Про угорців, мову освіти і мадяризацію

А чи знали ви, що в Угорщині – за даними перепису 2001 року – живе аж 268 395 греко-католиків? У східній частині цієї країни чимало греко-католицьких церков, а в минулому їх було ще більше, і належали вони до Мукачівської греко-католицької єпархії. Історично греко-католиками в Угорщині були саме українці (окремо слід розглядати історію греко-католицизму в румунській Трансільванії). Нині вони вже вважають себе угорцями, говорять угорською, і лише релігія вказує на їхнє справжнє, але безповоротно забуте, походження. Та й назва другого за величиною міста країни – Дебрецена – походить зі слов’янських мов, а в українських народних піснях часто фігурує як «Доброчин».

Кафедральний храм угорської католицької церкви в м.Гайдудорог (Угорщина)
Кафедральний храм угорської католицької церкви в м.Гайдудорог (Угорщина)

Мадяризація – так називався процес асиміляції неугорських громадян Угорського королівства (як під час австро-угорського періоду, так і після нього). І в мадяризації Угорщина досягла неабияких результатів. Освіта угорською, релігія угорською, кар’єру можна зробити лише якщо ти мадяризуєшся – і поволі з євреїв, словаків, сербів, хорватів, румунів, ромів, німців і українців робилися справжні мадяри.

Ось лише декілька історичних віх цього процесу: «Між 1832 та 1844 роками угорська мова в Угорщині стала офіційною у всіх сферах життя. Так у 1836 році угорська стала обов'язковою в судочинстві, у 1840 році урядовці зобов'язані були спілкуватися один з одним угорською, в 1844 році угорська мова стала обов'язковою в парламенті та в усіх установах країни. Починаючи з цього року всі закони стали публікуватися угорською.

Активну мадяризацію проводив кабінет Кальмана Тиса (1875–1890), який вважав що, «мадяри здобули цю державу для мадярів, а не для інших. Тому зверхність і гегемонія мадярів сповна виправдані». У ролі міністра внутрішніх справ він закрив три словацькі гімназії, звинувативши їхніх керівників у проповідуванні панславізму. Така ж доля спіткала і єдину на Закарпатті, у м. Ужгород, учительську семінарію, в якій до 1879 року навчання здійснювалося українською мовою. Законом від 1879 року угорська мова вводилася як обов'язковий предмет у програми всіх народних шкіл, гімназій. Тоді ж було скасовано «рутенську» мову як обов'язкову в народних школах, гімназіях та греко-католицьких школах Закарпаття.

Шкільний закон 1890 року запроваджував нову систему організації освіти, а саме: народна школа поділялася на елементарну, вищу народну, міську. Елементарні народні школи могли бути церковними, державними і приватними. Між церковними та державними школами істотної різниці не було: вони утримувалися за рахунок «шкільного податку», який сплачувало місцеве населення. Вищих народних, міських та середніх шкіл з русинською мовою навчання на Закарпатті взагалі не існувало. Такі школи могли бути і були лише державними, і тільки з угорською мовою навчання.

У 1905 році угорський парламент прийняв законопроект, за яким усіх учителів церковних шкіл слід було вважати державними урядовцями, зважаючи на те, що держслужбовці мали спілкуватися угорською, це робило їх інструментом мадяризації. Також була введена заборона використовувати кирилицю для написання церковних книг. Під час Першої світової війни, коли вступили в дію воєнні закони, рішенням Міністерства шкільництва в Будапешті у 1916 року кирилиця була заборонена навіть у преметі Історія релігії».

Отож, маючи 300 тисяч греко-католиків, які після жорстокої асиміляції вже вважають себе щирими угорцями, Угорщина повчає нас європейськості, демократичності і повазі до прав національних меншин. Ну-ну…

01 жовтня 2017р.

Теги: греко-католик, мадяризація, Угорщина

Коментарі

alex 2017-10-05 / 00:10:42
Перед тим як коментіровати треба відкрити вікіпедію і задати декілька дат і ми побачим шо в ті роки не була венгрія а австро- угорщина. Офіційна девжавна мова- німецка. Всі закони принімались протів німецкої мови, державна мова має бути угорськп як в нас на україні українська, а всі спілкуються по руськи

Janicko 2017-10-02 / 02:41:06


З рекламою окремішнього від українства русинства - на інші ресурси. Тут - територія України. Коментар видалено. Адмін


До цея 2017-10-02 / 00:22:54
Цигани так взагалі в церкву неходять , а румуни були і є православними .нуце так , для ширшого кругозору.

Це я 2017-10-01 / 23:51:41
Найбільше грекокатолків в Угорщині є серед румун та циган. Значить вони насправді українці. Цікаво!

Генек 2017-10-01 / 21:32:20
виходить, наші закарпатські мадяри просто не знають історії Модьорорсагу, а скачуть і піняться на наш закон про освіту

Вуву 2017-10-01 / 20:44:04
Андрію спасибі тобі за таку цікаву інормацію ... Певною мірою це є ... "виокресленням ... того що украйінці ... Це не забиті сільські люди ... (Не гукани і не порости) ... Як вони про нас зневажливо кажуть.

форестер 2017-10-01 / 18:56:41
Добрий акцекнт. Ні до чого не зобов'язуючий, але добрий. "Жеби знали..."

Вуву 2017-10-01 / 16:32:15
Хай би хто іллдикій оросці відправив цей матеріал ... Хай би почитала та знала ... Яке в нейі "хунське" коріння ... В "коріннойі" закарпатки.

Вуву 2017-10-01 / 16:21:53
Це як "штрих" до статті ... В них (хунів) ... І до сьогодні можначчасто зустріти прізвища ... Горват(хорват) ... Лендєл(поляк) ... Немет(німець) ... Орос(русин ... або руський тбт.рутен) ... Які вказують на етнічне походження тих хто не був хуном по національності ... Але з певних причин ... Ним став.
І якщо із загальнойі статистики виокремити цю кількість людей (з такими прізвищами) ... То можна дізнатись чисельну кулькість змадяризованих ... (В теперішній хунійі)

Вуву 2017-10-01 / 16:08:34
Цікава інформація ... Багато людей в закарпатті цьго і не знали ... Прикомуністах таку інфорамацію точно не подавали ... Самі хуни про це мовчали (бо йім так вигідно) ... А самі справжні "корінні" закрпатці може щось і чули від свойіх рідних ... Але то інформація була не повною і наче не достовірною.
Ось така наша гірка правда ... Мусимо про це памятати.