Які ворота Ужгорода?

В’їзди до обласного центру могли б виглядати й краще

Які ворота Ужгорода?

Один із них обсипається, інші не завадило б пофарбувати. Самі ужгородці почасти й не зважають на бетонні споруди, що стоять при в'їзді в місто. А от для нетутешніх ці стели з написом "Ужгород" – перша візитівка обласного центру. То чи пристойно виглядають ворота міста нині?

Бетонні споруди офіційно називаються малою архітектурною формою, тобто – МАФом. Сьогодні на під'їздах до Ужгорода таких нараховується 4: з боку Словаччини, а також від сіл Барвінок, Минай та Оноківці.

З усіх, як переконався автор, найгірше виглядає МАФ, що на в'їзді зі сторони Словаччини. Тут стінка обсипалася, кам'яні сходи до неї потрощені, у бетонному горщику ростуть не квіти, а трава. Зате спеціально для іноземців назва міста написана ще й латиницею. І зелень навколо ретельно викошена.

Стела при в'їзді з Барвінку трасою "Київ-Чоп" найбільша з усіх чотирьох. Тут 7 великих літер срібного кольору розміщені на біло-рожевій бетонній опорі. Здалеку все виглядає чудово. Проте, коли придивитися зблизька, стає зрозуміло: не зайвим буде цей МАФ пофарбувати. Біля нього трава також викошена, посаджено кілька ялиночок.

На в'їзді із села Оноківці бетонна стінка білого кольору виблідла, фарба обсипається. Радує око, що трава навколо МАФу також старанно покошена.

Найкраще із усіх нині виглядає монумент із боку Минаю – пофарбований набіло; на ньому, крім назви, розміщено й герб міста. Трава й кущі навколо доглянуті. Та є й тут ложка дьогтю. По-перше, споруду хтось використав... як опорний стовп для проводу. По-друге, місце біля МАФу вподобали собі вантажівки, виставлені на продаж. Через них сам монумент із-дороги вид¬но досить погано.

По-третє, плити на краю клумби тут розтрощилися від старості, їх варто замінити новими.
"Ці малі архітектурні форми споруджені ще за радянськими стандартами, – зазначає головний архітектор Ужгорода Олександр Шеба. – Проекту, десь, 70–80-х років. Нині б споруди доцільно облагородити – адже почасти з їх вигляду можна скласти враження про стан усього міста". Подіб¬ну думку в коментарі "Замку" висловив і завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор. "Чи мають вони якусь цінність? Архітектурну чи художню – ні, а от естетичну – так", – констатує пан Шандор. Наш співрозмовник також зазначив, що в багатьох європейських містах біля в'їздів також практикують встановлювати головні символи міста, а ще – певні гасла, котрі запрошують до нього туристів. Оскільки Ужгород у контексті  Євро '2012 буде проїжджою територією, не завадило б подумати про щось таке і в нас. Адже, якщо іноземець їхатиме трасою й при цьому матиме кілька вільних годин, саме правильно облаштовані "ворота міста" заманять його до нас.

Як поінформував "Замок" заступник начальника головного управління комунального господарства Ужгорода Михайло Ільницький, питання впорядкування стел на в'їздах до міста у комунальників на контролі. До Великодня їх усіх приведуть у порядок. А от говорити про встановлення нових МАФів-візитівок поки зарано.

До слова, нині такого немає при в'їзді в місто з боку села Сторожниця.

Ярослав ГУЛАН, фото автора
 

13 квітня 2011р.

Теги: Ужгород, центр, благоустрій

Коментарі

1 2011-04-13 / 21:16:00
Ще є табличка зі сторони Сторожниці

Gyuszi 2011-04-13 / 19:38:00
І тут ви, Федір Федорович??? Зає**** вже.
Якщо серйозно, то в цілому підтримую туриста, особливо у частині про пафосні проекти, що щороку розкрадаються управлінням по туризму під кришуванням Нусера та Гоблика.

турист 2011-04-13 / 19:09:00
...говорити про встановлення нових МАФів-візитівок поки зарано...

про встановлення таких самих за функціональністю не те що зарано - взагалі не варто. Купа бетону сяк так упорядкована. Для туриста що їде трасою існують стандартизовані у всій Європі дорожні знаки, які й вказують що за нас.пункт да де саме він починається. А символи і гасла - якось дуже вузько, шаблонно мислять наші "гуру" туризму.
На проблему краще глянути у площині потоків. Є поток - потрібно з ним працювати. І не пасивно - становивши та забувши навіть вчасно пофарбувати, а активно - використовуючи точку як своєрідну передову для тих самих "гуру" туризму. Там, до прикладу, ідеальне місце для невеличкої довідково інформ. точки. Карти, схеми, путівники, буклети, картки,база даних по вільним номерам, парковкам, мийкам, СТО, меню ресторанів, тури, замовлення гіда, перекладача, розклад транспорту, афіші театрів, музеїв, концертів і т.д. і т.п. Звісно, поєднаних у єдину електронну систему. Звісно з компом і спеціалістом (або двома, трьома) що обслуговуватимуть точку. За одно й десяток реальних (а не на папері) робочих місць організовується, є куда молоді кадри з кафедри туризму відправити. Ну і т.д.
Звідки? Відповідь очевидна - ті "масштабні" проекти що з року в рік пафосно проголошуються владоюі тими ж "гуру" туризму, під котрі розтягуються по кишенням сотні тисяч бюджетних коштів з головою покривають організацію 4-х таких точок. Правда... пафосні паперові програми важко перевірити на виконання, а тут все на виду, отож краще говорити про бетоних ведмедів, гасла, побілки, прибирання, і т.п.

Віталій Глагола 2011-04-13 / 16:04:00
Нажаль, зараз напис латинецею на стелі з боку Словаччини не актуальний. Нині місто іменується Uzhhorod, а не Uzgorod

местный 2011-04-13 / 14:26:00
вот как раз на въезде в город ратушняковско-колодковские расписные бетонные ведмедики смотрелись бы, по-моему, в самый раз! где они?

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
/ 1Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 3З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 14На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
/ 1Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 15Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 2В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи