Закарпаття: Вода би менше нашкодила, якби держава не економила на протипаводкових роботах

Паводок, на жаль, стає для нас майже буден-щиною – більше чи менше топить кілька разів на рік. І вкотре констатуємо: постраждалих і руйнувань могло би бути значно менше, якби державна протипаводкова програма «Тиса» виконувалася у повному обсязі і вчасно фінансувалася. Адже знову там, де захисні роботи провели, як показала стихія 7-10 грудня, люди майже не постраждали.

Закарпаття: Вода би менше  нашкодила, якби держава не економила  на протипаводкових роботах

Після катастрофічного паводка восени 1998-го Кабмін затвердив протипаводкову програму на 1999-2000 роки, загальною вартістю 71,4 млн. грн. Профінансували її на... 49 %. Проте і це дало можливість дещо пом'якшити стихійне лихо, яке сталося в березні 2001 року, коли рівні води на Тисі перевищили рівень листопадового паводка 1998-го. Про це свідчить співставлення збитків: за 1998 рік – 810 млн. грн., за 2001 рік – 285 млн. грн.

  У липні 2000 року в розвиток Указу Президента була схвалена інша програма – загальна для України. У ній для виконання, у тому числі захисних, робіт на Закарпатті передбачалося 27 млн. грн., з них більше 26 мільйонів із державного бюджету.

  Лише  у 2006-му, коли міністром МНС був Віктор Іванович Балога, для нашого краю розробили і розпочали втілювати Державну програму комплексного протипаводкового захисту на 2006-2015 роки "Тиса". Це будівництво 957 км дамб, 90 мостів, 42 протипаводкових ємностей, 22 поль-дерів, 110 км капітальних берегоукріплень, 155 км відрегульованих русел річок. Загальна вартість програми – 1,5 млрд. гривень, вона має захистити від води біля 500 населених пунктів, 2600 виробничих об'єктів та 200 тис. гектарів сільськогосподарських угідь.

  Уже збудовані об'єкти неодноразово доводили свою ефективність. Наприклад, влітку 2008-го Закарпаття постраждало  значно менше, ніж сусідні області. Але, на жаль, держава упродовж останніх років хронічно недофінансовує програму "Тиса". Відтак роботи відстають від плану. Лише у 2006-му грошей із бюджету виділили стільки, як і було заплановано – майже 81 мільйон гривень. У 2008-му на протипаводкові роботи виділили уже 76 % від необхідної суми. Минулого року програму профінансували лише на 66 %.
 
  Загалом, з 2006 по 2009 роки з держбюджету фактично виділили 491 мільйон гривень, за які на Закарпатті побудували 106 кілометрів дамб та 44 кілометри берегоукріплень.

  У цьому році, поінформував директор ДП "Об'єднана дирекція будівництва  водогосподарських об'єктів Закарпатської області" Ростислав Федів, Програму із державної казни профінансували взагалі тільки на 50 %. Водогосподарникам мало надійти 198,2 мільйона гривень, а отримали лише 100. Їх повністю освоїли: побудували 12,5 кілометрів дамб, 5 кілометрів берегоукріплень та 11 гідротехнічних споруд.
 
  Сума  виділених грошей, як бачимо, зменшується  з кожним роком. Відповідно, зменшується  й об'єм виконаних протипаводкових  робіт. Із такими темпами до 2015 року захистити, як планувалося, всі населені пункти від великої води можна й не встигнути. Але все важче і важче знаходити у держбюджеті і кошти на компенсацію збитків, завданих стихією. Так, досі не профінансовано 77 млн. грн. на відновлення мостів, місточків, підпірних стін, доріг місцевого значення у Рахівському та Тячівському районах. Не всі закарпатці, що постраждали і на початку цього літа отримали у повній мірі відшкодування від держави.

  Зазвичай, паводок оцінюють за завданими збитками. Але, як йдеться уже й цього  року, одна сума – збитки, інша, і  суттєво, – якщо доводиться відновлювати зруйновані мости, дороги чи оселі, адже коштує це значно дорожче, ніж ще кілька років тому. І зовсім інша арифметика у людських трагедій. Навіть коли йдеться не про смерть, а лише втрачене житло, майно, здоров'я...

ЗІА "Простір"

22 грудня 2010р.

Теги: протипаводкова, паводок

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
/ 1Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 3З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 14На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
/ 1Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 15Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 2В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи