Коли ЖРЕРи скаржаться на людей, а ті – на ЖРЕРи, вихід один: створювати ОСББ

Житлово-комунальне господарство – вічна проблема всіх наших міст. Ужгород, як найбільший закарпатський варош, відповідно, найсильніше від неї й потерпає. Ще жоден мер, його заступник-господарник чи начальник управління ЖКГ не влаштував усіх людей. Проте з новою міською владою скарг на бездіяльність ЖРЕРів в обласному центрі поменшало.

Коли ЖРЕРи скаржаться на людей, а ті – на ЖРЕРи, вихід один: створювати ОСББ

Звісно, за півроку всі питання зняти неможливо, але бодай те, що на вулицях стало чистіше, – незаперечний факт. Та це зовні, а що ж усередині? Аби порівняти, де живеться ліпше – там, де ґаздує ЖРЕР, чи там, де будівлі утримує ОСББ, – журналістів запросили у міні-прес-тур.

Організатори поїздки не врахували важливого нюансу: складно співставляти роботу органів управління 30-річним будинком (наприклад, ЖРЕР № 8) і новобудовою, зданою в експлуатацію два чи три роки тому (ОСББ "Тепла оселя"). У перших, звичайно, проблем набагато більше, ніж у других. Приміром, Юрій Оксьон, керівник згаданого восьмого ЖРЕРу, зауважує, що мешканці 47 будинків боргують експлуатаційній конторі 1 мільйон 277 тисяч гривень. І не поспішають розраховуватися. До прикладу, тільки один 30-квартирний будинок на вул. Можайського, 34 боргує ЖРЕРу 28 тисяч гривень. 

Більш-менш справляються з обов'язками завдяки тому, що будинки не такі старі – їм по 25-30 років, тож комунікації хоч і не в найкращому, але й у не найгіршому стані (порівняно, скажімо, з горе¬звісними "хрущовками"). Та все ж якісно обслуговувати багатоповерхівки складно. Юрій Оксьон наводить простий приклад: ремонт одного квадратного метра даху висотки щонайменше коштує 62 гривні, і грошей із квартплати вистачає лише на те, щоб відремонтувати 10 % покрівлі площею 1000 квадратних метрів.

А от у першому ужгородському ОСББ "СВОЖЕК" (вулиця Мондока, 34) подібну проблему вдалося вирішити з допомогою держави. Голова правління цього об'єднання Катерина Станкевич розповіла, що мешканці 8-квартирного будинку створили ОСББ, розробили проектно-кошторисну документацію на заміну даху, зібрали власними силами 15 000 гривень і, отримавши за державною програмою реформування ЖКГ 80 тисяч, зуміли повністю замінити покрівлю будинку.

Марина Куберка, голова Ужгородського осередку Спілки власників житла України і голова ОСББ "Більшовик", розповіла "Замку", що торік на виконання згаданої програми реформування ЖКГ лише на напрямок ОСББ було виділено 135 мільйонів гривень. Цього року заклали 100 мільйонів на пілотні проекти будинків, де діють такі об'єднання співвласників. Аби отримати фінансування, необхідно, щоб на час подання заявки була готова проектно-кошторисна документація на проведення у багатоповерхівці певних видів робіт. До речі, минулого року Закарпаттю зі 135 перепав лише мільйон гривень (з нього Ужгороду – 200 тисяч, за які реалізували два проекти).
Марина Куберка, яка також працює спеціалістом головного управління житлово-комунального господарства Ужгородської міської ради, розповіла, що в обласному центрі створено вже 51 об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. За останні два роки цей процес вельми активізувався. Цікаво, що, згідно з державною програмою реформування ЖКГ, до 2014 року в 70 % багатоповерхівок країни мають бути створені ОСББ.

Важливо наголосити на двох суттєвих перевагах таких об'єднань. Перша – це орган самоуправління, самоврядування. Він керується своїм статутом, який приймається на загальних зборах, і має свій кошторис. Є ревізійна комісія, що проводить перевірки роботи голови об'єднання та головного бухгалтера. Тобто ОСББ – підзвітне і підконтрольне громаді. І мешканці самі визначають, куди спрямовувати кошти.

Друга перевага в тому, що ОСББ – неприбуткові організації і вони не сплачують ПДВ. Тобто можуть акумулювати додаткові кошти та спрямовувати їх на певні види робіт. На відміну від ЖРЕРів, що на ПДВ відраховують 20 % із квартплати.

Відзначимо також, що, аби активізувати мешканців багатоповерхівок до самоорганізації, заплановано законодавчо спростити процедуру створення ОСББ. Нині для того, щоб утворити об'єднання, необхідно, аби на зборах були присутні не менше 51 % власників квартир, а згоду дали 3/4 з їх кількості. Якщо ж ухвалять пропоновані зміни до закону про ОСББ, у майбутньому буде достатньо трьох підписів мешканців будинку.

Ярослав СВІТЛИК
 

05 квітня 2011р.

Теги: ЖРЕР, ОСББЮ багатоповерхівка

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
/ 1Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 3З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 14На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
/ 1Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 15Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 2В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи