У Кошицях презентували надруковану в Ужгороді монографію про українсько-словацькі відносини (РОЗШИРЕНО)

У цьому році минає 20 років від підписання Договору про добросусідство, дружні відносини та співробітництво між Україною та Словацькою Республікою, котру 29 червня 1993 року підписали тодішні президенти Міхал Ковач та Леонід Кравчук. Якраз оцей період аналізує монографія Тетяни Сергієнко «Українсько-словацькі відносини: формування системи міждержавного співробітництва», котра вийшла у 2012 році у Інформаційно-видавничому центрі ЗІППО в Ужгороді.

У Кошицях презентували надруковану в Ужгороді монографію про українсько-словацькі відносини (РОЗШИРЕНО)

Презентацію згадуваної монографії, яка відбулася 22 лютого 2012 в Культурно-освітньому центрі Державної наукової бібліотеки в Кошицях, зорганізувало Словацько-українське товариство, Кошиці. Співорганізаторами презентації були Інститут суспільних наук САН, Державна наукова бібліотека, Об’єднання слов’янської взаємності - регіон Кошиці та Регіональна рада Союзу русинів-українців СР, Кошиці.

Учасників презентації та її організаторів на домашній території привітав директор Державної наукової бібліотеки д-р Ян Ґашпар. Голова Словацько – українського товариства Іван Бача представив делегацію гостей з України, яку творили старші наукові співробітники Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики Ужгородського національного університету, кандидати історичних наук Тетяна Сергієнко та Тетяна Безега і голова Агенції досліджень регіонального соціуму «КАРПАТІЯ», кандидат історичних наук  доц. Маріан Токар.

У вступному слові д-р Маріан Гайдош, к.н., котрий був одним з рецензентів  згадуваної монографії та ініціатором презентації, позитивно оцінив довгорічну співпрацю різних інституцій  України та Словаччини, в результаті якої змінився до кращого погляд словацьких мас-медіа про ситуацію в Україні. Границя між Словаччиною та Україною нас об’єднує, але й розділює. Тому потрібно поширювати та поглиблювати всебічну співпрацю обох країн, щоб користь з неї була для обох сторін.

Авторка монографії Тетяна Сергієнко у своєму виступі розповіла  про свою роботу при збиранні матеріалів з центральних державних і відомчих архівів України та Словацької Республіки, насамперед міністерств закордонних справ, культури, економіки, міжнародних асоціацій, спеціалізованих і громадських організацій та об’єднань, культурно-національних товариств.  Свою увагу зосередила на проблеми перехідного періоду співробітництва та формування договірно-правової бази міждержавних стосунків двох незалежних країн після 1993 року, становлення системи взаємодії між основними державними інституціями України і СР – парламентами й урядами, главами держав і урядів, міністерствами та відомствами. В монографії розглядається також діяльність Міжурядової українсько-словацької комісії з питань торгово-економічного і науково-технічного співробітництва та Міжурядової українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, взаємодія регіональних і місцевих органів державної влади та самоврядування України і СР, транскордонна співпраця регіонів двох країн, у тому числі в рамках Карпатського Єврорегіону. Вивчення процесу встановлення і розвитку взаємовідносин між Україною та СП дозволяє підсумувати не тільки позитиви співпраці, а й розкрити гальмуючі чинники двостороннього співробітництва.

Доц. Маріан Токар навів, що монографія Тетяни Сергієнко вийшла як шосте видання у серії „Studia Regionalistica“ і стисло характеризував інші видання наведеної серії.

На закінчення презентації представник Об’єднання слов’янської взаємності - регіон Кошиці Володимир Мезенцев підняв тост, в якому побажав дальших успіхів у розвитку співпраці між Україною та Словацькою Республікою та запросив всіх присутніх на неформальну дискусію при каві.

У монографії характеризовані основні дії, які вплинули на формування системи міждержавного співробітництва, визначені основні періоди становлення і розвитку українсько-словацьких відносин, формульовані завдання монографії, методологічні принципи дослідження і наведені джерела матеріалів, які стали предметом дослідження. Увага приділяється зовнішньополітичним відносинам, економічному співробітництву, зв’язкам і взаємовпливам у гуманітарній та духовно-культурній сферах, транскордонному і міжрегіональному співробітництву в системі міждержавних відносин України та СР. Складовою частиною монографії є широкий список неопублікованих (22 стор.) та опублікованих (26 стор.) джерел. В додатку наведений список матеріалів, які творять договірно-правову основу  Українсько-Словацького міждержавного співробітництва та  в вичерпний перечень акцій (25 стор.), які були в рамках культурного співробітництва України і Словаччини. 

Монографія Тетяни Сергієнко «Українсько-словацькі відносини: формування системи міждержавного співробітництва» може бути корисною для всіх, хто цікавиться історією Словаччини і становленням українсько-словацьких  відносин.

Іван Бача.  Фото:  Тетяна Безега

Тетянa Сергієнко розповідає про свою монографію. За столом зліва Володимир Мезенцев, Іван Бача, Маріан Ґайдош, Тетянa Сергієнко, Маріан Токар, Ян Ґашпар. 

Частина учасників презентації

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
28 лютого 2013р.

Теги: монографія, Словаччина, Кошиці

Коментарі

/ 3Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
» Всі записи