Закарпатські борсуки спали лише 4 тижні

Прокинулися в лютому – і… знов уляглися

Закарпатські борсуки спали лише 4 тижні

Якщо ви ще не відійшли від зими та ніяк не можете увійти у весняний ритм, беріть приклад із тварин – закарпатська дика фауна вже збудилася, навела лад у своїх норах та навіть встигла обзавестися потомством. Про те, як звірі й птахи перезимували і підготувалися до весни, "Замку" розповів кандидат біологічних наук, доцент УжНУ Людвіг Потіш.

На думку вченого, через різкі зміни температури ця зима для тварин була досить екстремальною. Чергування відлиг і заморозків теплокровні переносять легше, а от холоднокровні можуть повторно не заснути і через це замерзнути. Хоча після катастрофічних снігопадів у 2001-му сильно підірвалася популяція оленів, яка поки що так і не відновилася.

Варто зауважити, що у нас є тільки два види тварин, які й справді впадають у зимову сплячку, – це ведмідь і борсук. Сплять вони відносно недовго: всього місяць-півтора, і то якщо перед тим нагуляють жир. Борсуки цього року перебували у стані сну мало – лише 4 тижні. Вони швидко відчули весну і вже у першій декаді лютого прокинулися, почистили свої нори, а потім знову вляглися, бо похолодало. До речі, є у нас і невелика група кажанів, які мають звичку залишатися зимувати на Закарпатті. Людвіг Потіш каже, що минулої зими на хімфаці УжНУ помітили велике їх скупчення.

Але найкраще, зазначає науковець, про прихід весни сповіщає птаство. Першими прилетіли жайворонки – вже у кінці січня. Далі активно заселили область хижі птахи, згодом з'явилися шпаки. Пернаті мігрують навіть попри низьку температуру, бо поспішають встигнути до певного часу на місця свого гніздування. Вони не можуть чекати дуже теплої погоди, бо мусять подолати певну відстань. Нині до нас навідалися ранньовесняні види: кулики, гусеподібні, качки. А вже у першій декаді квітня, як правило, з'являються основні мігранти.

Людвіг Потіш відмічає, що своєрідним індикатором весни можна вважати ластівку. Бо хоча у народі говорять, що "одна ластівка весни не робить", у даному випадку це не так: якраз чорно-білі пташки і ставлять жирну крапку на приході теплої пори. Завершується процес міграції у другій десятиденці травня, коли до нас прилітає дуже цікава і гарна пташка – вивільга. Саме ці пернаті завершують переліт.

Вивільга зимує в тропіках Африки на півдні від Сахари. Тож, для того, аби у нас добре почуватися, їй потрібні умови, максимально наближені до тих, що на теплій батьківщині.

Науковець каже, що саме зараз дуже цікаво спостерігати,  що коїться навколо, бо майже кожного дня, а через тиждень чи не кожної години можна буде почути якийсь новий пташиний голос. Уже пізніше птахи почнуть вити гнізда та висиджувати яйця. З 15 травня до 15 червня у лісах проходять знайомі нам ще зі школи місячники тиші. Проте, на жаль, саме у цей час люди, як водиться, активно випасають худобу, влаштовують собі пікніки на лоні природи. Тож варто пам'ятати, що коли вже дуже хочеться відпочити десь у лісі чи біля струмка, робити це слід у спеціально облаштованих для цього місцях.

А от звірі зараз переймаються вигодовуванням потомства. Вже мають малят борсуки, лисиці, зайці, вовки. Людвіг Потіш каже, що у кінці лютого – у першій половині березня у ссавців уже з'являється потомство. Згодом і козулі та олені турбуватимуться про своїх малят. Поки що увесь молодняк харчується молоком, а тому відносно захищений, але вже незабаром малечу почнуть діймати хижаки та конкуруючі види. І так аж до липня. 

А от змії, рептилії та амфібії ще не вилізли. Для холоднокровних дуже важливою є висока температура. Вони почнуть активно виповзати десь у першій половині квітня. Потроху прокидається і риба, вже відмічаються нерестові ходи, наприклад, щуки.

Лариса РОМАНЮК

 

29 березня 2011р.

Теги: борсук, звірі, сплячка, змії, науковець, дослідження

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
/ 1Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 3З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 14На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
/ 1Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 15Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 2В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи