Презентацію згадуваної монографії, яка відбулася 22 лютого 2012 в Культурно-освітньому центрі Державної наукової бібліотеки в Кошицях, зорганізувало Словацько-українське товариство, Кошиці. Співорганізаторами презентації були Інститут суспільних наук САН, Державна наукова бібліотека, Об’єднання слов’янської взаємності - регіон Кошиці та Регіональна рада Союзу русинів-українців СР, Кошиці.
Учасників презентації та її організаторів на домашній території привітав директор Державної наукової бібліотеки д-р Ян Ґашпар. Голова Словацько – українського товариства Іван Бача представив делегацію гостей з України, яку творили старші наукові співробітники Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики Ужгородського національного університету, кандидати історичних наук Тетяна Сергієнко та Тетяна Безега і голова Агенції досліджень регіонального соціуму «КАРПАТІЯ», кандидат історичних наук доц. Маріан Токар.
У вступному слові д-р Маріан Гайдош, к.н., котрий був одним з рецензентів згадуваної монографії та ініціатором презентації, позитивно оцінив довгорічну співпрацю різних інституцій України та Словаччини, в результаті якої змінився до кращого погляд словацьких мас-медіа про ситуацію в Україні. Границя між Словаччиною та Україною нас об’єднує, але й розділює. Тому потрібно поширювати та поглиблювати всебічну співпрацю обох країн, щоб користь з неї була для обох сторін.
Авторка монографії Тетяна Сергієнко у своєму виступі розповіла про свою роботу при збиранні матеріалів з центральних державних і відомчих архівів України та Словацької Республіки, насамперед міністерств закордонних справ, культури, економіки, міжнародних асоціацій, спеціалізованих і громадських організацій та об’єднань, культурно-національних товариств. Свою увагу зосередила на проблеми перехідного періоду співробітництва та формування договірно-правової бази міждержавних стосунків двох незалежних країн після 1993 року, становлення системи взаємодії між основними державними інституціями України і СР – парламентами й урядами, главами держав і урядів, міністерствами та відомствами. В монографії розглядається також діяльність Міжурядової українсько-словацької комісії з питань торгово-економічного і науково-технічного співробітництва та Міжурядової українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, взаємодія регіональних і місцевих органів державної влади та самоврядування України і СР, транскордонна співпраця регіонів двох країн, у тому числі в рамках Карпатського Єврорегіону. Вивчення процесу встановлення і розвитку взаємовідносин між Україною та СП дозволяє підсумувати не тільки позитиви співпраці, а й розкрити гальмуючі чинники двостороннього співробітництва.
Доц. Маріан Токар навів, що монографія Тетяни Сергієнко вийшла як шосте видання у серії „Studia Regionalistica“ і стисло характеризував інші видання наведеної серії.
На закінчення презентації представник Об’єднання слов’янської взаємності - регіон Кошиці Володимир Мезенцев підняв тост, в якому побажав дальших успіхів у розвитку співпраці між Україною та Словацькою Республікою та запросив всіх присутніх на неформальну дискусію при каві.
У монографії характеризовані основні дії, які вплинули на формування системи міждержавного співробітництва, визначені основні періоди становлення і розвитку українсько-словацьких відносин, формульовані завдання монографії, методологічні принципи дослідження і наведені джерела матеріалів, які стали предметом дослідження. Увага приділяється зовнішньополітичним відносинам, економічному співробітництву, зв’язкам і взаємовпливам у гуманітарній та духовно-культурній сферах, транскордонному і міжрегіональному співробітництву в системі міждержавних відносин України та СР. Складовою частиною монографії є широкий список неопублікованих (22 стор.) та опублікованих (26 стор.) джерел. В додатку наведений список матеріалів, які творять договірно-правову основу Українсько-Словацького міждержавного співробітництва та в вичерпний перечень акцій (25 стор.), які були в рамках культурного співробітництва України і Словаччини.
Монографія Тетяни Сергієнко «Українсько-словацькі відносини: формування системи міждержавного співробітництва» може бути корисною для всіх, хто цікавиться історією Словаччини і становленням українсько-словацьких відносин.
Іван Бача. Фото: Тетяна Безега
Тетянa Сергієнко розповідає про свою монографію. За столом зліва Володимир Мезенцев, Іван Бача, Маріан Ґайдош, Тетянa Сергієнко, Маріан Токар, Ян Ґашпар.
Частина учасників презентації