Яка держава – така й Боржава

Кожна влада шукає інвесторів, щоб показати приплив грошей, створення робочих місць і розвиток технологій. Але частенько цей інвестор приходить до нас як у країну третього світу, населення й ресурси якої він хоче використати собі на вигоду.

Яка держава – така й Боржава

Припускаю, що на кожен мій аргумент можна знайти заперечення, а всяке твердження – розбити чи навіть висміяти. Обізвати печерним ретроградом, який правою рукою пише про збереження довкілля, а лівою ось виступає проти сучасної й зеленої енергетики. Але все одно вважаю, що забудовувати Боржавський хребет комплексом вітряків – величезна помилка й загроза для Карпат.

У кількох інтернетних суперечках я вже пересвідчився, що за побудову потужного вітропарку на Боржаві виступають переважно люди здалеку. Можна б навіть ризикнути й сформулювати таку теорему: що далі людина від Воловецького й Свалявського районів – то палкіше вона виступає за «технології ІІІ тисячоліття» й мріє бачити Україну ультрасучасною.

Більше того: я й сам обома руками підтримую альтернативні джерела енергії й сучасні технології. Але слід зрозуміти, що не завжди «зелена» енергетика – аж така екологічна. Принаймні так виглядає справа із Боржавським вітропарком.

Коротко його історія виглядає так: у 2017 році з’явився потужний турецький інвестор, який захотів збудувати на Боржавському хребті (наголошую – на хребті, не на схилах) величезний вітровий парк на 30 вітряків, кожен майже в 200 метрів заввишки; така потужна вітрова електростанція вироблятиме 120 МВт електрики. Здавалось би, це ж чудово – така грандіозна інвестиція і такий крутий сучасний проект!

Здавалось би, але насправді ні. Бо для побудови такого вітропарку доведеться просто знищити Боржаву. Уявіть собі, що кожен вітряк може важити до 400 (!) тонн, котлован матиме 28 метрів у діаметрі, а будівельний майданчик для нього – завбільшки з футбольне поле. Для побудови вітропарку доведеться прокласти бетонну серпатинтинову дорогу, а потім ще й з’єднати вітряки між собою дорогами і підземними кабелями. Все це, по суті, означає руйнування гірського хребта й знищення природної екосистеми. А ще, як запевняють екологи, завдасть непоправних втрат популяціям птахів і летючих мишей під час перельотів і сезонних міграцій. До того ж може порушити водний баланс цілого мікрорегіону.

Від себе додам аргумент, якого до уваги не беруть, багатьом він узагалі видається абсурдним, – про красу Боржавського хребта. За цифрами й розрахунками, схемами, звітами й експертними висновками варто підвести очі нагору й глянути на витончену лінію гір. Недарма вона називається хребтом: виглядає так, ніби під товщею землі зачаївся в глибокому сні велетенський доісторичний звір, і його поперек видно звідусіль. Боржава – це одне з найкрасивіших і найдоступніших для звичайного туриста місць у Карпатах. Було б воістину глупо зруйнувати цю красу заради непевного заробітку, якщо при мудрому управлінні можна заробити значно більше на туризмі.

Бо на іншій шальці терезів – доходи радше скромні: після побудови інвестор забиратиме прибуток собі, сплачуючи тільки податки й орендну плату за землю. Робочих місць для обслуговування – як на такий великий об’єкт – треба мало, всього під 30, а це навіть менше, ніж кількість вітряків! Інвестор божиться, що вкладатиме гроші в два гірські райони, але суму називає смішну – 50 тисяч євро на обидва.

Тому й виходить так, що сам по собі проект крутий, його просто треба перенести з Боржавського хребта в іншу, не таку важливу для екосистеми українських Карпат і розвитку туризму локацію. Але побоююся, що в погоні за інвестором держава заплющить очі на потенційні ризики.

Наразі справа побудови вітропарку застрягла в судах, але скидається на те, що наша справедлива феміда допоможе грошовитому інвестору втілити всі забаганки. А яка різниця десь там у Туреччині, як виглядатиме і житиме (і чи житиме взагалі) наша Боржава?

Збруч

31 січня 2020р.

Теги: Боржава, полонина, вітряки

Коментарі

Нижньоворітець 2020-02-10 / 08:39:10
Проблема в тому, шо ми не вміємо планувати стратегічно- хоча б на 20 років вперед. Не бачимо ширше перспектив, можливостей і розвитку. Живемо лише одним днем.

Горожанин 2020-02-05 / 12:16:23
То їм напевно Лунченко методички такі роздав : а ви розказуйте противникам вітряків за вирубку лісів , як контраргумент .... Одне варварство хочуть затушувати іншим варварством ...

форестер 2020-02-04 / 19:37:56
Діду, зміни вже цю заїжджену пластинку про проплачених активістів, "які чомусь не помічають ні вирубок лісів і лише вітряки їм в головах".
Навіть на цьому сайті повно інформації, зокрема від цих самих активістів, про варварську вирубку лісів Ззакарпаття на конкретних фактах. А от від вас такого точно не чути і не видно.

Ну і дурна мантра про те, що тут хтось проти вітряків теж вже не працює. Бо захисники Боржави чітко вказують, що вони не проти вітряків, а виключно проти нищення ними унікальної полонини Боржава.

Ну і щодо проплаченості, то, як кажуть, на злодієві шапка горить :)

Дідо 2020-02-03 / 19:10:21
Якраз місцеві жителі виступають за вітряки а проти лишеп проплачені активісти з Ужгорода і всякий фейкових еко-активістів, які чомусь не помічають ні вирубок лісів і лише вітряки їм в головах разом з копійками від хазяїв. андрійко хоч зрозумів уже чому мудрий український народ послав в небуття мародера порошенка, чи так все ще і недопетрав нічого)

ярослав орос 2020-02-02 / 22:32:52


Перехід на особистості. Коментуйте по суті публікації. Коментар видалено. Адмін


Вуву 2020-02-02 / 07:21:55
Різниця не в сами дядях
А в тому що народ дуже тупо і пох*йі$тично до цього відноситься.
Бо поки нема тих пропеллєрів ще хай так сяк але жити можна.
Ну як поставлять ...
Буде ееологічна катастрофа і тоді будуть вити як вовки і все і всіх проклинати ....
АЛЕ ТІЛЬКИ НЕ СЕБЕ І СВОЮ УПОРОТУ ГУКАНСЬКУ ТУПІСТЬ І ПАСИВНІСТЬ
АЛЕ ТОДІ БУДЕ ПІЗНО.
для повністю к
інчених і упоротих вже було написано десякти разів чим ця справа шкідлива.
Були подані прості малюнки і графіки.
Пле якщо в голові моги сплять ...
То
То власвне на такій бидлоті і будуть вижимати і віджимати все що можна ...
Як вівчарі з козлів ... баранів і овець.
Ps. Не булоб в нас ні одно олігарха мілярдера якби ми самі не дали цім красти.
Але переважній більшості абсолютно все по х*й ...
Тому маєм таке життя.
Але не хочемо противитись тому (що можна) щоб змінити те життя.
То чого тоді скиглити.

Горожанин 2020-02-02 / 01:32:57
Статтю взагалі то можна було написати і після побудови вітряків . Ну а шо ? Ау пане Любко , вже два роки як небайдужі люди намагаються докричатись до ...до кого ? А отут запитання ... до корумпованої влади .вічно корумпованої .. .до місцевих жителів , які є байдужими до своєї Полонини . Лиш коли сезон яфин , тоді за неї згадуть...
Нема по суті і до кого кричати ....
Ясно що це ніякі не турки , турки там номінально . За побудовою вітряків дійсно хтось з " серйозних " "наших" дядь .Тай яка в принципі різниця , хто за тим стоїть ...

злий 2020-02-01 / 13:34:50
За турками стоять інтереси Ахметова. А наша паскудота готова матір рідну продати, аби получити з його рук даякий срібляник