 150. výročiu založenia Matice slovenskej

Rusíni-Ukrajinci ako národnostná menšina a ich najväčšia a najreprezentatívnejšia organizácia Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky vždy prejavovali plnú lojalitu k štátu, v ktorom žijú a ktorý považujú za svoju vlasť. Plnia si rovnaké povinnosti ako ostatní občania republiky a nenárokujú si nijaké zvláštne výhody oproti ostatným. Preto s prekvapením vnímajú slová jedného z  vrcholným predstaviteľov štátu adresované národnostným menšinám. Menšiny nenaťahujú ruky a nežobrú, žiadajú len to, čo im podľa zákona patrí a k čomu sa Slovensko zaviazalo aj na medzinárodnom poli. Keď tieto požiadavky porovnávame s niektorými inými  štátmi, potom ich musíme hodnotiť ako pomerne skromné. Veď na Slovensku sa už roky nemôžeme dopracovať ani k základnému zákonu o postavení národnostných menšín a financovaní ich kultúry. Právo subsidiarity, teda právo podieľať sa na riadení svojich vecí zakotvené v Ústave SR, môžeme chápať skôr iba symbolicky, pretože v skutočnosti sa väčšinou rozhoduje o nás bez nás.

Zdôrazňujeme, že Rusíni-Ukrajinci sú autochtónnym obyvateľstvom Slovenska, dlhé stáročia kompaktne obývajú územie severovýchodného Slovenska a cítia sa tu doma.  Ich  spolužitie so slovenským národom bolo vždy dobré a ich predstaviteľ Adolf Dobriansky patril k spoluzakladateľom Matice slovenskej. Preto tieto výroky chápu o to citlivejšie a bolestivejšie. Nazdávame sa, že na Slovensku výrazne chýba dialóg medzi zástupcami štátu a touto ale aj inými národnostnými menšinami. Stalo sa takmer pravidlom, že štátne orgány buď reagujú vyhýbavo alebo vôbec nereagujú na listy a stanoviska národnostných organizácií, že ignorujú žiadosti o prijatie a o rozhovory. Rovnako v médiách sa pozornosť venuje iba najväčším národnostným menšinám a zabúda sa na to, že každá menšina má svoje špecifické problémy, ktoré sa dajú riešiť len v dialógu s jej predstaviteľmi. Žiadosť o prijatie sme adresovali nedávno aj  premiérovi SR v liste, ktorý sme mu zaslali spolu s vyhlásením delegátov VI. zjazdu ZRUSR, ktorý sa konal 26.1.2013, a v ktorom sa uvádza niekoľko aktuálnych problémov tejto menšiny. Veríme, že naša žiadosť bude akceptovaná a že takéto dialógy sa stanú pravidlom.

Prešov 5. marca 2013

Predsedníctvo Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky

 

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
10 березня 2013р.

Теги: русини, Фіцо

Коментарі

сорри 2013-03-11 / 10:28:24
Схоже, зневага збоку Словацької держави поступово починає робити з ніяких русинів-українців справжніх гордих українців. Словаки перегнули палицю і це дасться взнаки

Гуцул 2013-03-11 / 06:35:42
Послати нахрен школу словацьку передачі на ТВ і всі газетьонки Словацькі хоча НІКОЛИ ТАКОІ ДЕРЖАВИ ЯК СЛОВАКІЯ НЕ БУЛО В СВІТІ лиш Гітлер створив і назвав в противагу Чехіі раз вони так з нами поступають де ГОРДІСТЬ????

Копча 2013-03-11 / 01:43:59
Може і нам послати словацькі товариства і навчальні заклади в дупу і тоді побачимо який вереск здіймуть їхні офіційні і неофіційні представники звинувачуючи у дискримінації цієї ІМХО штучно створеної нації.

/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
» Всі записи