Напевно, у більшості з нас пластичні операції асоціюються із забаганками зірок шоу-бізнесу та дружин олігархів. Зрозуміло, мало хто з них афішує, що його врода – це справа вмілих рук пластичного хірурга. Та, спостерігаючи за тим, як наші публічні особи з року в рік "молодшають", не важко зрозуміти, кому вони завдячують своєю "юністю".
Проте одна річ, якщо ви хочете губи, як в Анджеліни Джолі, і зовсім інша, коли доводиться відновлювати понівечене опіками чи якоюсь травмою обличчя. Аби дізнатися, що таке сьогодні пластичні операції, ми поспілкувалися з Сергієм Баником – хірургом, у якого за плечима 20 років роботи з удосконалення людської зовнішності.
– Пане Сергію, ви один з небагатьох дипломованих спеціалістів із Східної Європи, який навчався в Бразилії – своєрідній Мецці пластичної хірургії. Як потрапили з Ужгорода на інший кінець світу?
– Я закінчив медичний факультет Ужгородського університету й пішов на роботу опіковим хірургом в обласну лікарню. То була надзвичайно цікава, але разом із тим і дуже нелегка праця. З одного боку, дуже вдячна, бо рятуєш людині життя. З іншого, якщо обличчя чи тіло сильно понівечене опіками, пацієнтові дуже важко з цим жити далі. Мені завжди хотілося якось допо¬могти таким людям, повернути їм радість існування. Тож наприкінці 80-х років я виїхав із Радянського Союзу в Угорщину, а вже звідти потрапив до Бразилії. Там склав іспити і вступив в ординатуру з пластичної хірургії в клініці "Флуміненсе" при медичному університеті Ріо-де-Жанейро.
Закінчивши навчання, дістав диплом спеціаліста з пластичної хірургії знаменитої на весь світ клініки "Пітангі". Одразу після цього мене запросили на роботу до Москви, потім колега Григалек Габор покликав до своєї приватної клініки в Угорщині, де й труджуся вже 13 років. Нині паралельно працюю й на Закарпатті. Загалом у цій справі – вже 20 років.
– Пластична хірургія в Бразилії досягла надзвичайно високого рівня, це одна з країн, де найбільше таких операцій у світі на душу населення. Як думаєте, з чим це пов'язано?
– Бразильці надзвичайно багато уваги приділяють зовнішно¬сті й дуже бережливо ставляться до свого здоров'я. Виглядати гарно – для них понад усе. Такої кількості людей, які водночас займаються спортом, більше ніде у світі не бачив. На бразильських пляжах постійно рух – одні грають у футбол чи волейбол, інші катаються на велосипедах. Крім того, в цій країні майже цілий рік сонячно, тепло. Отож люди ходять у відкритому одязі, а це зобов'язує виглядати добре.
– Можете назвати бодай приблизно число людей, яких ви прооперували?
– Ніколи не ставив собі за мету вести такий облік. Хоча насправді підрахувати досить легко. Працюю вже 20 років, маю мінімум по 2–3 операції на день. Усього, думаю, їх набереться понад десять тисяч. Знаєте, навіть коли йшов у відпустку, то вже через два тижні повертався, щоб знову взятися до роботи. Бо коли сиджу без діла, почуваюся некомфортно.
– Серед ваших клієнтів тільки заможні люди?
– Не казав би так категорично. Бо якщо недолік у зовнішності заважає людині нормально жити, вона буде шукати можливості вирішити цю ситуацію. Наприклад, зовсім недавно мав пацієнтку з Рахівщини. Це не була якась надто заможна жінка. Вона не працює, бо доглядає за дитиною, а чоловік заробляє за кордоном. Тобто пересічна закарпатська родина. Але про операцію з корекції вуха жінка мріяла дуже давно. Десь побачила оголошення, що я працюватиму в Ужгороді й одразу ж мені зателефонувала. Врешті була дуже щаслива, що нарешті збулася її давня мрія.
– За вашими спостереженнями, людина позбувається комплексів після корекції зовнішності?
– Так, звичайно, до того ж дуже швидко. І не важливо, яку частину тіла прооперовано – вухо, ніс чи груди. Людина почувається вільною, перестає боятися, що хтось сміється в неї за спиною. Тож, коли глянути на справу так, маю дуже вдячну роботу. Уявіть ситуацію: у жінки дуже великі груди. Вона приходить до мене й скаржиться, що спина болить, дихати важко, а пробігтися взагалі не може. А після операції приходить і дякує, бо вперше за тривалий час почувається Дюймовочкою. Це дуже приємні емоції. У такі моменти відчуваю велике моральне задоволення, бо розумію, що допоміг людині.
– Яка з операцій корекції обличчя найбільше змінює зовнішність?
– Одразу видно результат після операції повік. Очі знову великі, виразні, зверху нічого не висить, немає мішків під очима. Ефект просто разючий. Тому це дуже результативна робота, бо обличчя змінюється одразу ж після втручання.
– Пластику робите всім охочим чи вибірково?
– Не всім, звичайно. Насамперед обов'язково спілкуюся з людиною, дізнаюся, що саме її спонукало змінити себе. Якщо бачу, що це одномоментна примха, можу й відговорити. Завжди намагаюся дізнатися справжні причини такого рішення. Але є люди, які йдуть до таких операцій по 15–20 років. Вони вже все зважили, і ти розумієш, що це не забаганка, а результат тривалих роздумів.
– Стежите потім за долею своїх пацієнтів?
– Ніколи жодного зі своїх пацієнтів не залишав, тому вони приходять до мене і через рік-два. Ось буквально днями до мене приїхали з Кривого Рогу. Вісім років тому я прооперував першу дружину цього чоловіка, він одружився вдруге і хотів, щоб я зробив операцію і його нинішній обраниці. Уявляєте, а я вже навіть думати про нього забув. Сам мене відшукав, не поїхав до іншого лікаря, хоч може собі дозволити полетіти й до Парижа чи США. Звичайно, дуже приємно, коли люди не забувають про тебе.
– Що порадите тим, хто хоче зробити пластичну операцію і шукає для цього фахівця? Як уникнути тяжких наслідків неправильної операції?
– Найперше – ніколи не зупиняйтеся на першому ж лікареві. Це ваша зовнішність, здоров'я і життя. Тому відвідайте декількох спеціалістів, поспілкуйтеся з ними, почитайте літературу, зберіть інформацію, зважте все – й аж так визначайтеся. Тепер удосталь відомостей на цю тему можна знайти в Інтернеті. У Мережі також дізнаєтеся думку людей, які вже робили пластику, вони порадять хорошого фахівця. І, звичайно, порозпитуйте приятелів, друзів, знайомих, одне слово – всіх, кого зможете. Бо хороші відгуки про хірурга від пацієнтів – це головне.
Ще б радив не надавати великої уваги членству лікаря в різних асоціаціях. Потрапити туди не так вже й важко, тож цей фактор навряд чи може бути свідченням особливого професіоналізму медика. Кажуть, раз зробивши пластичну операцію, люди не можуть зупинитися й далі удосконалюють свою зовнішність. Але це правда тільки в тому разі, якщо ви задоволені першим результатом. Та пам'ятайте: є й такі хірургічні втручання, зміни після яких взагалі незворотні. Якщо ж пластика не вдалася, це може стати трагедією на все життя.
Лариса Романюк, ЗІА "Простір"